Programul meciurilor de la Euro 2024 – rezultate. Live – Italia – Albania 2-1

Euro 2024 este capul de afis al acestei veri pline de intreceri sportive de toate felurile, intre care se numara si Jocurile Olimpice din Franta. Vezi toate informatiile despre Campionatul european de fotbal pe care il gazduieste Germania, intre 14 iunie si 14 iulie. Programul echipei Romaniei, programul meciurilor la Euro 2024, stadioanele pe care se joaca meciurile de la Euro, rezultate live de la Campionatul European de fotbal 2024!

Update 15 iunie, ora 22:18 - Barella face 2-1 aentru Italia in minutul 16. Vezi meciurile si rezultatele din ziua a doua de la Euro 2024 - livetext!

Update 15 iunie, ora 22:11 - Bastoni egaleaza cu capul din careul mic in minutul 11.

Update 15 iunie, ora 22:02 - Albania marcheaza in secunda 24 prin Nedim Bajrami.

Update 15 iunie, ora 20:40 - Gol anulat Croatiei dupa ce Petkovic, care tocmai ratase un penalty, marcheaza apoi din ofsaid.

Update 15 iunie, ora 19:48 - Carvajal stabileste scorul la pauza, 3-0 pentru Spania.

Update 15 iunie, ora 19:33 - Fabian Ruiz duce scorul la 2-0 pentru iberici, in minutul 32.

Update 15 iunie, ora 19:30 - Morata deschide scorul in minutul 20, dupa o lansare printre fundasii adversi - Spania - Croatia 1-0.

Update 15 iunie, ora 17:55 - Embolo inscrie in prelungirile meciului, consfintind victoria Elvetiei cu scorul de 3-1 Urmeaza, de la ora 19:00, primul soc de la Euro, Spania - Croatia.

Update 15 iunie, ora 17:24 - B. Varga reduce din handicap pentru Ungaria, cu o lovitura de cap din careul mic, in minutul 66.

Update 15 iunie, ora 16:45- Aebischer majoreaza scorul pentru Elvetia, cu un sut plasat in minutul 45.

Update 15 iunie, ora 16:15 - Kwadwo Duah a inscris in minutul 12 pentru Elvetia, un gol validat dupa ce camera VAR a analizat faza pentru un posibil ofsaid.

Update 14 iunie, ora 23:56 - Germania - Scotia 5-1, ultimul gol al gazdelor competitiei fiind marcat de Eme Can in minutul 90+3.

Update 14 iunie, ora 23:49 - Scotia puncteaza prin autogolul lui Rudiger (min. 87).

Update 14 iunie, ora 23:30 - Germania majoreaza scorul la 4-0 prin Fullkrug (min. 68)

Update 14 iunie, ora 22:51 - Germania conduce la pauza Scotia scor 3-0. Goluri marcate de Wirtz (min. 10), Musiala (min. 19) si Havertz (min. 45+1 - penalty). La faza penalty-ului scotienii au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Porteous.

Update 14 iunie, ora 20:55 - Euro 2024 debuteaza cu meciul dintre Germania si Scotia - meciul fiind transmis in Romania in direct la Pro TV de la ora 22:00. Ceremonia de deschidere a Euro 2024 incepe la 21:30 cu un foc de artificii si un omagiu pentru marele Franz Beckenbauer, stins din viata in ianuarie.

Romania la Campionatul European de Fotbal 2024

Sub conducerea selectionerului Edward Iordanescu, echipa nationala de fotbal a Romaniei a reusit o performanta remarcabila, prin calificarea la turneul final al Euro 2024. In acest fel, tricolorii vor juca pentru a sasea oara in istorie la turneul final, dupa participarile la editiile din Franta (1984), Anglia (1996), Belgia si Olanda (2000), Austria si Elvetia (2008) si Franta (2016).

In cele cinci prezente anterioare, Romania a trecut o singura data de faza grupelor, in 2000. Editia din Belgia si Olanda a fost una cu 16 echipe la turneul final, iar echipa antrenata atunci de Emeric Ienei a reusit sa ocupe locul al doilea intr-o grupa foarte dificila, din care au mai facut parte Portugalia, Germania si Anglia. Fotbalistii romani au remizat, scor 1-1, cu Germania, au pierdut, scor 0-2, cu Portugalia, si au invins, cu 3-2, reprezentativa Angliei, trecand in sferturi alaturi de lusitani. In faza eliminatorie, Romania a fost invinsa de Italia, scor 0-2.

