Minaur pierde in fata liderei Ligii Florilor MOL

Vineri dupa-amiaza, sala "Apollo" din capitala a fost gazda partidei dintre CSM Bucuresti si CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 20-a din Liga Florilor MOL. Lidera la zi a intrecerii interne si, probabil, viitoarea campioana a tarii, s-a impus cu 32-24, dupa un meci pe care l-a controlat de la inceput pana la final, chiar daca in mai multe perioade baimarencele s-au ridicat la valoarea adversarei, ba chiar a pus probleme.

Echipele au intrat mai greu in meci, dupa primele sapte minute scorul fiind 3-0 pentru gazde. Mai apoi, in urmatoarele patru minute inscrie Minaur de trei ori fara a primi gol: 3-3 (11). CSMB se apara foarte bine, inscrie foarte mult pe contraatac sau faza a doua si se distanteaza pe masura scurgerii minutelor, ajungand la 17-8 (24). Pana la pauza, Minaur inscrie de cinci ori si primeste doar doua goluri, astfel ca la cabine se intra cu 19-13.

Dupa reluare, CSM face 26-15, iar de aici Minaur are din nou o evolutie foarte buna, cu aproape 10 minute in care nu a incasat niciun gol si a venit pana la 26-20 (49). Gazdele au cerut de doua ori time-out in cateva minute, au mai schimbat una alta si s-a impus meritat cu 32-24, dupa un meci acceptabil.

Minaur ramane cu stradania si cu "amanuntul" ca are o prima jucatoare care a depasit suta de goluri marcate in acest campionat, Ana Maria Tanasie fiind acum la cota 101.

Urmatorul meci este tocmai pe 20 aprilie, deoarece Liga Florilor MOL se va intrerupe dupa meciurile de joi, 30 martie, pentru activitatile loturilor nationale. Romania are de jucat o dubla foarte importanta cu Portugalia, pe 8 si 12 aprilie (primul meci la Pitesti, al doilea la Paredes, in deplasare).

CSM Bucuresti - CS Minaur Baia Mare: 32-24 (19-13)

• Sala "Apollo" din Bucuresti; cca 500 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Ghesoiu (Ploiesti) - Ionut Tita (Bucuresti). Observator: Anton Eremia (Targu Jiu)
  • Aruncari de la 7m: 0-2 (transformate: 0-1; a ratat Tanasie). Minute de eliminare: 8-0 (Pintea, Dembele, Neagu, Klikovac)
  • CSM Bucuresti: Evelina Eriksson (7 interventii), Laura Glauser (7 interventii, a aparat si un 7m) - Marina Sudakova 6, Emilie Hegh Arntzen 5, Elizabeth Omoregie 4, Siraba Dembele Pavlovic 4, Crina Pintea 4, Cristina Neagu 3, Grace Zaadi 2, Stefania Stoica 2, Malin Aune 1, Andreea Ailincai 1, Andrea Klikovac, Ema Alivodic, Andreea Rotaru. Antrenori: Adrian Vasile, Iulia Curea, Mehmedalija Muladzic
  • CS Minaur: Amra Pandzic (2 interventii), Cristina Enache (4 interventii), Ioana Ugran (o interventie) - Dijana Ujkic 5, Luciana Popescu 5, Ana Maria Tanasie 4 (unul din 7m), Andreea Tirle 3, Sanja Vujovic 3, Magda Cazanga 2, Oana Bors 1, Andreea Popa 1, Anca Miticus, Itana Cavlovic, Aleksandra Vukajlovic, Eva Kerekes, Raluca Tudor. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

Etapa 20

• CSM Bucuresti - CS Minaur Baia Mare: 32-24
  • Dacia Mioveni - CSM Galati (joi, 30 martie)
  • CSM Targu Jiu - HC Zalau (joi, 30 martie)
  • CSM Slatina- Magura Cisnadie (joi, 30 martie)
  • Dunarea Braila - Gloria Bistrita (joi, 30 martie, 17.30, Pro Arena)
  • SCM Gloria Buzau - SCM Universitatea Craiova (joi, 30 martie, 18.00)
  • Rapid Bucuresti - SCM Ramnicu Valcea (joi, 30 martie, 19.15, Pro Arena)

6. SCM Rm. Valcea - 35p (591-548) - 19
  7. Minaur Baia Mare - 30p (536-553) - 20
  8. SCM Craiova - 25p (516-555) - 19
  9. Magura Cisnadie - 22p (530-557) - 19
  10. CSM Tg. Jiu - 21p (472-497) - 19
  11. Dacia Mioveni - 13p (497-547) - 19
  12. HC Zalau - 10p (451-534) - 19
  13. CSM Slatina - 9p (423-512) - 19
  14. CSM Galati - 1p (430-587) - 19

Etapa 21. Joi, 20 aprilie: HC Zalau - Magura; Rm. Valcea - CSM Tg. Jiu; CS Minaur - Gloria Buzau; CSM Galati - CSM Bucuresti; Dunarea - CSM Slatina; SCM Craiova - Rapid (17.30, Pro Arena). Duminica, 23 aprilie: Gloria Bistrita - Mioveni (15.45, Pro Arena).