LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din Romania! Meciurile din pregatirile de iarna pentru FCSB,...

Echipele din prima liga a Romaniei au inceput pregatirea de iarna pentru a doua parte a sezonului 2019-2020, iar FANATIK iti prezinta un LIVE BLOG cu toate meciurile amicale pe care acestea le vor juca in luna ianuarie.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 19:12 / Gaz Metan Medias a sustinut doua amicale, marti, in cantonamentul de pregatire din Spania. Ambele au fost contra a doua echipe de ligi inferioare din Germania.

Gaz Metan Medias – VSG Altglienicke (Liga Regionala a Germaniei) 0-2. Echipa de start aliniata de Edi Iordanescu: Batista, Pleasca, Thomas Nielsen, Popa, Trif, Nelut Rosu, Bouasse (jucator in probe), Draghici, Ciocan, Costea si Ely.

Gaz Metan Medias – Darmstadt (2.Bundesliga) 0-0. Formula de start a ardelenilor: Plesca, Roberto Romeo, Larie, Constantin, Velisar, Boubacar, Dropa, Cardoso, Chamed, Hora, Sergiu Bus.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 18:02 / CFR Cluj a remizat, scor 1-1, cu formatia Wesen Wiesbaden, penultimul loc in 2.Bundesliga, intr-un amical in cantonamentul din Spania. Golul ardelenilor a fost marcat de Mario Camora.

Dan Petrescu a inceput in urmatoarea formula de echipa: Arlauskis – Susic, Boli, Burca, Camora – Djokovic, Bordeianu, Sylla – Deac, Costache, Rondon.

In schimb, Sepsi OSK Sfantu Gheorghe a fost invinsa de bulgarii de la Beroe Stara Zagora, scor 0-1.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 16:47 / FC Viitorul a remizat cu austriecii de la Sturm Graz, scor 0-0, intr-un meci amical in Antalya.

Gheorghe Hagi a folosit urmatoarea formula de echipa: Buzbuchi – Dussaut (80 Ghita), tiru (80 Iacob), Mladen (80 Buta), De Nooijer (80 Boboc) – Achim (80 Grosu), Artean (80 Casap), C. Matei (80 Ciobanu) – Chitu (80 Ganea), Zoua (80 Birnoi), Rivaldinho (80 Pitu).

UPDATE, 21 ianuarie, ora 16:22 / CFR Cluj joaca marti cu nemtii Wehen, in al doilea amical din stagiul de pregatire din Spania. Pentru meciul cu echipa de liga secunda din Germania, Dan Petrescu a trimis in teren urmatoarea formula:

• Arlauskis – Susic, Boli, Burca, Camora – Djokovic, Bordeianu, Sylla – Deac, Costache, Rondon.

Noile achizitii ale campioanei, Alex Chipciu si Denis Ciobotariu, sunt pe banca de rezerve.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 13:29 / Chindia Targoviste a invins formatia lituaniana Spartaks Jurmala, intr-un meci amical in stagiul de pregatire din Turcia. Golurile formatiei pregatite de Viorel Moldovan au fost reusite de Barbu, Burlacu si Benga, toate in prima repriza.

UPDATE, 20 ianuarie, ora 17:45 / FC Botosani a castigat cu 3-1 amicalul cu Terek Groznii. Pentru formatia pregatita de Marius Croitoru a inscris Marko Dugandzic de trei ori (15, 39 si 90+3).

Echipa de start a moldovenilor: Pap – Harut, Miron, Chindris, Tiganasu – Rodriguez, Cascini – Ebenhofer, Ashovski, Ofosu – Dungandzic

UPDATE, 20 ianuarie, ora 15:30 / CFR Cluj a anuntat anularea meciului amical cu Ferencvaros din cauza vremii nefavorabile din Spania. Ardelenii vor juca urmatoarea partida de pregatire marti, 21 ianuarie, de la ora 16:00 (ora Romaniei), cu formatia germana SV Wehen Wiesbaden.

UPDATE, 20 ianuarie, ora 14:55 / FC Hermannstadt a invins cu 4-1 echipa a doua a clubului rus FK Krasnodar, intr-un meci amical in cantonamentul din Spania. Golurile sibienilor au fost marcate de Yazalde, Dumitriu si Balan – 2.

