PREVIZIBILA VICTORIE – Explorari a castigat la Baia Mare primul meci din play-out si duminica disput...

VOLEI MASCULIN - LIGA I. Sambata, 23 martie 2024, in Sala Sporturilor ,,Lascar Pana" din Baia Mare, Faza 1 tur 1 play-out Liga I (Divizia A1) la volei masculin, CS Stiinta Explorari Baia Mare a castigat, cu 3-0 (25-20, 25-17, 25-18), partida cu CS U. Cluj. Meciul, arbitrat de cuplul Mihai Coman din Bucuresti (principal) si Marius Stefurac din Ploiesti (secund), a opus echipele clasate pe locurile 9 (Baia Mare) si 12 (Cluj-Napoca).

&

In prima faza a turneului play-out, care va stabili clasarea echipelor pe locurile 9-12, implicit si cele doua retrogradate (deja cunoscute: Universitatea Cluj-Napoca si CSU UV Timisoara), sunt programate doua confruntari in care invingatoarea va fi desemnata pe criteriul Cel mai bun din 5 meciuri. Echipele mai bine clasate (Explorari si Unirea Dej) incep cu doua meciuri acasa, infruntand ultimele doua clasate in sezonul regulat (Timisoara si Cluj-Napoca).

&

Baimarenii disputa cele doua meciuri de la Baia Mare in acest weekend (sambata si duminica, de la ora 12), urmand sa intalneasca ultima clasata la Cluj-Napoca in meciul 3 in 30 martie si (daca scorul la partide nu va fi 3-0) 31 martie (ipotetic, daca se vor disputa 4 partide si scorul va fi egal, meciul decisiv este programat pe 6 aprilie, la Baia Mare, insa diferentele dintre Explorari si Unirea Dej si adversarele lor sunt atat de mari, incat e greu de crezut ca partidele nu se vor sista dupa primele 3 meciuri). Apoi, invingatoarele (cel mai probabil Explorari si Unirea) vor disputa meciuri, pe acelasi sistem, pentru a stabili care va ocupa locul 9 si care 10 (de parca ar conta).

&

Din cauza diferentelor valorice ale loturilor din prima liga de volei masculin, foarte clar sedimentate, aceasta faza de play-out este, asa cum am mai precizat, o faza cu deznodamant previzibil, care se disputa doar pentru ca asa prevede regulamentul.

&

In meciul de sambata, baimarenii s-au impus in primul set, fara sa forteze, dupa 23 de minute (25-20), in setul secund oaspetii au inceput ceva mai bine, conducand cu un avantaj usor pana la 6-8, apoi baimarenii au egalat si au inceput desprinderea, reusind 6 puncte consecutive (12-8), la jumatatea setului tabela indicand 13-9. Explorari a apasat pedala de acceleratie doar cat a fost nevoie, ajungand la 16-9, apoi punctand exclusiv pentru a-si pastra avantajul si a castiga setul incheiat cu 25-17 (durata setului a fost aproape egala cu a primului, 24 de minute).

&

In fine, setul 3 si ultimul, a fost la fel controlat de gazde in momentele semnificative, care au ajuns la jumatatea setului cu 13-10 si s-au impus in 25 de minute cu 25-18. Partida, care a durat o ora si 10 minute de joc efectiv, a fost dominata de baimareni la toti parametri tehnici semnificativi (Explorari vs. U. Cluj): 38-28 atacuri decisive, 5-4 servicii decisive/asi, 6-2 blocaje decisive, 26-21 puncte pe greseala adversarului.

&

Pentru Explorari au punctat: Ramirez Pita (17 puncte), David si Cheaga (cate 9 puncte), Balai (5 puncte), Catrina (4 puncte), Da Silva Santos (3 puncte), Silvasan-Pasca (2 puncte). De la oaspeti s-au remarcat Tanase (9 puncte), Negrean, Popovici si Kholman (cate 6 puncte).

&

Duminica, 24 martie 2024, tot de la ora 12, Explorari joaca la Baia Mare al doilea meci cu U. Cluj, urmand ca saptamana viitoare sa mearga la Cluj-Napoca pentru inca un meci (dificil de crezut varianta necesitatii a doua partide).

&

Andrei TUDORAN

Articolul PREVIZIBILA VICTORIE – Explorari a castigat la Baia Mare primul meci din play-out si duminica disputa al doilea meci cu potential retrogradata U. Cluj apare prima data in 2mnews.