Selectionata U18 a Kuweitului, spulberata cu 57-0 de Thailanda. Care este recordul all-time in hoche...

Mai bine desert in loc de gheata! In meciul de de deschidere al campionatelor de hochei U18 Asia/ Oceania, nationala Kuweitului, aflata la primul meci din istorie, a cedat, marti, 23 aprilie, in fata Thailandei cu un neverosimil 0-57, relateaza Bild. Recordul all-time al celui mai drastic esec este ,,detinut", culmea, de Thailanda, 0-92 contra Coreei de Sud, in 1998, la un turneu de acelasi nivel.

In Kuweit - Thailanda 0-57, scorul pe reprize a fost 1-42, 0-55, 0-25. Un meci de hochei pe gheata are 60 de minute de joc efectiv. Un act are 20 de minute de joc efectiv.

Mega-infrangerea Kuwitului a fost primul meci oficial pentru echipa U18 din desert.

Thailanda a a terminat meciul cun un raport de 122-1 la suturi pe poarta. Nevinovatul portar Faisal Allenqawi, a fost tinut in tot jocul si, spre meritul sau, a reusit sa faca de fapt 65 de parade!

Adeeb Alhalawa a avut singura sansa a Kuweitului, dar goalkeeperul Kingston Zi-Jun Pan a parat.

Natapat Patong, Natchayatorn Yannakornthanapunt si Thananutch Khultanthorn au marcat fiecare cate sapte goluri fiecare.

Patong a semnat si 6 pase decisive, incheind cu 13 puncte.

Caseta meciului poate fi consultata aici.

In al doilea meci din competitie, disputat azi, Kuweit a pierdut ,,doar" cu 2-17 cu Malaezia.

In aceeasi competitie, Uzbekistanul a surclasat Iranul (19-0), Mongoloa s-a distrat cu India (32-0), iar Indonezia a spulberat Macao (19-0).

Romania a batut cu 52-1 Noua Zeelanda, in 1989

Statisticienii au intocmit lista celor mai categorice victorii din istoria hocheiului pe gheata. In top e si o victorie a tricolorilor, 52-1 cu Noua Zeelanda, in Grupa D a Campionatului Mondial de seniori.