Primul meci (amical) transmis #LIVE de A.F.C. Hermannstadt in premiera pe pagina de Facebook! ?A.F.C.Hermannstadt? F.C. Krasnodar (RUS)?La Quinta Footbal ? Marbella? Ziua a X-a ? Marbella ??#MidSeason #training #FCH #cantonament #friendlymatch

Gepostet von FC Hermannstadt am Montag, 20. Januar 2020

Primul meci (amical) transmis #LIVE de A.F.C. Hermannstadt in premiera pe pagina de Facebook!Repriza a doua ?A.F.C.Hermannstadt? F.C. Krasnodar (RUS)?La Quinta Footbal ? Marbella? Ziua a X-a ? Marbella ??#MidSeason #training #FCH #cantonament #friendlymatch

UPDATE, 20 ianuarie, ora 08:26 / Astra a invins formatia poloneza LKS Lodz, scor 2-0, intr-un meci amical in Antalya. Golurile giurgiuvenilor au fost marcate de Denis Alibec si Albert Stahl.

Antrenorul Bogdan Andone a inceput in urmatoarea formula de echipa: Lazar- D. Bruno, Graovac, Dima, Radunovic – Crepulja, Seto – Begue, Budescu, V. Gheorghe – Alibec. In partea secunda au intrat Kitanov, Popa, Simion, Biceanu, Graur, Dandea, Trusescu, Enache, Stahl, Fatai, Avram, Baicu, Dr. Gheorghe.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 23:00/ Sepsi si Craiova au jucat in Antalya un meci amical in care nu evoluat nici un fotbalist aflat in activitate. Staff-urile celor doua cluburi au intrat pe gazonul si au reusit un meci cu multe goluri incheiat ,,frateste", 6-6.
In echipa Craiovei a jucat si patronul clubului, Mihai Rotaru.

Staff-urile de la U Craiova si Sepsi au disputat un meci amical. Sursa Foto: Facebook/Sepsi

UPDATE, 19 ianuarie, ora 09:46 / Eric de Oliveira a marcat la primul meci jucat pentru FC Voluntari. Brazilianul a inscris din penalty ultimul gol al partidei amicale impotriva campioanei Georgiei, Dinamo Tbilisi, pe care ilfovenii au castigat-o cu 3-1. Celelalte reusite le-au apartinut lui Catalin Tira si Nicolas Gorobsov.

Antrenorul Mihai Teja a inceput partida cu Rimniceanu – Struna, Balaur, Armas, Kocic – Gorobsov, Capatina, Laidouni – I. Gheorghe, tira, Matan. In repriza secunda au mai jucat Mitrev, Leasa, Rodriguez, C. Achim, Al. Vlad, Cr. Costin, Signorelli, Craiu, Eric, Bortoneanu, Signorelli, Simonovski si Sanoh.

In schimb, FC Botosani a pierdut amicalul cu bulgarii de la Beroe Stara Zagora, scor 1-2. Golul moldovenilor a fost inscris de Hamidou Keyta. In acest meci, antrenorul Marius Croitoru a rulat aproape tot lotul de jucatori.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 17:55 / Universitatea Craiova a pierdut partida amicala impotriva lui Pogon Szczecin cu 1-3. Unicul gol al oltenilor a fost marcat de Alexandru Cicaldau din lovitura de la 11 metri in minutul 33.

In urma infarngerii cu polonezii, Universitatea Craiova a ajuns la al doilea meci amical pierdut consecutiv, dupa infrangerea cu Aarau, 0-1. Totusi, in primul meci al cantonamentului din Turcia, Craiova a castigat cu 2-0 impotriva lui Braunschweig (2-0).

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:23 / Acum se joaca meciul amical Universitatea Craiova – Pogon Szczecin. Antrenorul Corneliu Papura a inceput in urmatoarea formula de echipa: Pigliacelli – Martic, Cosic, Acka, Matel – Nistor, Mateiu, Cicaldau – Ivan, Roman, Mihaila.

? LIVE: Universitatea Craiova – Pogon Szczecin. Echipa de start: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 15. Cosic, 26. Acka, 30. Matel – 16. Nistor, 8. Mateiu, 10. Cicaldau – 9. Ivan, 7. Roman, 28. Mihaila.#Antalya2020 #JurnalDeCantonament #LeiiSubPregatire

Gepostet von Universitatea Craiova am Samstag, 18. Januar 2020

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:20 / Sepsi Sfantu Gheorghe a invins Korona Kielce, scor 1-0, intr-un meci amical in Antalya, prin golul marcat de Tomas Diaz in minutul 63.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:17 / Poli Iasi a remizat cu azerii de la FK Sumqayit, scor 1-1. Golul moldovenilor a fost marcat de Michael Omoh, in minutul 48. Atacantul iesenilor a vazut cartonasul rosu in finalul intalnirii.

