LUPTA PENTRU PROMOVARE – Minaur a invins si in retur Metalurgistul Cugir si s-a calificat, previzibi...

BARAJ – SEMIFINALA. Sambata, 28 mai 2022, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare, in meci retur al semifinalei barajului de promovare in Liga a II-a, CS Minaur Baia Mare a invins, cu 3-2 (0-1), Metalurgistul Cugir, calificandu-se in finala barajului, unde va intalni CS Hunedoara (primul meci se va disputa la Hunedoara, in 4 iunie, meciul decisiv fiind programat la Baia Mare, in 8 iunie).

&

Desi calificarea a fost transata de baimareni inca din meciul de la Cugir, unde Minaur s-a impus categoric, cu 4-0 (3-0), accederea in finala barajului care acorda bilete directe la Liga a II-a a fost (nedrept) umbrita de un alt eveniment sportiv desfasurat in oras, finala EHF European Cup, incheiata cu foarte putin timp inaintea debutului acestei partide, acesta fiind argumentul care explica numarul relativ redus al spectatorilor prezenti la meci, in contextul in care clubul gazda a oferit publicului intrarea gratuita.

&

Antrenorul Ciprian Danciu a inceput partida cu urmatorul 11: Baila – Potcoava, Lazar, Mondragon, Simion – Jucan, Gneba, Donca (cpt.), Chinde – Petre, Petran. Meciul, arbitrat la centru de Razvan Ladar din Zalau, a inceput surprinzator, cu un gol marcat repede de oaspeti, Udrea reluand din drop, din careul mare, o centrare (min. 6) si deschizand scorul. A fost singurul gol al reprizei, desi oaspetii au prins elan si au mai avut o mare coazie de gol, prin Lupu (min. 32), irosita din pozitia de singur cu portarul Baila.

&

Pentru ca in vestiarul baimarenilor Danciu nu le-a spus metafore, Minaur intra decisa in teren si dupa doar 2 minute, Vasalie, introdus la pauza in teren, inscrie dupa o actiune personala in care a depasit doi adversari. Totusi, cugirenii nu cedeaza, vizand o victorie de palmares pentru a mai sterge din rusinea rezultatului din meciul tur, si preiau din nou conducerea pe tabela der marcaj, prin golul lui Vladia (min. 74), care, de la 8 metri, a fructificat o respingere gresita a baimarenilor.

&

Doar un minut a tinut bucuria oaspetilor, la contraatacul urmator Stanciu (si el introdus pe parcursul meciului) suteaza din marginea careului mare, fara speranta pentru Opric. Tot Stanciu a fost si al originea celui de-al cincilea gol al partidei, inscis in prelungiri dintr-o lovitura libera de la circa 25 de metri (Opric si-a scapat mingea-n poarta).

&

Minaur Baia Mare – Metalurgistul Cugir: 3-2 (0-1), au marcat: Alin Vasalie (min. 47), Ciprian Stanciu (min. 75 si min. 90+1) / Mihai Emanuel Udrea (min. 6), Flavius Vladia (min. 74). Calificare, asadar, cu doua victorii in semifinale, insa urmeaza runda finala, o dubla cu CS Hunedoara.

&

Iata programul complet al finalelor (meciul tur se disputa pe terenul primelor echipe, in 4 iunie, de la ora 18.00, iar returul in 8 iunie, de la ora 17.30, pe terenul adversarei):

&

CS Tunari – AFC Progresul 1944 Spartac

CSM Slatina – AFC Odorheiu Secuiesc

CSC Dumbravita – CSM Resita

CS Hunedoara – CS Minaur Baia Mare

CS Dante Botosani – ACS Suporter Club Otelul Galati.

&

Din aceste 10 echipe, cele 5 castigatoare din dubla mansa vor promova in Liga a II-a.

&

* Foto: @Ziarul Unirea

&

Andrei TUDORAN

Articolul LUPTA PENTRU PROMOVARE – Minaur a invins si in retur Metalurgistul Cugir si s-a calificat, previzibil, in finala barajului pentru promovare in Liga a II-a apare prima data in 2mnews.