Romani in strainatate LIVE BLOG ianuarie 2020. Tatarusanu o trimite pe Lyon in finala Cupei Ligii Fr...

Campionatele puternice din intreaga lume isi incep aventura in 2020 inca din luna ianuarie, iar FANATIK iti va oferi tot ce este mai important despre romanii din strainatate intr-un LIVE BLOG lunar. Aici veti putea gasi cele mai proaspete informatii despre stranierii nostri, indiferent ca vorbim de jucatori sau de antrenori.

UPDATE, 22 ianuarie, ora 00:32/ Folosit titular pentru a treia oara intr-un meci oficial de la venirea la Lyon, Ciprian Tatarusanu a facut un meci bun contra celor de la Lille, in semifinalele Cupei Ligii Frantei.

Dupa 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, Tatarusanu primind doua goluri in minutele 13 si 90+1 de la Renato Sanches si Loic Remy.

S-a trecut apoi la loviturile de departajare, acolo unde Tatarusanu a aparat penalty-ul executat de Jonathan Bamba. Si Sanches a ratat de la Lille, in timp ce colegii lui "Tata" au executat perfect. S-a terminat Lyon – Lille 2-2 (4-3 dupa penalty-uri) si echipa lui Tararusanu va juca finala cu Reims sau PSG.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 18:45/ Tot mai multe voci din Olanda critica decizia "lancierilor" de a-l aduce pe Razvan Marin la campioana din Eredivisie. Arno Vermeulen, un cunoscut om de presa din Olanda, nu intelege de ce a fost adus romanul la Amsterdam.

"Ajax are un scouting de exceptie care nu prea da gres. De regula, la club sunt adusi jucatori care se pliaza pe stilul acestei echipe. Nu inteleg de ce au fost adusi Razvan Marin si Edson Alvarez. Ei niciodata nu vor fi jucatori de baza la aceasta echipa", a spus jurnalistul pentru ajaxfanatics.nl.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 08:00/ Genk l-a vandut pe atacantul Mbwana Samata, numarul 10 din lotul belgienilor, in Premier League, la Aston Villa. Fotbalistul din Tanzania a marcat 10 goluri in toate competitiile pentru echipa la care este legitimat Ianis Hagi si la clubul britanic va trebui sa il inlocuiasca pe Wesley, indisponibil pentru tot restul sezonului din cauza unei accidentari.

UPDATE, 20 ianuarie, ora 19:05 / Razvan Lucescu a inceput bine anul 2020, iar Al Hilal, echipa sa, a fost aproape sa castige meciul din deplasarea de la Al Faisaly, dar a fost egalata in minutul 90+3. Totusi, in urma remizei, castigatoarea Cupei Campionilor Asiei s-a distantat la un punct de Al Nasr, ocupanta locului doi.

Pentru echipa lui Razvan Lucescu au inscris Sebastian Giovinco (47) si Carlos Eduardo (88), in timp ce pentru gazde a marcat Khaleem Hylan in minutele 55 si 90+3 .

UPDATE, 18 ianuarie, ora 22:54 / Partida dintre Milwall si Reading a fost oprit in prima repriza din cauza scandarilor rasiste ale fanilor gazdelor, recunoscuti drept unii dintre cei mai duri si violenti suporteri din Anglia.

George Puscas a intrat pe teren in minutul 58, insa nu a reusit sa-si ajute echipa sa evite infrangerea cu 0-2. In urma partidei cu Milwall, Reading a cazut pe locul 16 an Championship.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 21:00/ Gaziantep a pierdut, scor 0-2, meciul cu Fenerbahce din etapa a 18-a a Superligii din Turcia. Formatia lui Marius Sumudica a cedat pentru prima data dupa o luna si jumatate in campionat, perioada in care a inregistrat doua victorii si o remiza.

