Meciurile de la Euro 2024 de azi, 1 iulie - rezultate si livetext. Acum, Franta-Belgia, derby-ul zil...

Franta si Belgia joaca acum pentru calificarea in sferturile de finala la EURO 2024. Optimile continua la ora 22:00 cu duelul Portugalia - Slovenia. Meciurile sunt transmise de Pro TV.

LIVE SCORE Franta - Belgia 0-0 (repriza a II-a, min. 75)

min. 71 - Belgia are cea mai mare ocazie de pana acum. Lukaku suteaza din interiorul careului de 16 metri, dar portarul francez respinge

min. 49 - Prima ocazie a reprizei secunde apartine Frantei. Tchouameni suteaza de la peste 20 de metri cu ,,interiorul", dar portarul belgian se intinde si respinge

Dupa primele 45 de minute, posesia a apartinut Frantei (62% vs 38%), in timp ce raportul suturilor spre poarta a fost de 7-0 pentru ,,cocosii galici", iar al celor pe spatiul portii de 1-0 pentru francezi, potrivit statisticii oficiale UEFA.

min. 34 - Thuram (Franta) reia splendid cu capul, mingea trece putin pe langa poarta

min. 24 - Prima mare ocazie a partidei. Lovitura libera executata de De Bruyne (Belgia) trece printr-o padure de picioare, iar portarul francez izbuteste sa respinga mingea cu greu, folosind picioarele

?????France vs Belgium: Tap below to follow live! ?#EURO2024 | #FRABEL

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) July 1, 2024

Franta - Belgia, echipele de start

Franta: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Griezmann - M. Thuram,& Mbappe. Selectioner: Didier Deschamps

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - Openda, Onana, Doku - De Bruyne, Lukaku, Carrasco. Selectioner: Domenico Tedesco

Vezi programul complet al meciurilor de la Euro 2024!

***

Franta, locul doi in ierarhia FIFA, si Belgia, locul trei in clasament, vor lupta pentru calificarea in sferturile EURO 2024, dupa ce ambele formatii s-au calificat in optimi de pe locul doi in grupele lor. Belgia a jucat in grupa Romaniei de la Euro 2024 si ne-a invins cu 2-0.

In cel de-al doilea meci al zilei, Portugalia va intalni Slovenia, care a incheiat neinvinsa Grupa C din care au mai facut parte Anglia, Danemarca si Serbia, obtinand calificarea de pe locul al treilea.