REVANSA – Simona Halep a invins-o pe Kerber si s-a calificat in finala la Montreal

REVANȘA Simona Halep s-a razbunat pentru înfrângerea de la Wimbledon şi a trimis-o acasă pe Angelique Kerber, cea care a eliminat-o în sferturi la Londra.

Românca, a cincea favorită la Rogers Cup, s-a impus în trei seturi în faţa numărului 2 mondial, scor 6-0, 3-6, 6-2, şi va juca a doua finală consecutivă la Montreal. Victoria îi aduce sportivei de 24 de ani şi un salt de două locuri în clasamentul WTA, până pe poziţia a treia.

Constănţeanca a început senzaţional întâlnirea cu actuala campioană de la Australian Open. Halep nu i-a dat nicio şansă lui Kerber în primul set şi, în căutarea celei de-a noua victorii consecutive, a câştigat cu 6-0, în 26 de minute şi după ce a comis doar 2 greşeli neforţate, faţă de cele 20 ale jucătoarei din Germania.

Începutul setului doi a stat sub semnul echilibrului, dar, de la 3-2 în favoarea Simonei, a doua jucătoare a lumii a câştigat patru game-uri la rând şi şi-a trecut în cont setul secund, trimiţând meciul în decisiv. Seria foarte bună a lui Kerber a continuat, sportiva din Germania desprinzânu-se rapid la 2-0 în setul trei.

Deşi părea definitiv căzută, Simona a revenit spectaculos şi nu i-a mai lăsat niciun game adversarei, închizând meciul după o oră şi 38 de minute.

În ultimul act, Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Kristina Kucova (Slovacia, 121 WTA) – Madison Keys (SUA, 12 WTA).

Performanţa din Canada îi aduce Simonei 241.840 dolari şi 585 puncte WTA şi îi permite să revină pe podiumul WTA, pe locul 3, poziţie pe care nu a mai ocupat-o de la începutul acestui an.

E plăcut să fiu pentru al doilea an la rând în finală aici. Vreau să le mulţumesc tuturor pentru că au venit la meci. A fost o atmosferă foarte frumoasă şi o plăcere să joc pe terenul central. Vă aştept din nou mâine şi sper să fac o treabă bună“, a declarat Halep, la finalul meciului câştigat cu 6-0, 3-6, 6-2 în faţa lui Kerber.

În urmă cu un an, constănţeanca a fost nevoită să se retragă în ultimul act, în care a întâlnit-o pe Belinda Bencic. Simona nu a mai putut continua să joace, la scorul 6-7, 7-6, 0-3 în favoarea jucătoarei din Elveţia, care şi-a trecut astfel în palmares titlul de la Montreal.

Acum, adversara din finală a lui Halep se va alege dintre slovaca Kristina Kucova şi americanca Madison Keys. Însă românca ar putea juca şi o a doua finală la actuala ediţe a Rogers Cup. Simona face pereche cu Monica Niculescu la dublu, iar cele două sunt calificate în penultimul act, pe care îl vor disputa tot în această seară.

Mai am un meci, cel de dublu, şi probabil voi fi moartă de oboseală, dar e în regulă. Mă voi bucura de el“, a spus Simona Halep.