Dupa 18 runde, Gaziantep este pe locul 18 in clasamentul din Superliga turca, in timp ce Fenerbache a urcat pe pozitia a treia, la trei puncte in spatele liderului Sivasspor, care are un meci mai putin disputat. “Nu meritam infrangerea, am fost mai buni repriza a doua. Am avut ocazii, am ratate sanse clare si am dominat jocul. Nu cred ca meritam sa pierdem!”. Echipa lui Sumudica egalase in minutul 87, dar golul a fost anulat cu VAR.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 19:48 / Razvan Lucescu s-a calificat cu Al Hilal in semifinalele Cupei Campionilor Arabiei Saudite. Campioana Asiei a invins, acasa, cu scorul de 2-1 dupa prelungiri, pe Al Ittifaq, in sferturile competitiei. Golurile echipei pregatite de Lucescu au fost marcate de Saleh Al Shehri 4 si 96, in timp ce pentru invinsi a inscris Filip Kiss 85 din penalty.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 21:02 / Atacantul Adrian Petre a marcat un gol in partida amicala pe care echipa sa, Esbjerg, a pierdut-o, scor 3-4, in fata formatiei Kolding. Intrat la pauza, internationalul roman de tineret a inscris ultimul gol al intalnirii, in minutul 87.

UPDATE, 11 ianuarie, ora 21:31/ Al Hilal, echipa antrenata de Razvan Lucescu, a invins pe Al Wehda in runda a 14-a din Arabia Saudita si a urcat pe locul 1 in campionat. "Dubla" lui Gomis din minutele 31 si 77 plus golul lui Saleh din minutul au adus victorie cu 3-1 a lui Al Hilal.

Gratie succesului de sambata, Al Hilal a acumulat 30 de puncte, la fel ca rivala Al Nasr, insa un golaveraj superior o ajuta sa fie lider. Al Hilal are si un meci mai putin disputat.

UPDATE, 9 ianuarie, ora 23:25/ Ionut Radu a revenit in poarta celor de la Genoa, dupa ce a fost rezerva lui Mattia Perin la ultima etapa din Serie A. Internationalul roman a prins primul ,,11" pentru duelul din Cupa, contra lui Torino, si a primit un gol pe care il putea evita in minutul 23, la scorul de 1-0 pentru echipa sa.

UPDATE, 9 ianuarie, ora 16:30/ Cristi Sapunaru si-a reziliat contractul cu formatia Denizlispor din prima liga a Turciei. Anuntul a fost facut de Ali Cetin, presedintele clubului, in cadrul unei conferinte de presa.

Sapunaru a semnat la inceputul sezonului cu Denizlispor iar in a doua parte a returul a fost numit capitanul echipei. Fundasul a jucat in 15 partide in toate competitiile pentru echipa care se afla pe locul 11 in Superliga.

UPDATE, 8 ianuarie, ora 21:50 / Ciprian Tatarusanu a fost criticat de o parte a fanilor lui Lyon la al doilea sau meci pentru formatia franceza. “Multe erori si iesiri hazardate. Parca a fost kamikaze”, “Foarte slab, reflexe zero”, “E un portar oribil” sau “Nu comunica deloc, nu are joc de picior”, au fost cateva dintre comentariile fanilor lui Lyon pe Twitter.

Ciprian Tatarusanu a iesit in evidenta si cu o intrare care putea sa-i aduca o accidentare urata lui Maxwel Cornet, colegul lui din defensiva. In a doua repriza, portarul roman a iesit pe o minge si l-a lovit pe fotbalistul ivorian, care a avut nevoie de ingrijiri medicale.

UPDATE, 8 ianuarie, ora 21:40/ Lyon a invins Brest si a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Ligii Frantei. Echipa lui Rudi Garcia s-a impus cu 3-1, cu Ciprian Tatarusanu integralist.

• Lyon – Brest 3-1 (Dembele 19, Aouar 55, Jean Lucas 90+1 / Grandsir 85)

UPDATE, 8 ianuarie, ora 19:40/ Ciprian Tatarusanu este titular in meciul pe care Lyon il disputa in sferturile de finala ale Cupei Ligii Frantei cu Brest. Internationalul roman prinde primul ,,11" pentru a doua oara de la transferul din vara, debutul fiind consemnat la jumatatea lui decembrie, in optimile competitiei, cu Toulouse, meci castigat de Lyon cu 4-1.

