NEPLATITI, AU JUCAT CU SUFLETUL – Victorie mare a Minaurului la Baia Mare, in turul III al European...

EHF EUROPEAN CUP 2023. Sambata, 25 noiembrie 2023, in Sala Sporturilor ,,Lascar Pana" din Baia Mare, in meci tur contand pentru turul III al EHF European Cup la handbal masculin, CS Minaur Baia Mare (Romania) a castigat, cu 33-23 (16-11), partida cu RK Dinamo Pancevo (Serbia). Meciul, arbitrat de Georgios Panayides & Marios Andreou (Grecia), a pornit cu Minaur in postura de favorita.

&

Dupa un tur liber si unul in care a intalnit modesta echipa ucraineana Odesa (de care de dispus in dubla mansa la Baia Mare cu 52-26 si 39-27), Minaur a intalnit un adversar ciudat, echipa sarba Dinamo Pancevo (locul 3 in Serbia), care pana acum si-a castigat in cupele europene meciurile din deplasare si le-a pierdut pe cele de acasa (cu ambele adversare pe care le-a avut, respectiv italienii de la Handball Meran si olandezii de la HV Kras/Volendam).

&

Nu a fost cazul si acum, Minaur fiind net superioara (este una dintre favoritele la trofeu), baimarenii reusind sa se distanteze la 4 goluri inca din min. 9: 5-1. Prima jumatate a reprizei se incheie cu 8-6 si baimarenii in atac (pentru Minaur, cei mai prolifici marcatori erau Kotrc – 3 goluri si Cumpanici – 2 goluri). Baimarenii nu gasesc inca) solutii pentru centrul Veljko Cabrilo (3 goluri), dar pana la urma inchid repriza la 16-11.

&

5 goluri avantaj si pauza. Retineti aceasta cifra, 5, pentru ca acum este momentul sa va ganditi toti cat de toxica a fost dictatura condamnatului-fugar Catalin Cherches in Baia Mare si dezastrul financiar prin care a inghenuncheat municipiul de resedinta al Maramuresului: acesti sportivi implinesc astazi 5 luni de restante salariale. Si joaca pentru echipa acestui oras minunat care respira handbal.

&

In repriza a doua, Minaur isi majoreaza diferenta pe tabela de marcaj, ajunge chiar la 8 goluri (min. 38, 22-14), Cumpanici face concurs cu Kotrc care e marcatorul partidei (in min. 42 ambii aveau cate 7 goluri marcate), dar cel mai important e ca baimarenii au o eficienta a atacului de 92% si o eficienta a suturilor impresionanta (in min. 45 aveau 24 de goluri din 25 de suturi la poarta).

&

Cea de-a doua jumatate a ultimei reprize se desfasoara in aceeasi nota, a dominarii Minaurului, care cu 5 minute inaintea finalului de meci ajunge la o diferenta de 10 goluri (28-18). Sarbii incearca sa indulceasca infrangerea prin golurile lui Cabrilo si Novakovic, dar Ivanovic si Cumpanici nu sunt de acord cu asta si Minaur reface diferenta de 10 goluri: 30-20. Cumpanici e dezlantuit a marcat o treime din golurile echipei din Baia Mare. Final: 33-23.

&

Pentru Minaur au marcat: Cumpanici (10 goluri), Kotrc (8 goluri), Botea, Cip si Ivanovic (cate 3 goluri), Nagy si Da Silva Mollino (cate 2 goluri), Erik Pop si Fotache (cate 1 gol). De la oaspeti s-au remarcat Cabrilo (5 goluri) si Perovic (4 goluri).

&

Returul la Pancevo (Serbia), sambata viitoare (2 decembrie), la ora 20.00 (ora noastra).

&

* Foto: @Ovidiu Dragomir via Minaur Baia Mare

&

Catalin VISCHI, Andrei TUDORAN

Articolul NEPLATITI, AU JUCAT CU SUFLETUL – Victorie mare a Minaurului la Baia Mare, in turul III al European Cup, cu sarbii de la Dinamo Pancevo: 10 goluri avantaj inaintea returului apare prima data in 2mnews.