RATARE – Fara medalie. Corina Caprioriu a ratat bronzul la judo

RATARE Judoka română Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz la categoria 57 kg, luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a fost învinsă în meciul decisiv de portugheza Telma Monteiro.

RATARE Vicecampioana olimpică de la Londra a fost surprinsă după 35 de secunde de Monteiro, care a reușit un yuko.

Lusitana, la adăpostul acestui avantaj, a făcut un meci obstrucționist, iar Căprioriu nu a reușit să găsească o breșă în apărarea ei.

În semifinale, Căprioriu cedase în prelungiri în fața braziliencei Rafaela Silva. Anterior, românca le-a învins pe kosovara Nora Gjakova și pe taiwaneza Lien Chen-Ling.

Căprioriu a ocupat în final locul 5, cea mai bună clasare de până acum a unui sportiv român la Jocurile de la Rio.

Monica Ungureanu (48 kg) și Andreea Chițu (52 kg) nu au reușit nici ele performanțe la Rio, ocupând locurile 17, respectiv 7.

La JO 2012, România a obținut două medalii de argint la judo, prin Alina Dumitru (48 kg) și Corina Căprioriu (57 kg).

România mai are un reprezentant în concursul de judo la Rio, pe Daniel Natea (+100 kg).