In preliminariile Euro 2024, Romania a intrecut toate asteptarile si a terminat detasat pe primul loc grupa I de calificare. Tricolorii au obtinut urmatoarele rezultate: cu Andorra, scoruri 2-0 si 4-0, cu Kosovo, 0-0 si 2-0, cu Belarus, 0-0 si 2-1, cu Israel, 1-1 si 2-1, si cu Elvetia, 2-2 si 1-0. Neinvinsa, cu 22 de puncte, echipa antrenata de Edi Iordanescu a castigat grupa, fiind urmata in clasament de Elvetia, 17 puncte, Israel, 15 puncte, Belarus, 12 puncte, Kosovo, 11 puncte, si Andorra, doua puncte.

La turneul final, Romania va face parte din Grupa E, alaturi de Belgia, Ucraina si Slovacia.

In Germania, tricolorii vor avea cantonamentul la Hotel Melchior Park din Wurzburg, Bavaria. Locul ales de Edward Iordanescu se afla la 115 kilometri de Frankfurt, 270 de kilometri de Munchen si 300 kilometri de Koln, orasele in care echipa nationala va juca meciurile din faza grupelor.

Loturile echipelor din grupa Romaniei la Euro 2024

Romania

La 7 iunie, FRF a anuntat lotul final convocat de selectionerul Edward Iordanescu pentru Euro 2024. Ce 26 de jucatori sunt urmatorii:

PORTARI - Florin NITA& (Gaziantep | Turcia, 20/0),& Horatiu MOLDOVAN& (Atletico Madrid | Spania, 10/0),& Stefan TARNOVANU& (FCSB, 1/0);

FUNDASI - Andrei RATIU& (Rayo Vallecano | Spania, 16/1),& Vasile MOGOS& (CFR Cluj, 5/0),& Radu DRAGUSIN& (Tottenham | Anglia, 15/0),& Bogdan RACOVITAN& (Rakow | Polonia, 1/0),& Adrian RUS& (Pafos | Cipru, 19/1),& Ionut NEDELCEARU& (Palermo | Italia, 26/2),& Andrei BURCA& (Al-Okhdood | Arabia Saudita, 27/1),& Nicusor BANCU& (Universitatea Craiova, 34/2);

MIJLOCASI - Deian SORESCU& (Gaziantep | Turcia, 16/0),& Marius MARIN& (Pisa | Italia, 16/0),& Alexandru CICALDAU& (Konyaspor | Turcia, 36/4),& Razvan MARIN& (Empoli | Italia, 54/3),& Nicolae STANCIU& (Damac | Arabia Saudita, 68/14),& Adrian SUT& (FCSB, 1/0),& Darius OLARU& (FCSB, 16/0),& Dennis MAN& (Parma | Italia, 22/7),& Valentin MIHAILA& (Parma | Italia, 19/4),& Ianis HAGI& (Deportivo Alaves | Spania, 33/5),& Florinel COMAN& (FCSB, 13/1);

ATACANTI - Denis DRAGUS& (Gaziantep | Turcia, 9/2),& George PUSCAS& (Bari | Italia, 41/11),& Denis ALIBEC& (Muaither | Qatar, 37/5),& Daniel BIRLIGEA& (CFR Cluj, 1/0).

Fata de lotul largit, anuntat la 24 mai, Iordanescu a renuntat la Razvan SAVA& (CFR Cluj, 0/0) si la Constantin GRAMENI& (Farul Constanta, 0/0).

Belgia

Selectionerul Belgiei, Domenico Tedesco, a stabilit lotul pentru Campionatul European. Desi avea posibilitatea sa aiba la dispozitie 26 de jucatori, Tedesco a convocat numai 25. Acestia sunt urmatorii:

PORTARI - Koen Casteels (VfL Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest);

FUNDASI- Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester City), Thomas Meunier (Trabzonspor), Jan Vertonghen (Anderlecht), Arthur Theate (Stade Rennais), Axel Witsel (Atletico Madrid);

MIJLOCASI - Yannick Carrasco (Al Shabab), Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Olympique Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid), Aster Vranckx (VfL Wolfsburg);

ATACANtI - Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal).

