Meciurile de la Euro 2024, 29 iunie – rezultate si livescore. Elvetia si Germania, primele echipe ca...

Primele doua ,,optimi" de la Euro 2024 s-au disputat sambata, 29 iunie. In prima partida a zilei, Elvetia - Italia 2-0 (1-0). Germania s-a calificat si ea in faza urmatoare a competitiei, dupa 2-0 (0-0) cu Danemarca.

UPDATE ora 00.20. Germania s-a impus cu 2-0 (0-0) in fata Danemarcei, la Dortmund, dupa un meci tensionat, intrerupt 25 de minute, in prima repriza, din cauza vremii.

Nemtii au deschis scorul dintr-un penalty transformat de Havertz (53) si au stabilit scorul final prin Musiala (68).

Vezi programul complet al meciurilor de la Euro 2024!

UPDATE ora 00.18. Final de meci. Germania castiga cu 2-0, goluri Havertz (53, penalty) si Musiala (68).

UPDATE ora 00.13. Wirtz (90+1) a sapat singur si a lobat balonul in plasa peste portarul iesit in intampinare. Dupa consultarea VAR, arbitrul nu a validat reusita atacantului german.

UPDATE ora 23.50. Gol, Germania. Musiala (68) a scapat singur pe partea stanga si l-a invins pe Schmeichel cu un sut plasat, la coltul lung.

UPDATE ora 23.41. Havertz (59) a scapat singur cu portarul danez in fata, insa a trimis pe langa.

UPDATE ora 23.34. Penalty pentru Germania, dupa consultarea VAR. Havertz (53) executa si inscrie la radacina barei. Germania conduce cu 1-0.

UPDATE ora 23.30. Danezul Andersen(48) a trimis mingea de la 8 metri in plasa portii lui Neuer, dar arbitrul nu a validat golul pentru ofsaid.

UPDATE ora 23.27. S-a reluat jocul de la Dortmund.

UPDATE ora 23.11. Pauza. Germania - Danemarca 0-0.

UPDATE ora 23.09: Hojlund (45+1), scapat singur, a vrut sa salte mingea peste portar, insa Neuer a scos cu un reflex.

Tap below for second-half updates! ?#EURO2024 | #GERDEN

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 29, 2024

UPDATE ora 23.00. S-a reluat meciul dupa o pauza de 25 de minute

UPDATE ora 22.35. Arbitrul a oprit meciul din cauza fulgerelor si a ploii torentiale. Jucatorii se duc la vestiare.

UPDATE ora 22.04. Schlotterbeck (4) a introdus mingea in poarta daneza, insa arbitrul a fluierat fault in atac.

UPDATE ora 22.00. A inceput partida Germania - Danemarca

Who will join Switzerland in the quarter-finals?Germany vs Denmark: Tap below to follow live! ?#EURO2024 | #GERDEN

Echipele de start in Germania - Danemarca

Germania:& Neuer& -& Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum - Andrich, Kross -& Sane,& Gundogan, Musiala -& HavertzSelectioner:& Julian Nagelsmann

Danemarca :& Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah,& Delaney, Hojbjerg, Maehle -& Skov Olsen, Hojlund,& EriksenSelectioner:& Kasper Hjulmand

UPDATE ora 20.53. Elvetia a invins, sambata, cu 2-0, campioana europeana en-titre Italia si este prima echipa care se califica in sferturile de finala de la Euro 2024.

UPDATE ora 20.52. Final de meci. Elvetia castiga cu 2-0, goluri Freuler (37) si Vargas (46).

?? Switzerland are there!#EURO2024 | #SUIITA pic.twitter.com/uHFUFEvdZe

UPDATE ora 20.34. Italianul Scamacca (75) trimite mingea in bara, din apropierea portii

UPDATE ora 20.12. Elvetienii, la un pas de autogol. Mingea deviata cu capul de Schar loveste bara portii lui Sommer.

UPDATE ora 20.06. Gol, Elvetia. Vargas (46) suteaza in diagonala, la coltul lung, din 14 metri si dubleaza avantajul pentru echipa sa.

Tap below for second-half updates! ?#EURO2024 | #SUIITA

UPDATE ora 20.05. A inceput repriza secunda

UPDATE ora 19.49. Se termina prima repriza. La pauza, Elvetia conduce Italia cu 1-0.

????? Switzerland lead against holders Italy...#EURO2024 | #SUIITA pic.twitter.com/S2br2KGbcH

UPDATE ora 19.45. Donnarumma scoate in bara o minge sutata de Reider din lovitura libera de la 22 de metri, lateral dreapta

UPDATE ora 19.37. Gol, Elvetia. Freuler (37) preia un balon cu dreptul si suteaza in forta cu stangul, de la 10 metri, in coltul scurt al portii aparate de Donnarumma.

Emotion ??#EURO2024 | #TURGEO pic.twitter.com/ZQ5Mvpb2ao

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 18, 2024

UPDATE ora 19.00. A inceput Elvetia - Italia, prima partida din optimilor de finala de la Euro 2024.

????? Switzerland vs Italy coming up as the knockouts begin!#EURO2024 | #SUIITA pic.twitter.com/tQj8qgTLE5

Echipele de start in Elvetia - Italia

Elvetia: Sommer - Rodriguez,& Akanji, Schar - Reider, Xhaka,& Freuler,& Aebischer& - Ndoye, Embolo, Vargas

Selectioner: Murat Yakin

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo,& Mancini, Bastoni, Darmian - Cristante, Faglioli, Barella -& Chiesa,& Scamacca,& El Shaarawy

Selectioner: Luciano Spalletti

Ora 19.00: Elvetia - Italia (Berlin)

In urma cu trei ani, ,,squadra azzurra" i-a invins pe elvetieni, la Euro 2020, 3-0, iar in preliminariile pentru Campionatul Mondial cele doua echipe au facut doua remize.&
Elvetia a fost la un pas sa ii sufle Germaniei primul loc in grupa, in timp ce italienii s-au calificat mai departe cu un gol marcat in prelungirile partidei cu Croatia.
In faza grupelor, a invins Ungaria (3-1) si a remizat cu Scotia si cu Germania (1-1). Gazdele au egalat in utlimele secunde. Italienii s-au chinuit cu Albania (2-1), au pierdut in fata Spaniei (0-1) si au scos o remiza norocoasa cu Croatia (1-1).

Ora 22.00: Germania - Danemarca (Dortmund)

Germania porneste favorita, Nemtii au jucat si la Euro 2012 contra Danemarcei, castigand la final cu 2-1. Danemarca reusea ultimul succes in anul, 1-0 intr-un meci amical. Nordicii au triumfat in fata Germaniei in finala Euro 1992, 2-0.
Danemarca s-a calificat mai departe dupa trei rezultate de egalitate in grupa C. Nordicii au terminat pe locul doi in fata Sloveniei datorita clasamentului din preliminarii, ultimul criteriu de departajare posibil. pozitia ocupata in clasamentul preliminariilor.

Programul complet al ,,optimilor"

29 iunieOra 19.00: Elvetia - Italia (Berlin)Ora 22.00: Germania - Danemarca (Dortmund)

30 iunieOra 19.00: Anglia - Slovacia (Gelsenkirchen)Ora 22.00: Spania - Georgia (Koeln)

1 iulieOra 19.00: Franta -Belgia (Duesseldorf)Ora 22.00: Portugalia - Slovenia (Frankfurt)

2 iulieOra 19:00: Romania - Olanda (Muenchen)Ora 22:00: Austria - Turcia (Leipzig)