Simona Halep, pentru a patra oara in sferturile de finala la Australian Open. Cum s-a descurcat in p...

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe Elise Mertens, scor 6-4, 6-4. A fost un joc excelent facut de romanca, iar adversara pentru careul de asi se alege din disputa dintre Iga Swiatek si Anette Kontaveit. Poloneza a castigat primul set.

Va fi a patra oara cand Simona Halep va juca in sferturile de la Australian Open. Are o victorie si doua infrangeri in precedentele ocazii. De altfel, ascensiunea Simonei Halep la nivel de turnee importante a inceput chiar in Australia, la Melbourne, in 2014.

Simona Halep intra in top 10 WTA dupa sfertul de finala de la Australian Open 2014

Sfertul de finala pe care l-a jucat in 2014 la Melbourne a adus pentru Simona Halep punctele necesare pentru accederea in top 10 WTA. Acum, la sase ani distanta, romanca se pregateste de un record istoric. Cea mai lunga perioada petrecuta intre primele zece jucatoare ale lumii. O depaseste pe Martina Hingis. Si este din nou in sferturi la Melbourne.

In 2014, Simona Halep a avut un meci de cosmar in sferturile de finala de la Australian Open. Adversara i-a fost Dominica Cibulkova. Romancei nu i-au intrat loviturile si a obtinut doar trei game-uri in fata jucatoarei din Slovacia. A fost 6-3, 6-0 pentru Cibulkova.

Un an mai tarziu, Simona facea ravagii pana in sferturi. Se calificase fara sa piarda set si pornea ca mare favorita cu Ekaterina Makarova. Dar rusoaica, mult mai experimentata, a dominat clar jocul, prin forta loviturilor. A fost un sec 6-4, 6-0 pentru Makarova.

Au urmat doi ani de cosmar, cu doua eliminari in runda inaugurala in 2016 si 2017. Au fost esecuri la Shuai Zhang, respectiv Shelby Rogers, ambele in minimum de seturi.

In fine, Simona Halep a reusit sa treaca de sferturile de finala in 2018, cand a si jucat finala de la Australian Open. Adversara din sferturi a fost Karolina Pliskova, o jucatoare foarte redutabila, in special pe hard. A fost, insa, un meci perfect pentru Halep, care s-a impus in minimum de seturi. Scor 6-3, 6-2. A urmat duelul epic cu Angie Kerber din semifinale, 9-7 in decisiv, si esecul din finala cu Wozniacki.