Ucraina

Selectionerul Serhii Rebrov a convocat pentru Euro 2024 urmatorii 26 de jucatori:

PORTARI - Georgii Busan (Dinamo Kiev), Anatolii Trubin (Benfica), Andrii Lunin (Real Madrid);

FUNDASI - Mikola Matvienko (Sahtar Donetk), Vitalii Mikolenko (Everton), Illia Zabarnii (Bournemouth), Oleksandr Timcik (Dinamo Kiev), Iuhim Konoplia (Sahtar Donetk), Bogdan Mihailicenko (Polissia Jitomir); Valerii Bondar (Sahtar Donetk), Maksim Talovierov (LASK Linz), Oleksandr Svatok (Dnipro-1);

MIJLOCASI: Sergii Sidorciuk (Westerlo), Oleksandr Zincenko (Arsenal), Ruslan Malinovskii (Genoa), Viktor tigankov (Girona), Taras Stepanenko (Sahtar Donetk), Oleksandr Zubkov (Sahtar Donetk), Mikola Saparenko (Dinamo Kiev), Mihailo Mudrik (Chelsea), Georgii Sudakov (Sahtar Donetk), Volodimir Brajko (Dinamo Kiev);

Atacanti: Roman Iaremciuk (Valencia), Artem Dovbik (Girona), Vladislav Vanat (Dinamo Kiev), Andrii Iarmolenko (Dinamo Kiev).

Slovacia

Selectionarul Slovaciei, Francesco Calzona, a convocat 26 de jucatori in lotul pentru Campionatul European de fotbal. Cei 26 de fotbalisti sunt urmatorii:

PORTARI - Martin Dubravka (Newcastle United), Marek Rodak (Fulham), Henrich Ravas (New England Revolution);

FUNDASI - Peter Pekarik (Hertha BSC), Denis Vavro (FC Copenhaga); Sebastian Kosa (Spartak Trnava), Adam Obert (Cagliari), Norbert Gyoember (Salernitana), Milan Skriniar& (Paris Saint-Germain), Vernon De Marco (Hatta); David Hancko (Feyenoord);

MIJLOCASI: Tomas Suslov (Hellas Verona), Ondrej Duda (Hellas Verona), Laszlo Benes (Hamburger SV), Tomas Rigo (FC Banik Ostrava), Patrik Hrosovsky (Genk), Lukas Haraslin (Sparta Praga), Ivan Schranz (Slavia Praga), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Matus Bero (VfL Bochum), Stanislav Lobotka (Napoli);

ATACANtI - lubomir Tupta (Slovan Liberec), David duris (Ascoli), David Strelec (Slovan Bratislava), Robert Bozenik (Boavista), Leo Sauer (Feyenoord).

Grupele Euro 2024 - rezultatele meciurilor

Turneul final al Campionatului European de fotbal reuneste, de la editia Franta 2016, 24 de echipe, impartite in sase grupe de cate patru reprezentative. Formatul este valabil si la competitia gazduita de Germania. Tragerea la sorti a grupelor a avut loc la 2 decembrie 2023, la Hamburg, si a dus la urmatorul tablou al competitiei:

Elvetia - Germania, 23 iunie - ora 22.00 (Frankfurt);

Scotia - Ungaria, 23 iunie - ora 22.00 (Stuttgart).

Albania - Spania, 24 iunie - ora 22.00 (Dusseldorf);

Croatia - Italia, 24 iunie - ora 22.00 (Leipzig).

Anglia - Slovenia, 25 iunie - ora 22.00 (Koln);

Danemarca - Serbia, 25 iunie - ora 22.00 (Munchen).

Olanda - Austria, 25 iunie - ora 19.00 (Berlin);

Franta - Polonia, 25 iunie - ora 19.00 (Dortmund).

Slovacia - Romania, 26 iunie - ora 19.00 (Frankfurt);

Ucraina - Belgia, 26 iunie - ora 19.00 (Stuttgart).

Georgia - Portugalia, 26 iunie - ora 22.00 (Gelsenkirchen);

Cehia - Turcia, 26 iunie - ora 22.00 (Hamburg).

