STEAUA-ASTRA. Incidente intre Mihai Stoica si galeria echipei Astra

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Boldrin, în minutul 45, cu un şut din lovitură liberă de pe partea dreaptă. Balonul a trecut prin tot careul, nu a fost atins de nimeni, şi a intrat în poartă la colţul lung.

În minutul 89, Junior Morais a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de arbitrul Marius Avram pentru o intrare asupra lui Popa. Iniţial, Avram i-a arătat cartonaşul galben lui Nicoară dar a revenit şi i l-a acordat lui Junior Morais după intervenţia arbitrului de rezervă. După eliminarea lui Junior Morais, jucătorii celor două echipe şi cei prezenţi pe băncile tehnice au intrat într-un conflict. În urma acestor incidente, Mihai Stoica şi un oficial al Astrei au fost trimişi în tribună.

STEAUA-ASTRA  s-au mai întâlnit de 26 de ori în Liga 1, de 11 ori s-au impus bucureștenii, de nouă ori actualii giurgiuveni, iar șase jocuri s-au încheiat la egalitate. În stagiunea precedentă, Astra a câştigat ambele meciuri din sezonul regulat, (2-0 acasă şi 1-0 în deplasare), în timp ce în play-off fiecare formație a bifat câte o victorie cu 2-0.

ECHIPELE PROBABILE:

Steaua (4-2-3-1): Fl. Niţă - Enache, Tamaș, Mitrea, Toşca - Boldrin, Muniru - Ad. Popa, Fl. Tănase, De Amorim - Golubovic
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Astra (4-2-3-1): S. Lung jr. - Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Moraes - Lovin, Seto - Al. Ionţă II, Budescu, Teixeira - Alibec
Antrenor: Marius Șumudică