Meciurile de la Euro 2024 de azi, 17 iunie - rezultate si livetext. Romania trece de Ucraina. Slovac...

Meciul Romania - Ucraina (3-0) din grupa E a deschis ziua a patra de la Euro 2024. Celalalt meci din grupa E, Belgia - Slovacia a inceput de la ora 19.00, la Frankfurt. Tot luni, 17 iunie, se joaca si partida din grupa D, Austria - Franta (ora 22.00, Dusseldorf). Toate meciurile sunt transmise in direct de ProTV.

LIVESCORE Grupa E, ora 19.00: Belgia - Slovacia, 1-1 (Schranz 7)

Min. 57: recentrare Onana, finalizare cu capul Lukaku. Golul este anulat din camera VAR, ofdaid.

UPDATE ora 19:45: Arbitrul fluiera sfarsitul primei reprize. Surpriza la Frankfurt, in grupa Romaniei!

?????Belgium vs Slovakia: follow the live second-half updates ?#EURO2024 | #BELSVK

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 17, 2024

UPDATE ora 19:10: Belgia - Slovacia, 0-1. Ivan Schranz deschide scorul, in minutul 7.

Slovakia lead Belgium at the break ???#EURO2024 | #BELSVK pic.twitter.com/ZOg7kh7fLG

UPDATE ora 19:00: Meciul a inceput

Nationala Belgiei incepe turneul final din postura de ocupanta a locul 3 in ierarhia FIFA, ceea ce defineste o mare forta a fotbalului mondial.

Nu mai putin de 8 jucatori din lot valorand de la 30 de milioane de euro in sus: Doku 65, Openda 60, Onana si De Bruyne cate 50, Bakayoko 45, Trossard 35, De Ketelaere 34, Lukaku 30.&

Amadou Onana si Romelu Lukaku celebreaza un gol marct in partida amicala cu Luxemburg, disputata inaintea Euro 2024. Foto: Hepta

Cei mai importanti fotbalissi slovaci sunt Skriniar, acum la PSG, apoi Lobotka, om de baza la Napoli, campion al Italiei in sezonul trecut si, de data mai recenta si Hancko, fundasul stanga al lui Feyenoord.

Slovacia& pare a fi intr-o forma excelenta, dupa ce a zdrobit Tara Galilor cu 4-0 intr-un amical inaintea turneului final din Germania, marcatori fiind Bozenik, Kucka, Benes plus un autogol galez.

Romania - Ucraina 3-0 (Stanciu (29), R. Marin (53), Dragus (57)

Mii de suporteri romani au fost astazi la Munchen sa sustina echipa Romaniei. In prima repriza, tricolorii au cedat initiativa adversarilor, insa au lovit cum li s-a aratat prilejul. Stanciu (29), cu un trasor de la 25 de metri, a dat un gol de generic, pentru ca, mai apoi, acelasi jucator sa trimita mingea in bara (34).

Tricolorii s-au dezlantuit in partea a doua, reusind alte doua goluri de generic, realizate in decurs de doar cinci minute de R. Marin (53) si Dragus (57). Nauciti, ucrainenii nu au mai putut riposta si, in uralele spectatorilor, Romania si-a facut debutul in forta la Euro 2024

Este cea mai categorica victorie obtinuta de Romania la un turneu final de CE. Singurul succes al tricolorilor la Euro a fost inregistrat in 2000, 3-2 cu Anglia.

Pentru Romania este a sasea participare la un turneu final de Campionat European, dupa cele din 1984, 1996, 200, 2008 si 2016

,,Misiunea noastra, mai presus de orice obiectiv, este sa aducem bucurie in inimile romanilor. Am ajuns aici prin munca, pasiune si sacrificiu. Am pregatit totul cu energie pozitiva si responsabilitate, pentru a obtine maximum din aceasta experienta extraordinara. Fiecare jucator este pregatit, echipa este pregatita", a transmis selectionerul Edward Iordanescu.

UEFA estimeaza ca vor fi in jur de 30.000 de suporteri ai Romaniei la meciul cu& Ucraina!

Romania& n-a castigat niciun meci din ultimele patru, toate amicale, dar a& suferit un singur esec (2-3& cu Columbiei, tot in meci amical) in precedentele 15 partide disputate!

Ucraina& s-a calificat si la ultimele trei turnee finale europene, iar la editia disputata in 2021 din cazua pandemiei dinde Covid, a ajuns in ,,sferturi", unde a fost eliminata de& Anglia& cu 4-0.

Fundasul stanga Mykolenko a iesit accidentat in minutul 25 al amicalului cu Moldova (4-0) si nu va juca impotriva Romaniei la Euro 2024

Potrivit transfermarkt, & Ucraina& are o cota& de 379 milioane de euro, in timp ce tricolorii ajung doar la 91 milioane.

Austria - Franta, 17 iunie - ora 22.00 (Dusseldorf)

In ultimii doi ani, Austria a pierdut o singura partida, 2-3 cu& Belgia, in preliminariile Euro 2024. In rest, din toamna lui 2022,& Austria are un bilant de 12 victorii si 3 remize.

Este al treilea turneu final consecutiv pentru& Austria, care are 4 prezente la CE. La ultimul CE, Austria a fost eliminata in optimi, de& Italia, viitoarea castigatoare a competitiei.&

Franta& se numara printre favoritele la castigarea competitiei, avand un lot a carei valoare depasete un miliard de euro.

La ultimul turneu final,& Franta& a fost eliminata in optimi de& Elvetia, dupa loviturile de departajare.

Olivier Giroud si coechipierii sai au dezamagit in meciurile de pregatire dianintea turneului final din Germania. Foto: Hepta

In ultimele partide de verificare inaintea turneului final din Germania, Franta a invins Luxemburg cu 3-0 si a remizat cu Canada, scor 0-0.