STIRILE DIMINEtII - SPORT - 13 MARTIE

* Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă surprinzător de cehoaica Marketa Vondrousova cu 6-2, 3-6, 6-2, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California/SUA), dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari.

* Juventus Torino s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 3-0, marţi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

* Manchester City a surclasat-o pe Schalke 04 cu 7-0 pe teren propriu şi s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

* Campioana ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe a învins-o categoric pe CS Municipal Târgovişte, cu scorul de 78-49 (17-15, 20-8, 17-16, 24-10), în deplasare, marţi, în Liga Naţională de baschet feminin.

* CS Dinamo Bucureşti a întrecut-o pe CS Unirea Dej cu scorul de 3-2 (25-13, 23-25, 25-17, 23-25, 15-6), marţi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 21-a a Diviziei A1 la volei masculin.

* CSM Lugoj s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României la volei feminin după ce a învins-o pe CS Ştiinţa Bacău cu scorul, de 3-0 (25-18, 25-23, 29-27), marţi, pe teren propriu, în sferturile de finală ale competiţiei.

* AHC Dobrogea Sud şi CSM Bucureşti, primele două clasate, s-au impus în meciurile jucate marţi în etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

* CSM Galaţi a învins-o pe ASC Corona Braşov cu scorul de 6-3 (4-2, 1-1, 1-0), marţi, chiar pe Patinoarul Olimpic din Braşov, într-o partidă din Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă.

* Ciclistul irlandez Sam Bennett (Bora) a câştigat, marţi, la sprint, etapa a 3-a a cursei Paris-Nisa, desfăşurată pe traseul Cepoy -  Moulins/Yzeure (200 km), românul Eduard-Michael Grosu (Delko Marseille Provence) încheind pe locul 11, în acelaşi timp cu învingătorul.

* Sportiva română Alina Mihaela Codreanu (cat. 51 kg) a fost învinsă la puncte de turcoaica Hamide Yavuz (5-0), marţi, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia).

* Selecţionerul echipei de fotbal a Ţării Galilor, Ryan Giggs, este sigur că atacantul lui Real Madrid, Gareth Bale, va lăsa în urmă problemele de la echipa sa de club şi va fi ''talismanul'' naţionalei în campania de calificare pentru EURO 2020.

* Selecţionerul naţionalei Norvegiei, Lars Lagerback, a anunţat lotul pentru meciurile cu Spania şi Suedia din Grupa F a preliminariilor EURO 2020, din care face parte şi România, a informat marţi Federaţia de fotbal de la Oslo.

* Atacantul francez al echipei Arsenal Londra, Alexandre Lacazette, va putea juca joi, în partida retur cu Rennes, din Europa League, după ce UEFA a decis marţi să-i reducă suspendarea primită după confruntarea cu BATE Borisov, la doar două meciuri, a anunţat gruparea engleză.

* Antrenorul echipei de fotbal Wolfsburg, Bruno Labbadia, va părăsi banca tehnică la finele sezonului când îi va expira şi contractul, a anunţat acesta într-o postare pe site-ul clubului german.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)