Natalia Iocsak a terminat pe podium in Campionatul National de drift la SemiPro

E clar ca anul 2020 e de uitat pentru majoritatea dintre noi. Nici Campionatul National de drift n-a fost scutit de surprize neplacute, etapele au fost mai putine, problemele au fost mari, dar pana la urma am avut un verdict. Iar in ceea ce o priveste pe Natalia Iocsak, sportiva legitimata la CS Minaur, vestile sunt bune.
In acest an, Natalia a avut cele mai bune performante la clasa Semi-Pro in cadrul Campionatului National de Drift. A obtinut primul ei podium de etapa la intrecerea disputata in zona Arenei Nationale din Bucuresti, apoi, la final, a terminat intrecerea de la clasa ei tot pe pozitia a treia, care este din nou o premiera.
Ivan Ivanov a devenit al doilea strain din istorie care cucereste titlul in Campionatul National de Drift. Bulgarul a fost declarat oficial campion al clasei Pro in acest an, dupa ce etapa finala de pe Transalpina a fost intrerupta din cauza vremii neprielnice. Dupa o prima zi de antrenamente afectata grav de ploaia torentiala care a lovit Transalpina, ziua decisiva a inceput cu mansele de calificari. Inainte de ultima grupa, ceata a acoperit total zona, iar organizatorii au decis neutralizarea battle-urilor. Astfel, ajuns lider chiar etapa trecuta, Ivanov devine campion national de drift cu un total de 220 de puncte. Pe locul secund s-a clasat Radu Moise, cu 198 de puncte, iar pe 3 este fostul campionul national Razvan Fratianu, cu 151 de puncte.
Titlurile nationale la drift merg in Bulgaria in acest an. Dupa Ivan Ivanov, campion la Pro, primul loc de la Semi Pro merge la Yordan Mladenov. Podiumul clasei este completat de juniorii Gabi Imre (14 ani) si Natalia Iocsak (17 ani).
Pentru Natalia urmeaza alte doua competitii. Va fi saptamana ce vine o intrecere pe circuitul maghiar de la Mariapocs, iar mai apoi, pe 30 octombrie, un concurs de Rally-Sprint in Baia Mare. Natalia este eleva in clasa a 11-a la Colegiul Tehnic Anghel Saligny din Baia Mare (diriginte Antonela Hruban Sabou).

Post-ul Natalia Iocsak a terminat pe podium in Campionatul National de drift la SemiPro apare prima data in Graiul Maramuresului - Cotidian independent al judetului Maramures.