Patricia Tig s-a calificat in turul al doilea al turneului Roland Garros

Patricia tig, 26 de ani, locul 59 WTA, s-a calificat, luni, in premiera, in runda a doua a turneului Roland Garros, dupa ce a invins-o pe elvetianca Stefanie Voegele, 30 de ani, locul 117 WTA, scor 7-5, 7-5. Meciul a durat o ora si 58 de minute, informeaza Agerpres.

Romanca a inceput bine si a condus in primul set cu 5-1, dar a pierdut patru ghemuri la rand si a fost egalata, dupa ce a avut minge de meci (la 5-3). tig a reusit un nou break, iar apoi a incheiat setul cu 7-5.

In actul secund, tig a condus cu 3-1, dar Voegele a reusit sa ia trei ghemuri la rand (4-3) si a preluat controlul pentru o perioada. Elvetianca a condus cu 5-4, dar tig a egalat si a facut un nou break, iar in cele din urma a incheiat conturile la a patra sa minge de meci.

Patricia tig a servit mai bine si a avut un procentaj mai mare la punctele cu primul serviciu, insa situatia a fost echilibrata la mingile direct castigatoare (28-29) si la erorile nefortate (25-26).

Dupa aceasta victorie, Patricia tig si-a asigura un cec de 84.000 de euro si 70 de puncte WTA.

In turul secund, jucatoarea noastra o va infrunta pe Christina McHale, o americanca de 28 de ani, aflata pe locul 81 in lume.