Simona Halep a primit o veste URIASA dupa ce s-a calificat in semifinale la Montreal

Simona Halep, cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA, a învins-o pe Svetlana Kuzneţova (Rusia), a noua favorită a competiţiei şi poziţia 11 în ierarhia mondială, scor 3-6, 6-1, 6-1, şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Montreal (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 2.714.413 dolari.

Simona Halep va juca în semifinale cu germana Angelique Kerber, favorită numărul 2. Românca este în avantaj în meciurile cu Kerber,  scor 3-2, dar a pierdut ultimele două întâlniri, la Fed Cup şi în sferturi la Wimbledon.

Simona Halep a ocupat locul 4 în ierarhia WTA în luna februarie a acestui an, potrivit News.ro.

La ediţia precedentă de la Rogers Cup, Simona Halep a ajuns până în finală, unde s-a retras în setul decisiv cu Belinda Bencic.

Simona Halep a declarat că meciul cu Svetlana Kuzneţova (Rusia), a noua favorită a competiţiei şi poziţia 11 în ierarhia mondială, a fost extrem de greu, dar este fericită că a reuşit s-o învingă şi să ajungă în semifinale la turneul de la Montreal. Ea a menţionat că a fost nervoasă în primul set pierdut cu scorul de 3-6.

"A fost foarte greu, mă simt puţin obosită, ea este foarte puternică. Sunt foarte fericită, mereu am avut meciuri grele cu ea. Am fost puţin nervoasă în primul set, dar m-am luptat, am făcut tot ce am putut. Mâine nu va fi uşor, dar aştept fanii şi mâine să mă susţină", a declarat Halep la finalul meciului.