Selectionerul Slovaciei, dupa remiza cu tricolorii: Romania este o echipa puternica, imi place cum j...

Selectionerul Slovaciei, Francesco Calzona, a declarat miercuri seara, 26 iunie, ca ii place stilul de joc al tricolorilor selectionati de Edward Iordanescu, dupa remiza (1-1) care a calificat ambele echipe in optimile Euro 2024.

,,Am vrut sa castigam grupa si ne-am descurcat bine in cea mai mare parte a meciului. Romania este o echipa puternica si imi place cum joaca. Orice adversar cu care ne vom confrunta acum va fi dificil. Am ajuns in optimi si vrem sa ajungem in sferturile de finala pentru fanii nostri", a spus Calzona, citat de news.ro.

Romania a reusit o performanta istorica la Campionatul European din Germania, reusind miercuri, 26 iunie, calificarea in optimile de finala dupa ce a remizat in ultima etapa din grupe cu Slovacia,& scor 1-1. Slovacia a deschis scorul in minutul 24, prin Duda, iar Razan Marin a egalat in minutul 37, dintr-un penalty acordat pentru un fault la Ianis Hagi.

Selectionata condusa de Edward Iordanescu a terminat grupa E pe primul loc, cu 4 puncte. Nationala mai trecuse de grupele Campionatului European o singura data, in 2000, cand a ajuns in sferturile de finala.