PROMITATOR – Simona Halep a inceput noul sezon cu o victorie convingatoare

PROMITATOR Simona Halep s-a calificat in finala World Tennis Thailand Championship, dupa ce a invins-o cu un dublu 6-3 pe britanica Johanna Konta.Halep (26 ani) a aratat un joc solid la prima sa aparitie inaintea noului sezon competitional si s-a impus dupa o ora si jumatate in fata britanicei, aflate pe locul 9 in clasamentul WTA.

Halep a abordat serios meciul cu Konta, care a parut mai relaxata. Romanca a dat dovada de concentrare, a facut risipa de energie, a jucat cu pofta si a lovit cu sete mingea. Doar serviciul ei a mai ,,scartait", dar numai in primul set, in care cele doua jucatoare au reusit cinci break-uri, trei pentru romanca.

Konta a fost mai rispitoare, a gresit mai mult, iar serviciul ei nu a fost la un nivel ridicat. In general, jocul Simonei Halep a aratat bine, ea imbinand foarte bine clasica ei evolutie defensiva cu un plus de agresivitate si ofensiva. Jucatoarea romana a reusit multe puncte spectaculoase, aplaudate de spectatorii din tribune.

Halep a inceput bine si a condus cu 2-0, dar apoi si-a cedat serviciul la capatul unui game in care a comis doua duble greseli (2-1). Romanca a facut un nou break (3-1), castigand pe serviciul adversarei la cea de-a sasea minge de break. Halep s-a desprins la 4-1, dar au urmat doua game-uri luate de Konta, ultimul dupa doua duble greseli facute de Halep. Simona a facut un nou break, iar apoi a inchis setul cu 6-3, in 49 de minute.

In actul secund, Konta a condus cu 1-0 si 2-1, dar la 2-2 Halep a facut break, si-a consolidat avantajul (4-2), a ratat doua mingi de break, iar Konta a redus diferenta (4-3), dar Halep a dominat finalul partidei si a luat al doilea set tot cu 6-3.

Halep si Konta sunt la egalitate, 3-3, in meciurile directe oficiale, dar doua succese ale Simonei au venit in Fed Cup si doar unul in circuitul WTA. Cele doua au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, de la Madrid, unde Halep s-a impus cu 10-2.

In finala de duminica (13:00, Digi Sport 1), Halep o va infrunta pe Karolina Pliskova (locul 4 WTA), care a trecut in a doua semifinala de Jelena Ostapenko (Letonia/locul 7), castigatoarea editiei din acest an a turneului de la Roland Garros, cu 6-1, 6-4.

Simona Halep are 5-1 in meciurile directe cu Pliskova, singura victorie a cehoaicei venind in Fed Cup.

The post PROMITATOR – Simona Halep a inceput noul sezon cu o victorie convingatoare appeared first on actualmm.ro.