Antrenorul Mircea Rednic a inceput in urmatoarea formula de echipa: Tarnovanu – Onea, Mihalache, Klimavicius, Serban – Passaglia, Iriondo – Gradinaru, Horsia, Luckassen – A. Cristea. Dupa pauza au mai intrat Axinte, Frasinescu, Breeveld, Popadiuc, Chacana, Zaharia, A. Radu, Omoh, F. Cristea si Onofras.

UPDATE, 17 ianuarie, ora 18:15 / Mirel Radoi, Adrian Mutu si Adi Rus, internationalul legitimat la Mol Fehervar, au asistat la amicalul pe care Gaz Metan l-a pierdut, scor 0-2, impotriva elvetienilor de la FC Luzern.

UPDATE, 17 ianuarie, ora 18:00/ CFR Cluj a fost invinsa de Holsten Kiel, locul 10 in liga a doua din Germania. Nemtii s-au impus cu 2-1, singurul gol al formatiei lui Dan Petrescu fiind reusit de Billel Omrani in minutul 67. Vestea buna pentru clujeni este ca George tucudean a revenit pe teren dupa o pauza extrem de lunga, aproape cinci luni. Prima repriza a meciului:

Repriza 1 – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 0-0

? Repriza 1 – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 0-0

Gepostet von Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA am Freitag, 17. Januar 2020

A doua repriza a amicalului CFR-ului:

Repriza a 2-a – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 1-2

? Repriza a 2-a – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 1-2

UPDATE. 17 ianuarie, ora 16:45 / Universitatea Craiova a cedat la limita in al doilea amical din Antalya. Elevii lui Corneliu Papura au fost invinsi de Aarau, ocupanta locului 7 din liga secunda a Elvetiei, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jackle (min. 45+3, penalty)

Echipa de start a Craiovei: L. Popescu – Vladoiu, Balasa, Tiago, Juncu – Danciu, I. Popescu, Ivanov – Barbut, Markovic, Baiaram. Markovic a ratat un penalty pentru olteni in prima repriza.

UPDATE. 17 ianuarie, ora 14:12 / Gaz Metan Medias a pierdut meciul amical disputat in Spania impotriva formatiei FC Europa, din Gribraltar, cu 1-2. Pentru echipa lui Edi Iordanescu a inscris Lukas Droppa in minutul 89.

Pentru medieseni a debutat si Pedro Campos (intrat la pauza), jucatorul adus din Mexic, al carui transfer a fost anuntat in exclusivitate de FANATIK.

Echipa de start a lui Edi Iordanescu: Ricardo – Romeo, Joel, Popa, Trif – Droppa, Avram, Sancelean, Costea – Ciocan, Cardoso

UPDATE, 17 ianuarie, ora 12:27 / Viitorul a pierdut, scor 1-2 (1-1), si al doilea meci de pregatire din Antalya, impotriva formatiei ucrainiene Olimpik Donetsk. Iancu a marcat unicul gol al romanilor in minutul 38.

Pentru Viitorul au evoluat: Cabuz (34 Cojocaru) – Dussaut (46 Boboc), Tiru (46 Mlafen), Ghita (46 Iacob), De Nooijer (46 Filip, 71 Buta) – Artean (46 Ciobanu), Dulca (46 Achim), Grosu (46 Casap) – Iancu (46 Ganea), Rivaldinho (46 Zoua), Pitu (46 L. Munteanu).

UPDATE, 16 ianuarie, ora 21:03 / Chindia Targoviste a a castigat si al doilea amical disputa joi in cantonamentul din Turcia. Elevii lui Viorel Moldovan au trecut cu 3-0 de Neftchi Kochkor (Kargazstan) prin golurile marcate de Negut (2) si Ivancic.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 17:56 / FC Botosani a pierdut al doilea meci amical din cantonamentul din Antalya, scor 1-2, cu liderul campionatului Poloniei, Legia Varsovia. Golul moldovenilor a fost marcat de Marko Dugandzic din penalty, in minutul 68.

