LIVEText Spania vs Anglia, marea finala de la Euro 2024 – Palmer egaleaza!!!

Spania si Anglia se lupta pentru a deveni noua campioana a Europei la fotbal, ultimul act de la Euro 2024 de la Berlin este LiveText pe HotNews.ro si pe Golazo.ro, site-ul nostru de sport, si in direct pe ProTV.

Spania vs Anglia 1-1 (Repriza II), in finala Euro 2024

Minutul 73: GOOOOL ANGLIA! La doar trei minute dupa ce a intrat pe teren, Cole Palmer inscrie cu un sut la coltul lung. Spania – Anglia 1-1. Reusita a venit contrar cursului jocului, ibericii fiind cei care au dominat.

Minutul 70: Mainoo este inlocuit de Cole Palmer

Minutul 66: Pickford respinge sutul lui Lamal pe coltul lung, Spania a avut inca o ocazie de a se desprinde.

Printre sustinatorii de seama ai Angliei de la Berlin se afla si Lando Norris, pilotul de Formula 1 al celor de la McLaren.

Minutul 61: Harry Kane, vedeta englezilor, este inlocuit de Watkins.

Minutul 56: Dubla ocazie pentru Spania: Morata si Nico Williams trec in acelasi minut pe langa golul doi al Spaniei.

Minutul 53: Stones primeste cartonasul galben.

Minutul 49: Olmo, dintr-o situatie foarte buna, loveste slab mingea, iar ibericii rateaza o ocazie importanta de a se desprinde.

Minutul 47: GOOOOOOL SPANIA! Actiune de atac a Spaniei, Yamal prefera o pasa pe pozitie viitoare in locul unui sut, iar Nico Williams inscrie din unghi cu piciorul stang, la coltul lung. Spania – Anglia 1-0.

Minutul 46: Rodri, accidentat, este inlocuit de Zubimendi.

A inceput repriza a doua.

Spania a incheiat prima repriza cu o posesie de 66%. Ibericii au avut 275 de pase reusite, fata de cele 110 ale englezilor. Un aspect surprinzator este acela ca nu a existat nici macar un offside in prima repriza.
Spaniolii au alergat in total 53.8 km, iar englezii 53.7 km.

Pauza la Berlin. 0-0 intre Spania si Anglia. Cele doua echipe au parut mai preocupate sa nu ia gol, presiunea este una mare.

Minutul 45+1: Sutul lui Foden, pe coltul scurt, din extrema stanga, este retinut in doi timpi de Unai Simon.

Minutul 45: Rodri se arunca la sacrificiu si il blocheaza pe Kane. Atacantul englez se afla intr-o situatie buna.

Fanii englezi domina fondul sonor. E normal pe undeva, sustinatorii lui Bellingham si compania sunt mult mai multi decat spaniolii.

Minutul 35: Dintr-o pozitie favorabila, Dani Olmo suteaza modest.

Minutul 34: Shaw il blocheaza excelent pe Yamal, englezii si-au facut lectiile, iar vedeta Barcelonei nu a iesit cu ceva in evidenta pana acum.

Minutul 31: Olmo il faulteaza pe Rice si este avertizat cu galben.

Dupa jumatate de ora, Spania domina categoric la capitolul posesie (67%-33%), insa acest detaliu nu o ajuta momentan sa faca diferenta pe tabela.

Minutul 25: Harry Kane primeste cartonasul galben dupa ce l-a faultat pe Fabian Ruiz.

Au fost cateva minute in care Anglia a aratat ca poate fi periculoasa, dupa un inceput de finala in care Spania a dominat steril.

Minutul 17: Sutul puternic al lui Rice din afara careului mare este blocat de Rodri.

Minutul 15: Centrarea periculoasa a lui Walker este respinsa in ultimul moment de Laporte.

Minutul 13: Le Normand trimite spectaculos, dintr-o foarfeca, dar mingea nu reprezinta vreun pericol pentru poarta lui Pickford.

Minutul 12: Nico Williams este blocat de Stones, in coltul careului de sase metri. Prima actiune importanta a finalei de la Berlin.

Minutul 6: Fara ocazii de gol, multa miscare, cele doua echipe se studiaza. Spania s-a instalat in jumatatea de teren a britanicilor, dar acest lucru nu reprezinta neaparat o surpriza.

A inceput partida de pe Olympiastadion, mingea de start le-a apartinut britanicilor.

S-au intonat cele doua imnuri, multa emotie, momente speciale pe Olympiastadion din Berlin.

Giorgio Chiellini aduce trofeul Euro, cel care pana astazi le-a apartinut italienilor.

Festival de lumina si culoare la Berlin, pe Olympiastadion, festivitatea s-a incheiat, urmeaza finala Euro 2024.

Spectacol realizat de gazde inainte de finala Euro 2024. Este ceremonia care are loc in aceste momente pe Olympiastadion din Berlin.

