LIVE BLOG Cupa Mondiala la rugby. Program, rezultate, clasamente, informatii de ultima ora. Italia,...

Cea mai importanta competitie dedicata balonului oval, Cupa Mondiala la rugby, va incepe vineri, 20 septembrie si va dura pana pe data de 2 noiembrie. Aceasta a noua editie este organizata de Japonia, prima tara din afara numelor mari din acest sport care gazduieste o competitie de asemenea amploare. Toate meciurile de la CM de rugby vor fi transmise de TVR 1 si TVR HD.

UPDATE, 22 septembrie, ora 10:45 / A inceput meciul Irlanda – Scotia.

UPDATE, 22 septembrie, ora 10:14 / Italia a invins fara probleme Namibia, scor 47-22. Duminica se vor mai disputa meciurile Irlanda – Scotia (ora 10:45), Anglia – Tonga (13:15).

UPDATE, 21 septembrie, ora 14:43 / Noua Zeelanda a invins Africa de Sud, scor 23-13.

UPDATE, 21 septembrie, ora 12:02 / Franta a invins greu Argentina, scor 23-21. Sud-americanii si-au revenit dupa pauza, cand erau condusi 3-20, si au reusit 18 puncte, ceea ce i-a adus in avantaj pe tabela. Lopez a adus victoria francezilor dupa un dropgol in minutul 69. Argentina a ratat o lovitura de pedeapsa in ultimul minut. De la ora 12:45 se joaca Noua Zeelanda – Africa de Sud, ultimul meci al zilei.

UPDATE, 21 septembrie, ora 10:15 / A inceput meciul Franta – Argentina.

UPDATE, 21 septembrie, ora 09:38 / Australia a invins Fiji, scor 39-21, in primul meci din Grupa D de la Cupa Mondiala de rugby. "Cangurii" s-au impus cu mari emotii, dupa ce la pauza au fost condusi cu 14-12. Tot sambata se vor mai juca urmatoarele meciuri:

• ora 10:15 – Franta – Argentina (Grupa C)
  • ora 12:45 – Noua Zeelanda – Africa de Sud (Grupa B).

UPDATE, 20 septembrie, ora 15:48 / Japonia a invins Rusia, scor 30-10, in primul meci din Grupa A de la Cupa Mondiala de rugby. Sambata se vor disputa urmatoarele meciuri:

• ora 07:45 – Australia – Fiji (Grupa D)
  • ora 12:45 – Noua Zeelanda – Africa de Sud (Grupa B)

UPDATE, 20 septembrie, ora 13:45 / A inceput Japonia – Rusia, primul meci de la editia 2019 a Cupei Mondial de rugby. Partida se disputa pe stadionul “Ajinomoto” din Tokyo.

LIVE BLOG Cupa Mondiala la rugby 2019. 20 de echipe la startul turneului

Sunt prezente 20 de echipe nationale, repartizate in patru grupe de cate cinci formatii, ca urmare a faptului ca au existat cinci urne valorice, din care a fost extrasa cate o echipa pentru fiecare grupa. Primele doua clasate din fiecare grupa avanseaza in sferturile de finala. Primele trei clasate la final se vor califica automat pentru editia a 10-a, care va avea loc in 2023, in Franta, in anul aniversarii a implinirii a 200 de ani de la infiintarea acestui sport.

LIVE BLOG Cupa Mondiala la rugby 2019. Mascotele competitiei

Pentru prima data, dupa opt editii consecutive, nationala Romaniei nu va fi prezenta la turneul final, locul ei fiind luat de Rusia, ca urmare a deciziei luate de Comisia Independenta a World Rugby in 6 iunie 2018 de a exclude Romania ca urmare a faptului ca a utilizat in campania de calificare un jucator neeligibil, de origini din Tonga, Sione Faka'osilea.

12 orase gazduiesc turneul final

Meciurile de la Cupa Mondiala 2019 vor fi gazduite de un numar de 12 stadioane: Tokyo, Yokohama, Fukuroi, Higashiosaka, Fukuoka, Toyota, Sapporo, Oita, Kumamoto, Kobe, Kumagaya si Kamaishi. Meciul de deschidere, din 20 septembrie, va avea loc pe Anijimoto Stadium din Tokyo, iar finala va fi gazduita de arena Nissan Stadium, in Yokohoma.

LIVE BLOG Cupa Mondiala la rugby 2019. Componenta celor cinci grupe

Faptul ca Japonia va fi tara organizatoare a turneului final al Cupei Mondiale din 2019 s-a stiut inca de acum zece ani, cand International Rugby Board a facut anuntul oficial in cadrul reuniunii care a avut loc in Irlanda de Nord, la Dublin. Principalul criteriu de calificare in caz de egalitate de puncte intre doua echipe il constituie rezultatul meciului direct si numai daca acela a fost egal intra in calcul diferenta de puncte marcate in toate partidele din grupa. Diferenta de fus orar este de 6 ore mai devreme la noi. De exemplu un meci programat la ora 07:45 la noi incepe in Japonia la ora 13:45.