LIGA NATIONALA – Explorari Baia Mare pierde la Steaua Bucuresti dupa un meci de mare lupta

VOLEI MASCULIN. In etapa a 2-a a Ligii nationale (Divizia A1) de volei masculin, CSA Steaua Bucuresti a invins, cu 3-0 (25-19, 25-23, 25-21), CS Stiinta Explorari Baia Mare, intr-un meci arbitrat de Lucian Stania (Constanta) si Lucian Nastase (Galati).

&

In pofida scorului categoric, bucurestenii castigand in minim de seturi, partida a fost una echilibrata, in care baimarenii s-au mentinut in apropierea Stelei, echipa gazda avand de fiecare data un final mai bun si reusind sa se impuna intr-o partida care a durat o ora si 11 minute. In ansamblu, stelistii au excelat la blocaje decisive (12-4) si la serviciu (10-1 la asi – puncte direct din serviciu).

&

Pentru echipa antrenata de Marius Botea si Sorin Pop au punctat: Tarta (15 puncte – Mihai Tarta este pe locul 1 in clasamentul jucatorilor cu cele mai multe puncte realizate si tot pe locul 1 in topul jucatorilor cu cel mai bun raport de puncte realizate/set), Dragomir (8 puncte), Klochko (6 puncte), Moreira (5 puncte), Silvasan-Pasca (4 puncte). De la invingatori s-au remarcat Matei (18 puncte), Peta (14 puncte), Lopar (10 puncte) si Iftime (8 puncte).

&

In urma infrangerii, baimarenii se claseaza pe locul 9 (din 12 echipe), cu un singur punct (au pierdut ambele meciuri disputate, insa trebuie precizat ca au jucat deja cu Dinamo, locul 5 in editia precedenta si Steaua, locul 4 in editia trecuta). Etapa urmatoare, a 3-a, Explorari va juca acasa cu SCM Zalau, echipa clasata pe locul 2, cu doua victorii in minim de seturi din doua meciuri.