Cine transmite la TV meciurile Euro 2024

In Romania, jocurile sunt transmise in direct la televizor de posturile Pro TV (45 de meciuri) si Pro Arena (6 meciuri, doar in etapa a III-a a fazei grupelor, cand sunt cate doua partide la aceeasi ora).

Cine comenteaza la TV meciurile Euro 2024

Andrei Grecu, Cristian Pintea, Ion Alexandru, Cristi Petre, Bogdan Nevel, Mihai Mironica si Mihai Craciun vor comenata meciurile Campionatului European de fotbal la Pro TV.&

Initial, ProTV anuntase ca Ion Alexandru, Andrei Grecu, Cristian Pintea si Mihai Dedu vor face parte din echipa de comentatori, dar aceasta a fost modificata si completata.

Programul pe zile al meciurilor de la Euro 2024& - Rezultate LIVE

Fanii fotbalului au ocazia sa urmareasca 51 de meciuri disputate in 22 de zile, in cadrul turneului final al Campionatul European de fotbal din Germania. Programul complet al partidelor de la Euro 2024 este urmatorul:

Vineri, 14 iunie 2024

ora 22.00: Germania - Scotia 5-1 (3-0)

Sambata, 15 iunie 2024

ora 16.00: Ungaria - Elvetia 1-3 (0-2)
ora 19:00: Spania - Croatia 3-0 (3-0)
ora 22:00: Italia - Albania (Grupa B, Dortmund).

Duminica, 16 iunie 2024

ora 16:00: Polonia - Olanda (Grupa D, Hamburg);
ora 19:00: Slovenia - Danemarca (Grupa C, Stuttgart);
ora 22:00: Serbia - Anglia (Grupa C, Gelsenkirchen).

Luni, 17 iunie 2024

ora 16:00: ROMANIA - Ucraina (Grupa E, Munchen);
ora 19:00: Belgia - Slovacia (Grupa E, Frankfurt);
ora 22:00: Austria - Franta (Grupa D, Dusseldorf).

Marti, 18 iunie 2024

ora 19:00: Turcia - Georgia (Grupa F, Dortmund);
ora 22:00: Portugalia - Cehia (Grupa F, Leipzig).

Miercuri, 19 iunie 2024

ora 16:00: Croatia - Albania (Grupa B, Hamburg);
ora 19:00: Germania - Ungaria (Grupa A, Stuttgart);
ora 22:00 Scotia - Elvetia (Grupa A, Koln).

Joi, 20 iunie 2024

ora 16:00: Slovenia - Serbia (Grupa C, Munchen);
ora 19:00: Danemarca - Anglia (Grupa C, Frankfurt);
ora 22:00: Spania - Italia (Grupa B, Gelsenkirchen).

Vineri, 21 iunie 2024

ora 16:00: Slovacia - Ucraina (Grupa E, Dusseldorf);
ora 19:00: Polonia - Austria (Grupa D, Berlin);
ora 22:00: Olanda - Franta (Grupa D, Leipzig).

Sambata, 22 iunie 2024

ora 16:00: Georgia - Cehia (Grupa F, Hamburg);
ora 19:00: Turcia - Portugalia (Grupa F, Dortmund);
ora 22:00: Belgia - ROMANIA (Grupa E, Koln).

Duminica, 23 iunie 2024

ora 22:00: Elvetia - Germania (Grupa A, Frankfurt);
ora 22:00: Scotia - Ungaria (Grupa A, Stuttgart).

Luni, 24 iunie 2024

ora 22:00: Croatia - Italia (Grupa B, Leipzig);
ora 22:00: Albania - Spania (Grupa B, Dusseldorf).

Marti, 25 iunie 2024

ora 19:00: Olanda - Austria (Grupa D, Berlin);
ora 19:00: Franta - Polonia (Grupa D, Dortmund);
ora 22:00: Anglia - Slovenia (Grupa C, Koln);
ora 22:00: Danemarca - Serbia (Grupa C, Munchen).

Miercuri, 26 iunie 2024

ora 19:00: Slovacia - ROMANIA (Grupa E, Frankfurt);
ora 19:00: Ucraina - Belgia (Grupa E, Stuttgart);
ora 22:00: Cehia - Turcia (Grupa F, Hamburg);
ora 22:00: Georgia - Portugalia (Grupa F, Gelsenkirchen).

