PRELIMINARII CM – Rezultatele meciurilor de duminica, marcatori, clasamente

PRELIMINARII CM La finalul acestei saptamani s-a disputat a cincea etapa a preliminariilor din zona Europa pentru Cupa Mondiala care va avea avea loc in Rusia, in 2018.

In urma rezultatelor inregistrate, Franta, Elvetia, Germania, Polonia, Anglia, Spania si Croatia si-au consolidat pozitiile de lidere in grupele lor, in timp ce Olanda a ramas fara selectioner, dupa infrangerea din Bulgaria.

58d8381e95f9cf444b65d998

Romania n-a reusit sa invinga Danemarca si si-a complicat soarta in drumul spre Mondialul din Rusia – partida de la Cluj s-a terminat cum a inceput, 0-0.

Al patrulea meci consecutiv fara gol marcat a lasat-o pe Romania pe locul patru in preliminarii, tot la un punct in spatele Danemarcei. Keseru a ratat prima ocazie – din cativa metri a trimis in peluza. Tot golgheterul Bulgariei n-a ajuns apoi la o centrare trimisa de Benzar.

Danezii au fost periculosi pe final de repriza, prin Eriksen, dar s-a intrat cu 0-0 la pauza. Partea secunda a inceput la fel – mingea s-a scurs pe langa poarta lui Tatarusanu, la ocazia lui Zanka.

Tricolorii au presat si, dupa ce au recuperat in careul advers, Keseru si Chipciu au fost blocati in apropierea portii. Pe final, Jorgensen ne-a dat mari emotii, dar Romania Danemarca s-a terminat 0-0.

In etapa urmatoare din preliminarii, Romania joaca in Polonia, iar Danemarca in Kazahstan.

Duminica, 26 martie:

Grupa C

Azerbaidjan – Germania 1-4 (Nazarov 31 / Schurrle 19, 81, Muller 26, Gomez 45)

&

San Marino – Cehia 0-6 (Barak 17, 24, Darida 19, 77-pen, Gebre Selassie 26, Krmencik 43)

Irlanda de Nord – Norvegia 2-0 (Ward 2, Washington 33)

Grupa E

Armenia – Kazahstan 2-0 (Mkhtaryan 73, Ozbiliz 75)

Muntenegru – Polonia 1-2 (Mugosa 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82)

&

Romania – Danemarca 0-0

Grupa F

Anglia – Lituania 2-0 (Defoe 21, Vardy 66)

&

Malta – Slovacia 1-3 (Farrugia 14 / Weiss 2, Gregus 41, Nemec 84)

Scotia – Slovenia 1-0 (C. Martin 88)

The post PRELIMINARII CM – Rezultatele meciurilor de duminica, marcatori, clasamente appeared first on actualmm.ro.