,,Dani Olmo este genial. Este o amenintare pentru apararile adverse si citeste foarte bine jocul. Este, de asemenea, foarte eficient" – Roy Keane, fost important jucator al lui Manchester United.

Cele doua echipe se afla la incalzire, Bellingham, Olmo si Lamine Yamal, in centrul atentiei.

Vedete care au trimis mesaje de incurajare pentru nationala Angliei. Printre ele, Ed Sheeran, Little Simz si Sir Patrick Stewart.

Cele doua echipe care vor incepe finala Euro 2024

Spania: 23 Unai Simon – 2 Carvajal, 3 Le Normand, 14 Laporte, 24 Cucurella – 16 Rodri, 8 Fabian Ruiz – 19 Yamal, 10 Olmo, 17 Williams – 7 Morata (cpt) (Asezare tactica: 4-2-3-1).

Anglia: 1 Pickford – 6 Guehi, 5 Stones, 2 Walker – 3 Shaw, 4 Rice, 26 Mainoo, 7 Saka – 10 Bellingham, 11 Foden – 9 Kane (cpt). (Asezare tactica: 3-4-2-1).

Multa culoare in tribunele Olympiastadion, fanii sunt la nivelul unui asemenea meci de cinci stele.

Joselu (Spania) si Bellingham (Anglia) discuta cateva minute pe gazon, cei doi au fost coechipieri pana recent la Real Madrid. In aceasta seara vor fi insa adversari, fiecare dorindu-si ca nationala tarii sale sa triumfe la Berlin.

Trofeul Euro 2024 / Sursa foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Jucatorii celor doua nationale au ajuns la Olympiastadion si au luat in primire cele doua vestiare. Multe zambete in tabara engleza, Anglia este la a doua finala consecutiva de Euro.

Cine va pune mana pe trofeul Euro 2024? Vom afla impreuna incepand cu ora 22:00.

,,Inca o finala, inca un meci foarte important. Aceasta echipa a Angliei este capabila de lucruri speciale, iar astazi este sansa lor" – Alan Shearer, fost mare atacant al Angliei, intr-o interventie pentru BBC Sport.

Cele doua echipe au plecat spre Olympiastadion din Berlin, autocarele fiind urmarite de fani pe traseul lor.

Spania si Anglia sunt doua vechi rivale, cele doua nationale intalnindu-se de-a lungul timpului de 27 de ori. Au fost 10 victorii pentru iberici, 4 remize si 13 victorii ale englezilor. Golaveraj: 45-32 pentru Anglia.

Pe 9 iulie 2006, Olympiastadion din Berlin a gazduit finala Campionatului Mondial. Atunci, Italia s-a impus la penaltiuri contra Frantei. Dupa 120 de minute a fost 1-1, iar de la punctul cu var s-au impus italienii, scor 5-3. La finala au asistat 69 de mii de spectatori.

A fost meciul in care Zinedine Zidane a fost eliminat dupa ce i-a aplicat o lovitura cu capul lui Marco Materazzi.

Arena din Berlin este pregatita pentru marea finala a Euro 2024, dintre Spania si Anglia.

Trofeul Heni Delaunay isi va gasi in aceasta seara noul proprietar, Spania si Anglia duelandu-se in finala de la Berlin, de pe Olympiastadion.

Ibericii stiu cum este sa joci in ultimul act de la Euro, Spania aflandu-se in fata celei de-a cincea finale: a castigat trei (1964, 2008 si 2012) si a pierdut una (cu Franta, in 1984).

Pana la drumul spre Berlin, Spania a trecut in optimi de Georgia, in sferturi de Germania, iar in semifinale de Franta.

De cealalta parte, Anglia va disputa a doua finala consecutiva, dupa ce a cedat-o pe cea din 2021 (dar care a apartinut de Euro 2020) impotriva Italiei, la loviturile departajare.

Britanicii au trecut in optimi de Slovacia, in sferturi de Elvetia, iar in semifinale de Olanda.

Echipe probabile:

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Ruiz, Rodri, Olmo – Yamal, Morata, Williams. Selectioner: Luis de la Fuente

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Shaw – Bellingham, Foden – Kane. Selectioner: Gareth Southgate

• Finala Euro 2024 va fi arbitrata de francezul Francois Letexier, acesta urmand sa fie ajutat de asistentii Cyril Mugnier si Mehdi Rahmouni.
  • Szymon Marciniak (Polonia) va fi al patrulea oficial, iar Tomasz Listkiewicz (tot Polonia) completeaza echipa ca arbitru asistent de rezerva.
  • Rolul de arbitru asistent video (VAR) a fost atribuit lui Jerome Brisard (Franta), asistat de Willy Delajod (Franta) si de Massimiliano Irrati (Italia).