MECIUL DE DOUA ORE – Explorari a pierdut la Craiova in 4 seturi, dupa un meci de lupta in care nu s-...

LIGA NATIONALA – VOLEI MASCULIN. Sambata, 5 noiembrie 2022, in Sala Polivalenta din Craiova, in meci contand pentru etapa a 5-a a Ligii Nationale de volei masculin, SCM U. Craiova a castigat, cu 3-1 (25-22, 25-21, 22-25, 25-19), partida cu Explorari Baia Mare.

&

Meciul a opus echipele clasate inaintea acestei etape pe locurile 2 (Craiova) si 7 (Baia Mare), pornind cu gazdele in postura de favorita certa (craiovenii au una dintre cele mai bune echipe din campionat, cu un lot foarte valoros, condus de un jucator emblematic al voleiului romanesc, Laurentiu Lica, fost capitan al nationalei Romaniei, care la 42 de ani inca joaca la un inalt nivel si este considerat in continuare unul dintre cei mai buni tragatori din Liga Nationala).

&

Explorari a dat o replica foarte buna craiovenilor, luand chiar un set, insa s-a recunoscut invinsa dupa 109 minute de joc. Excelent aportul lui Mihai Tarta, care a reusit pentru Explorari din atacuri decisive 16 puncte, tot atatea puncte cate a realizat legendarul Lica, cei doi fiind cei mai prolifici tragatori ai partidei. Craiovenii s-au impus in special datorita blocajului (au punctat de 15 ori prin acest procedeu – s-a remarcat Lupu, cu 5 puncte din blocaj -, fata de doar 9 puncte reusite de baimareni) si poate prin serviciu (5 asi fata de 2 realizati de baimareni).

&

Pentru Explorari au punctat Tarta (18 puncte), Cheaga (11 puncte), Hepburn (10 puncte), Dragomir (6 puncte), Aldea (5 puncte), Taboada (3 puncte) si Silvasan-Pasca (2 puncte). De la gazde s-au remarcat Lica (19 puncte), Lupu (15 puncte), Calin si Pantic (cate 10 puncte).

&

Etapa urmatoare, a 6-a, Explorari joaca pe teren propriu, in 12 noiembrie, cu CSU Stiinta Bucuresti, echipa clasata inaintea acestei etape pe ultimul loc (12) cu 4 infrangeri din 4 meciuri si un singur set castigat. O partida care ar trebui sa nu le puna mari probleme baimarenilor.

&

Andrei TUDORAN

Articolul MECIUL DE DOUA ORE – Explorari a pierdut la Craiova in 4 seturi, dupa un meci de lupta in care nu s-au facut de rusine apare prima data in 2mnews.