Simona Halep se califica in sferturi la Cincinnati

Simona Halep şi-a surclasat adversara în meciul de pe arena centrală a complexului de la Cincinnati. Românca a făcut ravagii cu reverul în primul set şi cu lovitura de dreapta în cel de-al doilea, a fot agresivă şi a controlat fără probleme partida.

Primul set a fost unul fără istoric. Cu break-uri la 1-0 şi 3-0 şi doar cu un ghem pierdut, Halep a câştigat cu 6-1, după 26 de minute.

Depăşită la toate capitolele, Gavrilova a încerca să înalţe mai mult mingea în al doilea set. Ea a profitat şi de o relaxare a Simonei Halep şi a echilibrat disputa la începutul setului. A condus cu 1-0, apoi a reuşit primul ei break - un rebreak - la 2-1 pentru Halep. Românca şi-a regăsit imediat cadenţa şi nu a mai cedat niciun ghem, punând capăt partidei după 6-2 şi după 54 de minute,

Cele două jucătoare s-au întâlnit ultima dată, luna trecută, în turul al doilea al turneului de la Montreal, când Halep a câştigat cu 6-2, 6-3. Anterior, ele au jucat de două ori, obţinând o victorie fiecare.