STEAUA. Cum au jucat ros-albastrii! Enache, depasit pe banda dreapta, Alibec, IZOLAT

Steaua a pierdut primul amical al acestei ierni, 0-2 cu FC Qarabag, în cantonamentul din Turcia. Echipa lui Reghecampf a avut o prestaţie modestă în acest meci de pregătire, care a consemnat debutul lui Denis Alibec.

Cele mai citite

STEAUA. Reghe a folosit două echipe diferite în această confruntare, schimbările fiind efectuate la pauză:

Steaua în prima repriză: Niţă – Enache, Tamaş, Momcilovic, Toşca – Pintilii, Ovidiu Popescu – A. Popa, Mihalcea, De Amorim – Alibec

Steaua în repriza secundă: Stăncioiu – Simion, Moke, Tudorie, Filip – Achim, Sulley, Boldrin – Jakolis, Onţel (Mario Mihai 70), Man

Ionuţ Poiană, Florin Tănase şi Harlem-Eddy Gnohere nu au fost incluşi în lot. „Bizonul” s-a antrenat singur în ultima perioadă, pentru a se pune la punct cu pregătirea fizică.

Doar Niţă s-a remarcat din apărare

Apărarea Stelei a fost din nou un punct nevralgic în această confruntare. Deseori, echipa a fost depăşită atît pe benzi, cît şi pe zonă centrală.

Enache a făcut un meci modest, fiind deseori depăşit de adversari. Primul gol a venit după un fault pe banda dreaptă. Din lovitura liberă rezultată, a fost marcat primul gol. Dani s-a înălţat peste toată apărarea şi a marcat cu o lovitură de cap.

Gabi Enache şi-a mai pierdut o dată omul din marcaj, dar Niţă a scos miraculos din postură de 1-1.  În partea secundă, Simion a fost depăşit pe partea dreaptă la golul doi. Tudorie a arătat că nu are ce să caute fundaş central. Jucătorul în vîrstă de 20 de ani avînd o evoluţie modestă.

Alibec, izolat în atac

Denis Alibec a debutat la Steaua în meciul cu FC Qarabag. Atacantul nu a avut ocazii, deseori fiind izolat în cele 45 de minute în care a fost folosit.

Alibec nici nu a fost „hrănit” cu multe mingi şi în acest meci s-a văzut că lipseşte omul care să dea pasele decisive pentru atacanţi, o problemă stringentă şi în prima parte a campionatului.

Între 22 ianuarie şi 4 februarie, Steaua va efectua al doilea stagiu de pregătire, tot în Turcia. În a doua perioadă de pregătire steliştii vor avea 5 jocuri amicale, cu Vardar Skopje, Terek Grozny, Slovan Bratislava, Wisla Krakovia și Hajduk Split.