Punctul fabulos reusit de Halep la 4-1 pentru Garcia in primul set. Video

Simona Halep a pierdut la tie-break primul set al meciului cu Caroline Garcia, Setul putea fi însă mult mai scurt, dacă Simona nu avea o revenire fabuloasă de la 3-0 pentru adversară.

Punctul fabulos reușit de Halep la 4-1 pentru Garcia în primul set

Tonul a fost dat în game-ul 5, când Simona a reușit un punct fantastic, care a ridicat în picioare toți românii prezenți în sală. După acel punct, Simona a luat trei game-uri la rând și a egalat situația. Chiar și așa, Garcia și-a revenit, a împins setul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 8-6.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Simona are însă un avantaj moral în fața lui Garcia, pe care a învins-o de cinci ori în cele șase meciuri directe de până acum. ambele jucătoare s-au impus fără emoții în prima zi, Halep trecând în minimum de seturi de Mladenovic, iar Garcia învingând-o pe Buzărnescu.

Citeşte şi:

România încearcă să se califice în finala FED Cup pentru prima dată în istoria sa, acolo unde o așteaptă Australia. Fetele noastre au produs surpriza competiției în primul tur, când au eliminat Cehia chiar la ea acasă.

Simona avea până la meciul cu Garcia opt victorii consecutive în proba de simplu la FED Cup, ultima sa înfrângere datând din 2016, cu Angelique Kerber. Halep a dezvăluit la startul anului că principalul său obiectiv este câștigarea FED Cup alături de naționala României.