UPDATE, 7 ianuarie, ora 20:55/ Al Hilal a trecut de una dintre rivalele la titlu din Arabia Saudita, Al Ahli, scor 3-1, si a urcat pe locul 2 in campionat. Trupa lui Razvan Lucescu se afla pe locul 2 cu 27 de puncte. Liderul Al Nasr are 29, dar si un meci in plus disputat fata de trupa lui Lucescu.

UPDATE, 7 ianuarie, ora 19:30/ Al Hilal, echipa antrenata de Razvan Lucescu, infrunta Al Ahli, intr-un meci extrem de important pentru primele locuri din prima liga a Arabiei Saudite.

• FINAL: Al Hilal – Al Ahli 3-1

UPDATE, 4 ianuarie, ora 23:30/ Ciprian Tatarusanu a fost rezerva neutilizata la Lyon in meciul cu Bourg en Bresse, din liga a treia, castigat cu 7-0 in Cupa Frantei. Internationalul roman ramane cu o singura prezenta in tricoul lui Lyon, cu Toulouse in Cupa Ligii.

UPDATE, 3 ianuarie, ora 22:05 / Al Hilal, campioana Asiei si echipa antrenata de romanul Razvan Lucescu, s-a calificat vineri in sferturile de finala ale Cupei Imparatului Arabiei Saudite. Al Hilal a trecut de Al Faysaly cu scorul de 2-2 (0-0, 6-5 dupa penalty-uri).

La capatul celor 120 de minute de joc scorul a fost egal, 2-2. S-a intrat apoi la executarea loviturilor de departajare, unde Hilal a marcat prin toti executantii.

UPDATE, 2 ianuarie, ora 18:15 / Laurentiu Reghecampf a avut un start fulminant de an, echipa sa, Al Wasl, invingand acasa cu 5-1 pe Bani Yas, in etapa a 12-a din Emiratele Arabe Unite. In urma acestei victorii, formatia tehnicianului roman a urcat pe locul 7 in clasament, cu 18 puncte, la opt puncte in urma liderului Al Ahli.

Stire initiala, 1 ianuarie

Romani in strainatate LIVE BLOG

Startul in noul an pentru romanii din strainatate il vor da englezii Tudor Baluta si George Puscas, care sunt implicati cu echipele lor in meciuri chiar pe 1 ianuarie. Insa, cei doi au sanse minime sa fie pe teren.

Brighton & Hove Albion va primi vizita celor de la Chelsea Londra in Premier League, dar Baluta este putin probabil sa se afle in lotul gazdelor. In Championship, Reading va evolua in deplasare cu Fulham, insa Puscas nu este refacut dupa accidentarea suferita la umar.

Tatarusanu vrea titular la Lyon

Serie A se va relua la 5 ianuarie, iar in Italia ii avem de urmarit pe Stefan Radu (Lazio), Vlad Chiriches (Sassuolo), Romario Benzar (Lecce) si Ionut Radu (Genoa). De asemenea, in Serie B ii avem pe Vlad Dragomir (Perugia), Marius Marin (Pisa), Sergiu Suciu (Venezia), Vasile Mogos (Cremonese) si Adrian Stoian (Livorno).

Celelalte trei mari campionate ale Europei au fost dezamagitoare pentru jucatorii romani in prima parte. Cristian Ganea (Athletic Bilbao), Alexandru Maxim (Mainz) si Ciprian Tatarusanu (Lyon) au prins minute putine in toamna, dar speram ca 2020 va fi un an mai bun pentru ei.

Hagi trebuie sa cucereasca Belgia

In Eredivisie, Razvan Marin a avut evolutii modeste la Ajax , dar antrenorul Erik ten Hag are inca incredere in el si isi mpoate recastiga locul de titluar anul acesta. In Turcia, Marius Sumudica si Alin Tosca vor sa o salveze pe Gaziantep, Florin Andone spera sa se impuna la Galata, iar Bogdan Stancu se lupta pentru titlul de golgheter.

Belgia este un campionat pe care vom sta cu ochii pentru a urmari evolutiile lui Ianis Hagi si Vladimir Screciu (RC Genk), Denis Dragus (Standard Liege), Alex Chipciu (Anderlecht), dar si pentru a vedea incercarea lui Ladislau Boloni de a cuceri titlul cu Antwerp.