MAREA REVANSA – Stiinta Baia Mare a invins campioana Dinamo chiar pe terenul acesteia, dupa o fantas...

RUGBY – LIGA I. Sambata, 20 aprilie 2024, pe Stadionul Florea Dumitrache din Bucuresti, in meci contand pentru etapa a 2-a a Ligii I la rugby, Dinamo Bucuresti a pierdut, cu 20-34 (20-10), partida cu Stiinta Baia Mare. Meciul, arbitrat la centru de Cristian Serban, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 2 (Dinamo) si 1 (Stiinta).

&

O confruntare a titanilor rugby-ului romanesc, intre campioana si vicecampioana, venit dupa o perioada de dominatie a echipei gazda, care s-a impus in ultimele doua partide directe, cea din finala editiei precedente a campionatului national si cea din semifinala Cupei Romaniei. De aceasta data, orgoliul ranit al Stiintei, care a dominat campionatul autohnton in anii 2019-2022, perioada in care a castigat 4 titluri consecutive de campioni, a rabufnit in cel mai placut mod pentru suporterii baimareni.

&

Antrenorul Eugen Apjok a inceput partida cu urmatorul 15: 1. James Scott, 2. Levan Papidze, 3. Revazi Dugladze, 4. Nugzar Gelashvili, 5. Stefan Iancu, 6. Florian Rosu, 7. Alexandru Alexe (cpt.), 8. Beka Bitsadze, 9. Alexandru Tigla, 10. Alexandru Muresan, 11. Taliauli Sikuea, 12. Sione Fakaosilea, 25. Jason Tomane, 26. Mihai Lamboiu, 15. Kefentse Mahlo. Diferenta mare la greutatea gramezilor (Dinamo vs. Stiinta): 927 kg vs. 846 kg (e ca si cum bucurestii imping cu un om in plus).

&

Cu avantajul psihologic al celor doua victorii (care au dus la castigarea eventului de Dinamo), gazdele au condus ostilitatile in prima repriza, reusind sa intre la vestiare cu o diferenta aparent confortabila: 20-10. In repriza secunda, baimarenii au renascut din propria cenusa si au dominat autoritar, reusind nu doar sa se impuna categoric, la 14 puncte (echivalentul a doua eseuri transformate), ci si sa nu reziste in aparare fara punct primit in cele 40 de minute din a doua repriza, lucru rar intalnit in rugby-ul de astazi.

&

Bucurestenii au inceput foarte tare partida, un atac extrem de puternic si sustinut al dinamovistilor ducand la primul eseu, marcat de puternicul pilier Justin ,,Jubba" Theys chiar in min. 3 al partidei (gazdele erau oricum in avantaj indicat de arbitrul Serban dupa un offside), eseul fiind transformat de Jondre Williams. In min. 12, acelasi transformer redutabil Williams reuseste o lovitura de pedeapsa si duce scorul la 10-0.

&

In min. 16, scorul ia proportii, Dinamo marcand al doilea eseu prin namibianul Silvanus Godwin, jucator de treisferturi adus de la Timisoara care in vara anului 2022 l-a descoperit la echipa spaniola RC Villafranca. Williams nu rateaza transformarea si duce scorul la 17-0. Se prefigura o noua infrangere.

&

Dar Stiinta nu a cedat si dupa o actiune prelungita, plecata dintr-un mol de margine, Revazi Dugladze (unul din cei 5 georgieni din echipa Stiinta) culca balonul in terenul de tinta si reduce din scor: 17-5. Alexandru Muresan transforma. In min. 30, Williams mai transforma o lovitura de pedeapsa si Dinamo conduce cu 20-7. In pofida presiunii puse de baimareni, acestia au reusit doar sa reduca diferenta in min. 39, cand Muresan a reusit transformarea unei lovituri de pedeapsa si se intra la vestiare cu 20-10 pentru Dinamo.

&

In repriza a doua, Williams rateaza prima lovitura de pedeapsa (e drept, din pozitie dificila, 40 de metri lateral dreapta de buturi), iar acesta pare a fi semnalul. In min. 52 a inceput tavalugul: o pasa spectaculoasa a lui Tigla duce la al doilea eseu al baimarenilor, reusit la centru de Taliauli Sikuea (a fost transformat de Muresan). In min. 58, baimarenii reusesc egalarea dintr-o transformare a unei lovituri de pedeapsa, de la 18 metri, central (s-a dat si penalitate temporara la Dinamo): Muresan, cu siguranta, 20-20.

&

In min. 60, dupa o recuperare a lui Kefentse Mahlo, Stiinta trece in avantaj printr-un nou eseu reusit la colt, pe contraatac, de cel mai recent transfer al baimarenilor, mijlocasul la deschidere georgian Luka Dvalishvili. Muresan transforma dintr-o pozitie foarte dificila, 24 de metri lipit de tusa din stanga: 20-27. In min. 66, Levan Papidze inscrie un nou eseu in urma procedeului dus aproape la perfectiune de baimareni: molul de margine. Muresan transforma si duce scorul la 20-34. In ultimul sfert nu s-a mai marcat, Stiinta rezistand si asalturilor dinamovistilor care au incheiat repriza fara punct inscris.

&

Mare victorie a baimarenilor: 20-34, dupa ce au fost condusi cu 17-0 si 20-7. Un comeback fantastic si 4 eseuri reusite in fata celei mai bune echipe din campionat (si cu cel mai mare buget), care dau sperante. Poate mai vine un titlu la Baia Mare.

&

Centrul baimarenilor, Jason Tomane, a fost declarat ,,Omul Meciului". In urma victoriei, Stiinta isi pastreaza pozitia de lider in clasamentul Ligii I, iar in etapa viitoare, a 3-a, joaca pe teren propriu, in 27 aprilie, cu Rapid Bucuresti.

&

* Foto: @Mihai Neacsu via FRR

&

Catalin VISCHI, Andrei TUDORAN

Articolul MAREA REVANSA – Stiinta Baia Mare a invins campioana Dinamo chiar pe terenul acesteia, dupa o fantastica rasturnare de scor in repriza secunda, si se mentine pe locul 1 in Liga I apare prima data in 2mnews.