Meciurile de la Euro 2024, 30 iunie – rezultate si livescore. Anglia si Spania ajung in ,,sferturi"

Anglia a invins, duminica, Slovacia cu 2-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri si s-a calificat, cu mari emotii, in sferturi la Euro 2024. In al doilea meci al zilei din optimi, Spania a invins Georgia cu 4-1 (1-1).

UPDATE ora 23.53. Spania si-a complicat singura partida cu Georgia, dupa ce fundasul Le Normand (18) a inscris in propria poarta.

Apoi, incet-incet, ,,Furia Roja" a preluat initiativa, iar golurile au inceput sa ,,curga" in poarta aparata excelent de Mamardashvili. S-a terminat 4-1, iar pe Spania o asteapta un meci ,,de foc" in sferturi, cu Germania.

UPDATE ora 23.51. Final de meci. Spania se impune cu 4-1 in fata Georgiei, goluri Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Williams (75), Olmo (83), respectiv Le Normand (18, autogol), si se califica in sferturi la Euro 2024.

UPDATE ora 23.41. Gol, Spania! Olmo (83) suteaza plasat, din centrul careului mare, si il invinge pentru a patra oara pe portarul Mamardashvili.

UPDATE ora 23.33. Gol, Spania! Williams (75) inscrie cu un sut puternic, sub bara, din 10 metri.

UPDATE ora 23.09. Gol, Spania! Fabian Ruiz (51) inscrie cu capul din 2 metri, dupa o centrare in fata portii a lui Yamal

UPDATE ora 22.06. Kvaratskhelia (49) trimite un sut din propria jumatate de teren care trece putin pe langa poarta aparata de Unai Simon

UPDATE ora 23.03. A inceput repriza secunda.

UPDATE ora 22.48. Pauza la Koeln. Spania si Georgia sunt la egalitate, 1-1.

UPDATE ora 21.39. Gol, Spania! Rodri (39) suteaza plasat, la colt, din 16 metri, si restabileste egalitatea pe tabela.

A huge 45 minutes ahead... ?Spain vs Georgia: Tap below for second-half updates! ?#EURO2024 | #ESPGEO

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 30, 2024

UPDATE ora 21.35. Mingea sutata puternic de Cucurella (35), de la 22 de metri lateral stanga, a fost scoasa in extremis de portarul georgian Mamardashvili.

UPDATE ora 22.18. Gol, Georgia! Fundasul central spaniol Le Normand (18) trimite mingea in propria poarta, din 5 metri

UPDATE ora 22.00. A inceput meciul Spania - Georgia

It's time! ?Spain vs Georgia: tap below to follow live! ?#EURO2024 | #ESPGEO

Echipele de start in Spania - Georgia

Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Pedri, Rodri, Fabian Ruiz - Yamal, Morata, Williams. Rezerve: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Nacho, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, OyarzabalSelectioner: Luis de la Fuente

Georgia: Mamardashvili - Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochosvili - Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze - Kvaratskhelia, Mikautadze. Rezerve: Loria, Gugershashvili, Gocholeisvhili, Tabidze, Kverkveliya, Kvekveskiri, Altunashvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tstaishvili, Shengelia, Lobzhanidze, DavitashviliSelectioner: Willy Sagnol

UPDATE ora 21.39. Anglia a trait periculos in meciul din optimi cu Slovacia. Condusi cu 1-0 inca din minutul 25, englezii au reusit egalarea prin Bellingham, in ultimele secvente ale partidei.

In prelungiri, Kane (91) a dat golul care trimite Anglia in faza superioara a competitiei din Germania.

Vezi programul complet al meciurilor de la Euro 2024!

UPDATE ora 21.37. Final de meci. Anglia se impune cu 2-1 dupa prelungiri, goluri Bellingham (90+5) si Kane (91), respectiv Schranz (25).

? England are quarter-finalists ?#EURO2024 | #ENGSVK pic.twitter.com/03FuHW0Bc7

UPDATE ora 21.21. A inceput cea de-a doua repriza de prelungiri.