Sambata, 29 iunie 2024

ora 19:00: Locul 2 din Grupa A - Locul 2 din Grupa B (optimi de finala, meciul 38, Berlin);
ora 22:00: Locul 1 din Grupa A - Locul 2 din Grupa C (optimi de finala, meciul 37, Dortmund).

Duminica, 30 iunie 2024

ora 19.00: Locul 1 din Grupa C - Locul 3 din Grupa D/E/F (optimi de finala, meciul 40, Gelsenkirchen);
ora 22.00: Locul 1 din Grupa B - Locul 3 din Grupa A/D/E/F (optimi de finala, meciul 39, Koln).

Luni, 1 iulie 2024

ora 19.00: Locul 2 din Grupa D - Locul 2 din Grupa E (optimi de finala, meciul 42, Dusseldorf);
ora 22.00: Locul 1 din Grupa F - Locul 3 din Grupa A/B/C (optimi de finala, meciul 41, Frankfurt).

Marti, 2 iulie 2024

ora 19.00: Locul 1 din Grupa E - Locul 3 din Grupa A/B/C/D (optimi de finala, meciul 43, Munchen);
ora 22.00: Locul 1 din Grupa D - Locul 2 din Grupa F (optimi de finala, meciul 44, Leipzig).

Vineri, 5 iulie 2024

ora 19.00: Invingatoarea meciului 39 - Invingatoarea meciului 37 (sferturi de finala, meciul 45, Stuttgart);
ora 22.00: Invingatoarea meciului 41 - Invingatoarea meciului 42 (sferturi de finala, meciul 46, Hamburg);

Sambata, 6 iulie 2024

ora 22.00: Invingatoarea meciului 43 - Invingatoarea meciului 44 (sferturi de finala, meciul 47, Berlin).

Marti, 9 iulie 2024

ora 22.00: Invingatoarea meciului 45 - Invingatoarea meciului 46 (semifinale, meciul 49, Munchen).

Miercuri, 10 iulie 2024

ora 22.00: Invingatoarea meciului 47 - Invingatoarea meciului 48 (semifinale, meciul 50, Dortmund).

Duminica, 14 iulie 2024

ora 22.00: Invingatoarea meciului 49 - Invingatoarea meciului 50 (finala, meciul 51, Berlin).

Stadioanele pe care se joaca& meciurile de la Euro 2024

Zece stadioane vor gazdui meciurile din cadrul Euro 2024, cele ale cluburilor Bayern Munchen, Borussia Dortmund, VfB Stuttgart, Eintracht Frankfurt, RB Leipzig, FC Koln, Hertha Berlin, Schalke 04, Hamburg si Fortuna Dusseldorf.

Intalnirea de deschidere se va disputa la Muenchen, in 14 iunie, iar Olympiastadion din Berlin va gazdui finala, la 14 iulie.

Arenele pe care se vor juca meciurile sunt urmatoarele:

Red Bull Arena (Leipzig Stadium) - capacitate 40.000 de locuri - 4 meciuri;
RheinEnergieStadion (Koln Stadium) - 43.000 de locuri - 5 meciuri;
Waldstadion (Deutsche Bank Park, Frankfurt Arena) - 47.000 de locuri - 5 meciuri;
Merkur Spiel-Arena (Dusseldorf Arena) - 47.000 de locuri - 5 meciuri;
Volksparkstadion Hamburg - 49.000 de locuri - 5 meciuri;
MHPArena (Stuttgart Arena) - 51.000 de locuri - 5 meciuri;
VELTINS-Arena (Arena AufSchalke din Gelsenkirchen) - 50.000 de locuri - 4 meciuri;
Allianz Arena (Munich Football Arena) - 66.000 de locuri - 6 meciuri;
Signal Iduna Park (BVB Stadion Dortmund) - 62.000 de locuri - 6 meciuri;
Olympiastadion din Berlin - 71.000 de locuri - 6 meciuri.

Vezi mai multe detalii despre stadioanele Euro 2024!

Ce trebuie sa stii despre Euro 2024

UEFA Euro 2024 reprezinta a XVII-a editie a turneului final al Campionatului European de fotbal. Germania a mai organizat aceasta competitie, in 1988, inainte de reunificare, cand jocurile au avut loc in RFG.

