N-A JUCAT, DAR A CASTIGAT In cadrul etapei a13-a din Liga a 3-a, Seria 5, Comuna Recea avea programat sa evolueze in compania echipei brasovene Viitorul Ghimbav, ocupanta ultimului loc in clasament, dupa o prestatie lamentabila in aceasta editie de campionat. Brasovenii au trei puncte dupa ce au inregistrat 11 infrangeri si doar o singura victorie, 13 goluri marcate si 48 primite.

In cursul zilei de vineri, oficialii clubului au anuntat FRF ca echipa nu poate face deplasarea in Maramures. In aceste conditii, Ghimbav pierde meciul la ,,masa verde" cu 0-3, iar Recea isi adauga trei puncte la zestrea de pana acum, consolidandu-si astfel pozitia a cincea in clasament.

Etapa a fost dominata de derby-ul dintre Metalurgistul Cugir si U Cluj, principalele contracandidate la promovare in Liga a 2-a. A fost un meci viu disputat, castigat in cele din urma de ,,sepcile rosii" clujene, care au controlat partida pe toata durata ei. Clujenii au deschis scorul in minutul 14 prin Dorin Goga, dupa ce acelasi jucator o putea face cu doua minute mai devreme, dar portarul gazdelor a intervenit miraculos la sutul expediat. Metalurgistul a egalat prin Sauca, dupa cinci minute si la pauza a fost egalitate. Studentii au inscris golul victoriei in minutul 63 prin George Florescu, ,,fiul ratacitor" ajuns la a treia sa reusita in acest sezon.

U Cluj s-a desprins de plutonul format din cele trei echipe ale judetului Alba si, asa cum mentionam si altadata, are toate sansele sa ramana pe prima pozitie pana la final.

Rezultatele etapei

Unirea Alba Iulia – FC Avrig 2-0

Claudiu Davidas (26), Daniel Lasconi (87)

Gaz Metan Medias 2 – Sanatatea Cluj 0-3

Andrie Ceaca (18, 43), Denis Lazar (26)

Metalurgistul Cugir – Universitatea Cluj 1-2

Tudor Sauca (23) / Dorin Goga (14), George Florescu (62)

CFR Cluj 2 – Unirea Dej 2-0

Mihai Kereki (36), Yasin Hamed (58)

CS Iernut – Performanta Ighiu 0-3

Dragos Iclanzan (50), Catalin Tineiu (62), Cristian Seiwerth (72)

Etapa viitoare

PERFORMANtA IGHIU (AB) - UNIREA DEJ (CJ)

UNIREA TASNAD (SM) - INDUSTRIA GALDA (AB)

UNIVERSITATEA CLUJ (CJ) -AVANTUL REGHIN (MS)

VIITORUL GHIMBAV (BV) -METALURGISTUL CUGIR (AB)

SANATATEA CLUJ (CJ) -FOTBAL COMUNA RECEA (MM)

FC AVRIG (SB) - GAZ METAN MEDIAS 2 (SB)

CS IERNUT (MS) -UNIREA 1924 ALBA IULIA (AB)

CFR 1907 CLUJ SA 2 (CJ) sta

Grigore Ciascai

The post N-A JUCAT, DAR A CASTIGAT - Comuna Recea a luat trei puncte dupa ce oaspetii n-au facut deplasarea appeared first on actualmm.ro.