Antrenorul Marius Croitoru a inceput partida in urmatoarea formula de echipa: Hancik – Harut, Miron, Chindris, Tiganasu – Rodriguez, Cascini, Tarsa, Ashhovski, Ofosu – Dungazic.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 16:49 / Chindia Targoviste a invins formatia de amatori Mardinspor, scor 3-0, in primul meci al cantonamentului din Turcia. Golurile echipei lui Viorel Moldovan au fost marcate de Cherchez (2) si Novac.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 16:22 / Sepsi OSK Sfantu Gheorghe a pierdut primul meci amical din cantonamentul din Turcia. Echipa lui Leo Grozavu a fost invinsa de azerii de la FK Zira, scor 0-2.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 17:15 / Poli Iasi a incheiat la egalitate, scor 0-0, primul meci amical din cantonamentul din Antalya, impotriva albanezilor de la Kukesi.

Mircea Rednic a folosit urmatoarea formula de echipa: Rusu (Tarnovanu 46) – Onea, Frasinescu, Mihalache, A. Radu (Serban 62) – Popadiuc (Zaharia 75), Breeveld (Klimavicius 57) – Passaglia, Luckassen (A. Cristea 46), Platini (Gradinaru 46) – F. Cristea (Horsia 46).

FC Voluntari a remizat si ea cu Okzhetpes din Kazahstan, scor 1-1, iar Academica Clinceni a terminat la egalitate cu azerii de la Sabah Baku, scor 0-0.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 18:56 / FC Hermannstadt a pierdut primul amical din cantonamentul de la Marbella, scor 1-2, cu formatia elvetiana FC Winterhur. Golul sibienilor la primul joc de la revenirea antrenorului Vasile Miriuta a fost marcat de Stjepan Plazonja.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 16:54 / FC Viitorul a fost invinsa cu 1-0 de campioana si liderul la zi din Elvetia, Young Boys Berna, in primul meci amical din cantonamentul din Antalya.

Gheorghe Hagi a folosit urmatoarea formula de echipa: Cabuz (35 Buzbuchi, 65 Cojocaru) – Boboc (46 Dussaut), tiru (46 Mladen), Ghita (46 Iacob), St. Filip (46 De Nooijer) – Ciobanu (46 Grosu), Artean (46 Dulca), Casap (46 Achim, 90 Buta) – Matei (46 Pitu) – Iancu (46 Ganea), Rivaldinho (35 Zoua, 63 L. Munteanu).

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:58 / FC Botosani a castigat primul meci amical din cantonamentul din Antalya, scor 2-1, cu formatia ungara Paksi SE. Golurile moldovenilor au fost marcate de noua achizitie Marko Dugandzic, in minutele 20 si 32.

Antrenorul Costel Enache a folosit in prima repriza urmatorii jucatori: Pap – Harut, Miron, Seroni, Tiganassu – Rodriguez, Ebenhofer – Tarsa, Ashovski, Keyta – Duganzic. In repriza a doua au evoluat: Branza – Patache, Moescu, Mendoza, Filip – Rodriguez, Cascini – Croitoru, Florescu, Campanu – Keyta.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:25 / Gaz Metan Medias a inceput cu stangul seria meciurilor amicale din cantonamentul iberic. Echipa lui Edi Iordanescu a fost invinsa, scor 1-3, de divizionara secunda din Elvetia, Lausanne Sport.

Iordanescu Jr. a folosit doua formule de start in cele doua reprize:

• Primele 45 de minute: Plesca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Rosu, Draghici – Cardoso, Hora, Bus
  • Dupa pauza: Batista – Pleasca, Popa, Larie, Trif – Fofana Boubacar, Droppa, Paul Costea, Ciocan, Chamed – Ely Fernandes.

Ardelenii au inscris golul de onoare in minutul 89, dupa reusita semnata de Paul Costea.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 14:35 / Gaz Metan Medias deschide seria meciurilor amicale din Spania cu un duel contra elvetienilor de la Lausanne, programat marti, de la ora 13:00.

FANATIK a aflat echipa de start aliniata de Edward Iordanescu: Plesca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Rosu, Draghici – Cardoso, Hora, Bus.

UPDATE, 13 ianuarie, ora 18:25 / Astra Giurgiu a pierdut drastic primul meci amical din aceasta iarna, scor 1-4, cu formatia Viktoria Koln, aflata la retrogradare in liga a treia din Germania. Pentru formatia lui Bogdan Andone a marcat Denis Alibec, in minutul 41. Urmatorul joc de verficiare al Astrei va avea loc joi, 16 ianuarie, cu formatia ungara Szeged.

