Sorana Cirstea, performanta record - Sportiva s-a calificat in premiera in sferturile US Open

Romanca a trecut in optimi de elvetiana Belinda Bencic, locul 13 WTA si cap de serie 15, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cirstea si-a adjudecat primul set in 39 de minute, cu 6-3, dupa ce a avut 5-0 si adversara sa a recuperat apoi o parte din diferenta.

Cirstea a inceput in forta si setul doi: in 27 de minute era deja 4-1 si avea minge de 5-1. Ea a ratat atunci si Bencic a facut break, scorul devenind 4-2. Insa romanca nu a pierdut situatia de sub control, a reusit si ea breakul si s-a apropiat la un game de victorie. Calificarea s-a mai lasat putin asteptata, Bencic facand 5-3, dar Sorana Cirstea nu a gresit in ultimul game si a castigat setul cu 6-3, in 46 de minute.

In faza urmatoare, Cirstea o va infrunta pe favorita 10, jucatoarea ceha Karolina Muchova, locul 10 WTA.

Prin accederea in sferturi, Cirstea si-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari si 430 de puncte.

Pentru Sorana Cirstea este prima prezenta in sferturi la US Open si a doua prezenta in aceasta faza la un grand slam, dupa Roland Garros 2009. In 2009, ea a fost invinsa in sferturi la French Open de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3.