UPDATE ora 21.18. Arbitrul fluiera finalul primei reprize de prelungiri. Scorul este 2-1 pentru Anglia.

UPDATE ora 21.16. Pekarik (105) a trimis balonul cu genunchiul peste poarta, din 3 metri!

UPDATE ora 21.03. Gol, Anglia. Kane (91) inscrie cu o lovitura de cap din 4 metri.

? 15 minutes to playEngland vs Slovakia: follow all the action live! ?#EURO2024 | #ENGSVK

UPDATE ora 21.01. A inceput prima repriza de prelungiri

UPDATE ora 20.56. Final de meci. Anglia - Slovacia 1-1. Urmeaza prelungirile.

UPDATE ora 20.54. Gol, Anglia! Bellingham (90+5) inscrie cu o ,,foarfeca" din 12 metri.

Extra time begins!England vs Slovakia: follow all the action live! ?#EURO2024 | #ENGSVK

UPDATE ora 20.40. Rice (81) a sutat tare, de la 20 de metri, iar mingea a lovit bara din dreapta a portii slovace.

UPDATE ora 20.09. Englezul Foden (50) trimite din fata portii mingea in plasa, insa arbitrul nu valideaza reusita din cauza unui ofsaid.

UPDATE ora 20.04. S-a reluat meciul de la Gelsekirchen.

UPDATE ora 19.49. Prima repriza s-a incheiat. Slovacia conduce cu 1-0 la pauza

UPDATE ora 19.25. Gol, Slovacia! Schranz (25), gasit cu o pasa ideala in careul englez, il executa pe portarul Pickford cu un sut din 6 metri.

England vs Slovakia: follow all the second-half action live! ?#EURO2024 | #ENGSVK

UPDATE ora 19.05. Slovacul Hancko (5), scapat pe partea stanga, trimite din 8 metri putin pe langa poarta aparata de Pickford

UPDATE ora 19.00. A inceput meciul Anglia - Slovacia

????England vs Slovakia: Tap below to follow live! ?#EURO2024 | #ENGSVK

Echipele de start in Anglia - Slovacia

Anglia :& Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane. Rezerve:& Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson, Konsa, Palmer, Ramsdale, Shaw, Toney, Watkins, WhartonSelectioner:& Gareth Southgate

Slovacia:& Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Strelec, Haraslin Rezerve:& Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas (P), Rigo, Rodak (P), Sauer, Suslov, TuptaSelectioner:& Francesco Calzona

For a place in the quarter-finals... ?@bookingcom | #EUROfixtures pic.twitter.com/gIbSzRuVv0

Ora 19.00 (Gelsekirchen): Anglia - Slovacia

Finalista la editia precedenta a Campionatului European, Anglia a dezamagit pana acum la actuala editie. A fost castigatoarea de grupa cu cele mai putine goluri marcate (2). Nationala Albionului a ajuns in ,,optimi" cu o victorie si doua remize.
Slovacia s-a clasat pe locul al treilea in grupa ,,tricolorilor", cu care au remizat in ultima partida. Trupa pregatita de Francesco Calzona a batut Belgia si a pierdut cu Ucraina.

Ora 22.00 (Koeln): Spania - Georgia

Spania este singura echipa care s-a calificat in ,,optimi" cu punctaj maxim dupa faza grupelor, campioana europeana din 2008 si 2012 a invins Croatia (3-0), Italia (1-0) si Albania (1-0).
Spania si Georgia au facut parte din grupa de calificare pentru EURO 2024, ibericii impunandu-se in ambele dispute, 7-1 si 3-1.
Debutanta la un turneu final major, Georgia este surpriza competitiei. Gruzinii au obtinut patru puncte si au prins locul trei, dupa ce. in ultima etapa. au invins Portugalia lui Cristiano Ronaldo (2-0), o echipa care avea deja asigurat primul loc indiferent de rezultat.