Derby-ul Baii Mari la volei s-a disputat in sala “Lascar Pana”, intre echipele CSS 2 (nou promovata) si Exlorari. “Oaspetii” (ambele formatii jucand pe aceeasi arena de baza) au inceput mai bine, punctand in primul set. 1-0. Elevii antrenati de Virgil Rau s-au instalat treptat la carma jocului, dominand urmatoarele seturi.

La 2-1 pentru “gazde”, Explorari a castigat la limita setul patru, reusind sa prinda un tie-break decisiv. Tobele celebrului Simi Marcovici nu si-au facut efectul, ultima runda fiind adjudecata fara drept de apel de CSS 2. Scor final, CSS 2 – Explorari: 3 – 2.

Disputa reprezinta o premiera absoluta pentru voleiul din Baia Mare. Doua echipe de seniori din localitate infruntandu-se in primul esalon valoric.

Cele doua formatii se afla la egalitate de puncte in clasament (cate 7 fiecare), ocupand pozitiile 8-9.

ZiarMM

The post Premiera: Derby-ul provinciei la volei, jucat in Baia Mare. CSS 2 se impune, la limita appeared first on ZiarMM.