Mircea Lucescu a suferit prima infrangere in campionatul Rusiei | VIDEO

Mircea Lucescu a suferit, duminică, prima înfrângere din campionatul Rusiei. Zenit Sankt Petersburg a pierdut, scor 1-2, partida din deplasare cu Terek Groznîi și a coborât pe locul secund, la trei puncte în spatele liderului Spartak Moscova.

Zenit are 28 de puncte, după 13 etape, iar Spartak Moscova 31 de puncte. Terek a urcat pe locul 3, cu 24 de puncte.

La Terek, Gicu Grozav a fost titular 72 de minute, iar Torje nu a făcut parte din lot.

Zenit a deschis scorul în minutul 10, prin slovacul Robert Mak, dar cecenii au revenit spectaculos și s-au impus grație dublei albanezului Bekim Balaj (34, 38).

Trupa lui Il Luce a terminat meciul în 10 oameni, Neto fiind eliminat în minutul 90+2.

Pentru Mircea Lucescu este al doilea eșec suferit de când a preluat echipa Zenit Sankt Petersburg, primul l-a înregistrat în Cupa Rusiei, 0-4 cu Anzhi, pe 27 octombrie.

În cele 20 de meciuri oficiale disputate în toate competițiile, Zenit are 14 victorii, patru egaluri și două înfrângeri.

Prima victorie, 1-0 cu Spartak Moscova, a coincis cu câștigarea Supercupei Rusiei.

În campionat are următoarea linie de clasament: 8 victorii, 4 egaluri, o înfrângere.

În Europa League, Zenit este pe primul loc în grupă cu maximum de puncte, 12, după patru etape:

4-3 cu Maccabi Tel Aviv (deplasare)

5-0 cu AZ Alkmaar (acasă)

2-1 cu Dundalk (deplasare)

2-1 cu  Dundalk (acasă)