Meciurile de la Euro 2024 de azi, 5 iulie - rezultate si livetext. Spania a invins Germania in prelu...

Campionatul European de fotbal 2024 continua vineri, 5 iulie, cu primele doua meciuri din faza sferturilor de finala. Meciul-soc al acestei faze a competitiei, Spania - Germania, s-a terminat cu victoria ibericilor in prelungiri, scor 2-1. Acum se joaca Portugalia - Franta. Meciurile sunt in direct la Pro TV.

LIVE SCORE Portugalia - Franta 0-0 (repriza a II-a)

Echipele de start la Portugalia - Franta

Portugalia: D. Costa - Cancelo, R. Dias, Pepe, N. Mendes - Palhinha, Vitinha - B. Silva, B. Fernandes, R. Leao - Ronaldo

Franta: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Kante, Tchouameni, Camavinga - Griezmann - Kolo Muani, Mbappe

***

LIVE SCORE Spania - Germania 2-1 (final)

Au marcat:& Olmo (51) / Wirtz (89), Mikel Merino (119)

Echipele de start la Spania - Germania:

Spania: Simon - Carvajal, Le Nordman, Laporte, Cucurella - Fabian, Rodri, Pedri - Yamal, Morata, N. Williams

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kross - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz.

***

Vezi programul complet al meciurilor de la Euro 2024!

Spania, cea mai in forma echipa de la acest turnel final, si Germania, tara gazda a EURO 2024, vor juca pentru un loc in semifinale.

La Euro 2024, Spania are victorii pe linie: 3-0 cu Croatia, 1-0 cu Italia, 1-0 cu Albania (in faza grupelor) si 4-1 cu Georgia, in optimile de finala.

Germania se prezinta la acest joc dupa 5-1 cu Scotia, 2-0 cu Ungaria, 1-1 cu Elvetia (in faza grupelor) si 2-0 cu Danemarca, in optimile de finala.

Portugalia& si& Franta& se intalnesc in sferturile de finala de la Euro 2024, o reeditare a finalei castigate surprinzator de lusitani, in urma cu 8 ani.

Portugalia vine dupa 2-1 cu Cehia, 3-0 cu Turcia si 0-2 cu Georgia (in faza grupelor) si o calificare cu emotii, dupa loviturile de departajare, cu & Slovenia, in optimile de finala.

Starul lusitanilor, Cristiano Ronaldo nu a marcat niciun gol la Euro 2024.

Franta s-a calificat in aceasta faza de la Euro 2024 dupa 1-0 cu Austria, 0-0 cu Olanda si 1-1 cu Polonia (in faza grupelor) si 1-0 cu Belgia, in optimile de finala.

Castigatoarele din meciurile de astazi se vor intalni in semifinale, intr-o partida programata marti, 9 iulie, de la ora 22.00, la Munchen.