LIGA A III-A – Fotbal Comuna Recea a ratat ocazia de a redeveni lidera seriei, dupa al doilea semies...

FOTBAL. Echipa maramureseana de Liga a III-a Fotbal Comuna Recea a terminat la egalitate, 0-0, meciul din etapa a VIII-a disputat in deplasare, la SCM Zalau (fosta Unirea Mirsid, care a castigat, de fapt, dreptul de promovare, echipa preluata ulterior de municipalitatea salajeana).

&

Desi rezultatul pastreaza invincibilitatea celor din Recea, poate fi considerat un semi-esec, pentru ca maramuresenii au ratat sansa de a se pozitiona din nou in postura de lidera a seriei, neprofitand de infrangerea liderului, Luceafarul Oradea (bihorenii au pierdut la Dej cu 2-1, Unirea inscriind ambele goluri in ultimele 3 minute ale meciului).

&

Un meci care trebuia sa fie de 3 puncte pentru maramuresenii care si-au anuntat ca obiectiv calificarea in Liga a II-a s-a sfarsit fara gol, desi Recea a intalnit ultima clasata a seriei a V-a (locul salajenilor in clasament fiind cauzat de faptul ca acestia au inceput campionatul Ligii a III-a cu minus 6 puncte, fiind depunctati pentru ca au folosit un jucator fara drept de joc in Cupa Romaniei), o echipa nou-promovata pe care, in vara, Fotbal Comuna Recea a invins-o in doua meciuri amicale (cu 3-0 si 2-0).

&

Cu o posesie superioara si cu un om in plus pe teren inca din minutul 49 (de la gazde a fost eliminat Daniel Supuran), ocaziile maramuresenilor – prin Rus, Chinde, Teut (bara), Oltean si Micas – nu s-au concretizat si pe tabela de marcaj, desi in prelungirile partidei salajenii au ramas chiar in 9 jucatori de camp, dupa eliminarea lui Claudiu Baican (pentru cumul de cartonase). Astfel, ACS Fotbal Comuna Recea a consemnat al doilea semiesec consecutiv, dupa egalul de pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, in etapa trecuta, si ramane neinvinsa, pe locul 2, cu 18 puncte (obtinute prin 5 victorii si 3 egaluri).

&

Antrenorul Romulus Buia a inceput meciul in urmatorul 11: Bota (cpt.) – Potcoava, Kis, Urs, Cohan, Micas, Maftei ('65 Janos), Oltean, Rus, Chinde, Teut ('75 Maries). In etapa urmatoare, Fotbal Comuna Recea joaca acasa un soi de derby al singurelor neanvinse din serie, tot cu o nou-promovata, Viitorul Selimbar, una dintre revelatiile editiei, situata pe locul 3, care in aceasta etapa a incheiat la egalitate, 1-1, acasa cu Sticla Ariesul Turda.