Radu Voina, uimit de revenirea Romaniei in meciul cu Ungaria: "A fost absolut incredibil"

Fostul mare handbalist Radu Voina a fost uimit de revenirea echipei nationale feminine a Romaniei in meciul cu Ungaria, din Grupa C de la Campionatul Mondial din Japonia.

Radu Voina, uimit de revenirea Romaniei in meciul cu Ungaria: "Au fost fenomenale"

"Nici nu ma mai asteptam. Nici la pauza, nici in repriza a doua. A fost absolut incredibil. E o victorie senzationala. Bravo, fetelor, bravo tuturor. Putem sa incercam sa mergem chiar mai departe, eu spun ca Suedia sau Rusia nu sunt chiar de speriat", a declarat Radu Voina dupa Romania – Ungaria.

"Am avut extremele in forma mare, au fost fenomenale. Jucatoarele si-au asumat responsabilitatea. Cristina a fost liderul de care aveam nevoie, n-a mai fost realizatoare, dar a fost o distribuitoare excelenta", a mai spus Radu Voina la Telekom Sport.

Prima repriza dezastruoasa

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins dramatic Ungaria, scor 28-27, in ultimul meci al Grupei C de la Campionatul Mondial din Japonia si s-a calificat in grupele principale.

Fetele lui Tomas Ryde au avut o revenire de senzatie, dupa o prima repriza dezastruoasa in care au fost conduse si la sapte goluri, iar la pauza a fost 10-16.

Adversare dificile in grupa principala

Unguroaicele au avut avans de sapte goluri in prima repriza, iar casele de pariuri ofereau atunci o cota de 19.00 pentru victoria fetelor noastre. Cota a crescut la pauza la 30.00, atunci cand Romania era condusa ci 16-10.

In grupele principale, Romania va ajunge cu 0 puncte si va intalni reprezentativele Rusiei, Suediei si Japoniei.

Cel mai slab start de meci

Romania a avut cel mai slab start de meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin, nereusind sa inscrie in primele 8 minute ale intalnirii cu Ungaria!

Pana la meciul cu maghiarele, cel mai slab inceput de partida il avusesram cu Muntenegru, cand punctasem de-abia in al cincilea minut al intalnirii.