Stire initiala, 11 ianuarie

LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din Romania. Cu cine joaca CFR Cluj

CFR Cluj s-a reunit pe 9 ianuarie si a sustinut primele antrenamente. In perioada 11-25 ianuarie, campioana Romaniei va efectua un stagiu de pregatire in Spania, in localitatea Oliva Nova. Cu aceasta ocazie, formatia antrenata de Dan Petrescu va juca patru meciuri amicale, iar FANATIK te va tine la curent cu rezultatele clujenilor in acest LIVE BLOG.

La intoarcerea din cantonamentul din Spania, CFR Cluj va juca derby-ul cu FCSB. Cel mai tare meci amical al iernii pentru campioana Romaniei va cel cu tSKA Moscova, formatie care a terminat pe locul 4 in sezonul trecut din prima liga a Rusiei.

Amicalele lui CFR Cluj in ianuarie 2020

• CFR Cluj - Holstein Kiel (Germania) 1-2 (Omrani)
  • CFR Cluj - Ferencvaros (Ungaria) anulat
  • CFR Cluj – SV Wehen Wiesbaden (Germania) 1-1 (Camora)
  • CFR Cluj - Emelec Guayaquil (Ecuador)

Amicalele FCSB-ului in ianuarie 2020. Vicecampioana merge in Spania

FCSB pregateste in cantonamentul din Marbella partea a doua din sezonul 2019-2020. Vicecampioana Romaniei va avea parte de conditii de lux in Spania, unde vor fi cazati in Hotelul Melia Marbella Banus, aflat la 100 de metri de Marea Mediterana.

Formatia lui Bogdan Arges Vintila va juca patru meciuri amicale, iar printre adversare de se numara doua formatii cu nume grele in fotbalul european: FC Basel (locul 2 in Elvetia) si Lokomotiv Mosocova (locul 5 in Rusia).

• 16 ianuarie - FCSB - FC Basel - 11:00 (12:00 ora Romaniei) - Marbella Football Center 0-1
  • 18 ianuarie - FCSB - Karlsruher SC - 15:00 (16:00 ora Romaniei) - Centro Deportivo Arroyo Enmedio, Estepona 1-0 (Coman)
  • 20 ianuarie - FCSB - FC Lokomotiv Moscova - 16:00 (17:00 ora Romaniei) - Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus 3-3 (Manea – 2, Momcilovic)
  • 22 ianuarie - FCSB - Jeonbuk Hyundai FC - 16:00 (17:00 ora Romaniei) - Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus

Amicalele lui U Craiova in ianuarie 2020. Oltenii, cantonament in Turcia

U Craiova a ales sa mearga in Turcia pentru cantonamentul din ianuarie 2020, iar oltenii vor juca cinci meciuri amicale. Duminica, de la ora 10:30, formatia antrenata de Corneliu Papura va evolua contra lui Eintracht Braunschweig.

• Universitatea Craiova – Eintracht Braunschweig (duminica, 12 ianuarie, ora 10:30) 2-0 (Valentin Mihaila, Jasmin Fejzic – autogol)
  • Universitatea Craiova – FC Aarau (vineri, 17 ianuarie 2020) 0-1
  • Universitatea Craiova – MKS Pogon Szczecin (sambata, 18 ianuarie 2020) 1-3 (Cicaldau – penalty)
  • Universitatea Craiova – KGHM Zaglebie Lubin (joi, 23 ianuarie 2020)
  • Universitatea Craiova – Wolfsberger AC (vineri, 24 ianuarie 2020)

Amicalele lui Dinamo in ianuarie 2020. “Cainii” pregatesc minunea anului in Spania

Dinamo spera intr-o minune in ultimele patru meciuri din sezonul regulat si sa obtina calificarea in play-off. “Cainii” au cantonamentul in Spania si vor juca patru meciuri de pregatire la Benahavis.

• Dinamo – Dynamo Dresda (miercuri, 15 ianuarie) 0-1
  • Dinamo – Bochum (sambata, 18 ianuarie) 1-1 (Sorescu)
  • Dinamo – Osijek (luni, 20 ianuarie) 1-1 (Perovic)
  • Dinamo – Krasnodar (miercuri, 22 ianuarie)