Rugby: C.S.M. Stiinta Baia Mare - Timisoara Saracens 28-24 (8-17)

Meciul de rugby dintre C.S.M.Stiinta Baia Mare - Timisoara Saracens s-a incheiat cu scorul de 28-24 (8-17). Partida a fost disputata ieri dupa-masa, 21 septembrie, pe Arena Zimbrilor din Baia Mare si face parte din SuperLiga de Rugby-Etapa 4.

,,Rivalitatea dintre cele mai importante si constante forte ale ultimului deceniu a creat per ansamblu un spectacol rugbystic de apreciat insa in unele momente acest spectacol a fost umbrit de atitudinea si gesturile nesportive ale unor sportivi care nu pot accepta esecul. Daca pana la momentul eliminarii uverturii fijiene Taniela Maravunawasawasa echilibrul din teren reflectat pe tabela de scor a fost cat se poate de evident, odata cu scurgerea acestui fatidic minut 23, raportul de forte din teren a inclinat balanta de partea formatiei vizitatoare. Pe langa handicapul omului in minus si a deficitului de noua puncte inscrise pe tabela, zimbrii se vad nevoiti sa inceapa actul secund in 13 oameni, aripa David Feliuai fiind cel de-al doilea jucator avertizat din tabara campioanei", a relatat site-ul rugbybaiamare.ro .

Potrivit aceluiasi site, omul meciului a fost desemnat ca fiind Sione Fakaosilea, secondat de Dorin Gigi Manole.

,,Contrar acestui important handicap, baimarenii reusesc in primele minute ale actului secund sa se instaleze in preajma buturilor adverse, reusind odata cu trecerea timpului sa reduca din diferenta. Miza si ritmul impus de campioana rezoneaza cu starile emotionale a unora din pachetul de inaintare advers, trei dintre timisoreni; flankerul Damian Stratila, pilierul Marius Lungu respectiv jucatorul din linia a doua Ionut Muresan fiind eliminati temporar intr-un interval de doar 20 de minute. Finalul de partida avea sa apartina in totalitate gazdelor formatie orchestrata cu succes de puternicul centru tongan Sione Fakaosilea (cel ce avea sa fie desemnat omul meciului), secondat de providentiala uvertura Dorin Gigi Manole, omul celor 15 puncte reusite intr-un interval de doar 15 minute."

Astfel partida s-a incheiat cu scorul de 28-24 pentru gazde.

Evolutia scorului:
Min 5 Taniela Maravunawasawasa - lovitura de pedeapsa (3-0)
Min 10 Vladut Zaharia - eseu (3-5)
Min 11 Luke Samoa - transformare eseu (3-7)
Min 16 Taniela Maravunawasawasa - lovitura de pedeapsa ratata
Min 19 Sione Fakaosilea - eseu (8-7)
Min 20 Taniela Maravunawasawasa - transformare eseu ratata
Min 23 Taniela Maravunawasawasa - vede cartonasul rosu
Min 24 Luke Samoa - lovitura de pedeapsa de la circa 45 de metri ratata
Min 30 Luke Samoa - lovitura de pedeapsa (8-10)
Min 35 Stephen Shennan - eseu reusit in flancul stang (8-15)
Min 36 Luke Samoa - transformare eseu (8-17)
Min 40 David Feliuai - vede cartonasul galben pentru un placaj inalt
Min 43 Luke Samoa - eseu (8-22)
Min 44 Luke Samoa - transformare eseu (8-24)
Min 51 Damian Stratila - este avertizat cu cartonasul galben
Min 54 Marius Lungu - primeste cartonasul galben
Min 58 Jason Tomane - eseu (13-24)
Min 59 Dorin Gigi Manole - transformare eseu (15-24)
Min 67 Dorin Gigi Manole - lovitura de pedeapsa din axul central din doar 20 de metri (18-24)
Min 71 Ionut Muresan - vede cartonasul galben
Min 76 Dorin Gigi Manole - eseu izbutit pe partea stanga (23-24)
Min 77 Dorin Gigi Manole - transformare eseu (25-24)
Min 80 Dorin Gigi Manole - lovitura de pedeapsa de la linia de 22 de metri (28-25)

Informatii: Alin Botioc-rugbybaiamare.ro // foto-arhiva ZiarMM.ro
ZiarMM.ro

The post Rugby: C.S.M. Stiinta Baia Mare - Timisoara Saracens 28-24 (8-17) appeared first on ZiarMM.