In 2024, meciurile se disputa in perioada 14 iunie - 14 iulie, cu incepere de la orele 16.00, 19.00 si 22.00. In faza grupelor, sunt de obicei cate trei meciuri pe zi. Cele mai multe partide, cate patru, au loc in 25 si 26 iunie, in etapa a III-a a fazei grupelor, cand sunt programate, la aceeasi ora, 19.00 sau 22.00, cate doua jocuri.

Euro 2024 - cum se desfasoara turneul

In faza grupelor, se joaca dupa sistemul campionat, fiecare cu fiecare, meciuri de 90 de minute si, la final, ocupantele locurilor 1 si 2 din grupe, precum si cele mai bune patru formatii de pe locurile 3 se califica in optimile de finala.

Pentru a determina cele mai bune echipe pe locul trei, se aplica urmatoarele reguli:

Cel mai mare numar de puncte;
Cel mai bun golaveraj;
Cel mai mare numar de goluri marcate;
Cel mai mare numar de victorii;
Cele mai putine puncte disciplinare (cartonase galbene si rosii);
Pozitia in clasamentul general al grupei de calificare.

Din optimi (8 partide), meciurile se desfasoara in sistem eliminatoriu, cu jocuri de 90 de minute, urmate de prelungiri, doua reprize a cate 15 minute, si lovituri de departajare, in cazul in care egalitatea de pe tabela se mentine. Urmeaza sferturile de finala (4 partide), semifinalele (2 partide) si finala.

Euro 2024 - echipele favorite

La Campionatul European din Germania participa 24 de echipe nationale, impartite in sase grupe. Loturile vor fi formate din 26 de jucatori. Selectionerii trebuie sa stabileasca jucatorii pe care vor miza la competitia continentala pana la 7 iunie 2024.

Sase echipe au fost neinvinse in timpul preliminariilor, Franta, Anglia, Portugalia, Belgia, Romania si Ungaria.

Portugalia este singura formatie care a castigat toate meciurile din calificari, incheind preliminariile cu 36 de goluri marcate si cu doua goluri primite.

In ciuda faptului ca a castigat toate jocurile din preliminarii, Portugalia nu a avut cel mai bun marcator in aceasta faza. Golgheter a fost atacantul belgian Romelu Lukaku, care a inscris 14 goluri in opt meciuri.

In opinia caselor de pariuri, Anglia si Franta sunt favorite la castigarea trofeului, cu o cota de 4,5. Urmeaza Germania, cu 7, Portugalia si Spania, cu 9, Belgia, cu 18, si Olanda, cu 20. Romania este vazuta cu o cota de 150 la castigarea competitiei, cu care se situeaza pe locul 20 din 24 de nationale.

Euro 2024 - arbitri

Pentru Campionatul European de fotbal au fost nominalizati 18 arbitri de centru impreuna cu asistentii lor si oficiali VAR, care vor fi delegati la cele 51 de partide de la turneul final.

Pe lista sunt si 4 romani:& Istvan Kovacs& - arbitru de centru,& Vasile Marinescu& si& Ovidiu Artene& - asistenti,& Catalin Popa& - VAR.

In ordine alfabetica, arbitrii de centru pentru Euro 2024 sunt urmatorii: Artur Soares Dias (Portugalia), Jesus Gil Manzano (Spania), Marco Guida (Italia), Istvan Kovacs (Romania), Ivan Kruzliak (Slovacia), Francois Letexier (Franta), Danny Makkelie (Tarile de Jos), Szymon Marciniak (Polonia), Halil Umut Meler (Turcia), Glenn Nyberg (Suedia), Michael Oliver (Anglia), Daniele Orsato (Italia), Sandro Schaerer (Elvetia), Daniel Siebert (Germania), Anthony Taylor (Anglia), Clement Turpin (Franta), Slavko Vincici (Slovenia), Felix Zwayer (Germania). Acestora li se vor alatura, din Argentina, Facundo Tello impreuna cu doi arbitri asistenti.

Euro 2024 - bilete

UEFA a pus in vanzare aproximativ 2,7 milioane de bilete pentru turneul final, cu preturi cuprinse intre 30 de euro si 1.000 de euro. Dintre acestea, un milion de bilete au avut pretul sub 60 de euro. La finala de la Berlin, biletele costa intre 95 de euro si 1.000 de euro, iar la un meci din faza grupelor, intre 30 de euro si 200 de euro.

