Ramos, meciul 500 la Real. Cele mai TARI momente ale CAPITANULUI

Sergio Ramos (30 ani) a bifat la Pamplona meciul 500 în tricoul lui Real Madrid. A venit pe Santiago Bernabeu în 2005, într-o perioadă în care madrilenii și-au căpătat supranumele de „galactici” datorită vedetelor pe care le aveau în lot: Zidane, Beckham, Figo, Ronaldo și Roberto Carlos. Nu doar că a reușit să se impună, ba chiar evoluțiile sale l-au ajutat să devină la rândul său un lider pentru noua generație.

Cele mai citite

A costat o avere la 19 ani

Sergio Ramos era desemnat la finalul sezonului 2004/05 debutantul anului în La Liga. Fundașul în vârstă de numai 19 ani pe atunci evolua în 41 de meciuri oficiale pentru FC Sevilla, alături de care încheia stagiunea pe loc de Cupa UEFA. Nu a mai apucat să joace însă și în cupele europene, fiind transferat de Real Madrid la cererea expresă a lui Florentino Perez. Președintele clubului de pe Santiago Bernabeu achita în schimbul său o sumă uriașă la acea vreme: 27 de milioane de euro. Interesant este că Ramos înscria în poarta madrilenilor în acel sezon un gol superb din lovitură liberă.

Gol cu Steaua în Ligă

Sergio Ramos a devenit un nume cunoscut publicului din România odată cu partida pe care Steaua a jucat-o la București cu Real Madrid în sezonul 2005/06 din grupele Ligii Campionilor. Nouă minute i-au fost suficiente fundașului central pentru a-și trece numele pe lista marcatorilor în acel meci, cu o lovitură clasică de cap. S-a terminat 4-1 pentru „galactici”.

Nașul lui Atletico

Real Madrid și-a întâlnit de două ori marea rivală în ultimul act din Liga Campionilor, iar de fiecare dată Ramos a strălucit. Mai întâi în finala din 2014, câștigată de Real la penalty-uri. Sergio deschidea atunci scorul în minutul 15, punctând ulterior și la loviturile de departajare. Apoi, în 2016, la capătul unui meci de coșmar pentru Atletico. Ramos marca golul egalizator în minutul 90+3, iar Real își spulbera rivala cu 4-1 după prelungiri.

sram

A înscris 66 de goluri pentru Real!

Deși principalul său rol este acela de a opri acțiunile atacanților adverși, Sergio Ramos apare deseori și la finalizare. A marcat 66 de goluri de când s-a transferat pe Santiago Bernabeu, o mare parte din ele în urma unor lovituri de cap perfect plasate. Cele mai multe goluri i le-a înscris tocmai fostei sale echipe Sevilla, șase la număr. Și Barcelona îl cunoaște prea bine. A jucat 38 de meciuri de-a lungul carierei contra catalanilor!

Campion mondial și european

În cele 12 sezoane petrecute la Real Madrid, căpitanul a cucerit 13 trofee, ultimul chiar pe finalul anului precedent: Campionatul Mondial al Cluburilor. Sergio Ramos nu s-a bucurat de succes doar la Real Madrid, ci și alături de naționala Spaniei. I-a condus pe iberici spre titlul mondial din 2010 și titlurile europene din 2008 și 2012. Nu a apucat să ia însă și Cupa Confederațiilor, Spania fiind învinsă în finala din 2013 de Brazilia.