PREVIZIBILA INFRANGERE – Echipa feminina de fotbal din Baia Mare, invinsa pe teren propriu de lideru...

FOTBAL FEMININ – LIGA A II-A. Duminica, 21 aprilie 2024, pe Stadionul ,,Viorel Mateianu" din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 14-a a Ligii a II-a Seria a 2-a la fotbal feminin, ACS Fotbal Feminin Baia Mare a pierdut, cu 1-3 (0-2), partida cu ACS Atletic Olimpia Gherla. Meciul, arbitrat la centru de Szabo Krisztina din Criseni (aceeasi arbitru care a condus si in meciul tur), a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 5 (Baia Mare) si 1 (Gherla).

&

Cu oaspetele pornite din postura de favorite, baimarencele au incercat macar o revansa in fata liderului seriei – in tur, Olimpia Gherla s-a impus cu 5-1 (1-0) -, miza partidei nefiind una semnificativa nici pentru gazde (vor incheia campionatul cel mult pe locul 4 si cel putin pe locul 5, unde sunt acum), nici pentru oaspete, liderele seriei neindeplinind criteriile de calificare in Liga I (unele atat de prost facute de FRF, incat Liga va ramane in sezonul urmator cu 5-6 echipe).

&

Totusi, Olimpia si-a respectat statutul de favorita (are cel mai bun atac din serie, cu o medie de 4,58 de goluri/meci), a speculat erorile individuale din apararea baimarencelor si s-a impus cu 3-1. Ambra Musca a reusit o dubla in prima repriza (min. 15 si min. 30), stabilind si scorul la pauza. In repriza a doua, oaspetele s-au desprins prin golul lui Emanuela Covaciu, dar gazdele au inscris golul de onoare in minutele de prelungiri, prin Georgiana Marita.

&

o Fotbal Feminin Baia Mare – Atletic Olimpia Gherla: 1-3 (0-2), au marcat Georgiana Marita (min. 90+1) / Ambra Musca (min. 15, min. 30), Emanuela Covaciu (min. 82).

&

In urma acestui rezultat, baimarencele raman pe locul 5 in clasamentul Ligii a II-a Seria a 2-a, iar in etapa urmatoare joaca in deplasare, in 28 aprilie, cu ACS Roma Florin Padurean (locul 8 inaintea etapei, penultimul).