Procesul de vanzare a biletelor a inceput la 3 octombrie 2023 si s-a desfasurat pe parcursul mai multor etape. Ultima etapa a procesului de vanzare a biletelor s-a incheiat la 2 mai 2024, dar UEFA nu exclude punerea in vanzare a unor noi loturi de tichete, daca va exista disponibilitate. Forul european precizeaza ca, in acest moment, nu mai sunt permise anulari sau schimburi de bilete. Biletele sunt pentru uzul personal al cumparatorului si nu pot fi oferite spre vanzare sau licitate.

Totusi, daca un posesor de bilet nu poate participa la un meci din cauza unui eveniment neprevazut de ultim moment, poate transfera tichetul unui prieten sau unui membru al familiei, prin aplicatia mobila dedicata, conform termenilor si conditiilor UEFA Euro 2024. Un astfel de transfer se poate realiza doar aproape de data de disputare a meciului.

Euro 2024 - mingea oficiala

Mingea oficiala a turneului Euro 2024 este fabricata de Adidas si se numeste Fussballliebe, care in germana inseamna ,,dragoste de fotbal".

Va fi prima minge din istoria Campionatelor Europene care va dispune de tehnologia Connected Ball, folosita si la mingea Al Rihla de la Cupa Mondiala 2022. Un senzor din interiorul mingii va ajuta arbitrajul video (VAR), furnizand 500 de date pe secunda pentru a detecta daca mingea este sau nu atinsa.

Balonul are un design deosebit, despre care Adidas sustine ca ,,reprezinta miscarea mingii si energia jocului prin formele proeminente ale aripilor negre, accentuate cu margini colorate, curbe si puncte".

Euro 2024 - premii in bani

Echipele participante la turneul final al Campionatului European de fotbal din Germania vor primi premii totale de pana la 331 de milioane de euro. Distributia sumelor se face in felul urmator:

premiul de participare - 9,25 de milioane de euro;
premiul pentru fiecare victorie - un milion de euro, pentru fiecare egal - 500.000 de euro;
premiul pentru calificarea in optimi - 1,5 milioane de euro;
premiul pentru calificarea in sferturi - 2,5 milioane de euro;
premiul pentru calificarea in semifinale - 4 milioane de euro;
premiul pentru invinsa in finala - 5 milioane de euro;
premiul pentru castigatoarea competitiei - 8 milioane de euro.

Astfel, daca o echipa castiga turneul fara sa piarda vreun punct in faza grupelor, aceasta va primi 28,25 milioane de euro.

Euro 2024 - mascota Albart

Ursuletul Albart a fost ales drept mascota oficiala a turneului final al Campionatului European de fotbal din Germania. Mascota a fost numita Albart in urma unui vot desfasurat in randul utilizatorilor uefa.com si al elevilor din toata Europa, prin programul UEFA Football in Schools.

Ursuletul de plus calca pe urmele predecesorilor Berni, Goaliath, Rabbit si Kinas, care au fost mascote la turneele finale ale CE. Barnardo, Barnheart si Herzi von Bar (variatii ale denumirii germane pentru urs) au fost alte nume propuse pentru mascota oficiala a Euro 2024, dar Albart a castigat cu 32 la suta dintre voturile exprimate.

Euro 2024 - Cupa Henri Delaunay

Cupa Henri Delaunay este trofeul care recompenseaza castigatoarea Campionatului European de fotbal. Trofeul poarta numele Henri Delaunay, fost fotbalist, arbitru, presedinte al Federatiei Franceze de Fotbal, membru al FIFA si secretar general al UEFA, cel care a avut ideea organizarii competitiei europene, inca din 1927.

Cupa din argint are 60 de centimetri inaltime si cantareste opt kilograme. Cupa originala se afla la sediul UEFA si este folosita la ceremonii speciale si la finala europeana. Castigatoarea primeste o replica cu aceleasi dimensiuni si din acelasi material.

La festivitatea de premiere, castigatorii competitiei mai primesc 40 de medalii de aur, iar finalistii, 40 de medalii de argint, pentru jucatori si membrii staff-ului.