Prima medalie la campionatele europene de judo. Stefania Adelina Dobre a cucerit bronzul

Ştefania Adelina Dobre

Sportiva Ştefania Adelina Dobre a cucerit bronzul la categoria 57 de kilograme, după ce a învins o adversară din Marea Britanie. Băieţii au fost şi ei aproape de o medalie, dar Marcel Cercea a pierdut meciul decisiv şi s-a clasat pe locul cinci.

Dar speranţele pentru noi medalii rămân intacte. Pentru România vor mai concura la feminin Florisa Horvat, Olga Severin şi Alexandra Mazilu, iar la masculin vom fi reprezentaţi de Andrei Guşă, campion naţional, Ionuţ Văsian, Luca Kunszabo şi Mircea Croitoru. La competiţia din Spania participă peste 400 de sportivi din 44 de state.