STIRILE DIMINEtII - SPORT - 22 IANUARIE

* CSM Bucureşti a învins-o pe HC Zalău cu scorul de 44-36 (22-16), luni, în Sala Rapid, într-o partidă din etapa a 14-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

* Echipa de fotbal Gaz Metan Mediaş a obţinut luni prima victorie în cantonamentul din Antalya (Turcia), învingând cu scorul de 3-1 naţionala sub 23 ani a Uzbekistanului, informează un comunicat al grupării.

* Meci amical de fotbal dintre FC Viitorul Constanţa şi formaţia poloneză Lechia Gdansk, desfăşurat luni la baza Titanic din Belek (Turcia), a fost întrerupt după doar 50 de minute din cauza ploii torenţiale, la scorul de 2-1 pentru liderul din Ekstraklasa.

* Mijlocaşul croat Tomislav Gomelt s-a transferat de la Dinamo Bucureşti la echipa FC Crotone, aflată pe locul 19, ultimul, în divizia a doua a campionatului de fotbal al Italiei, a anunţat site-ul clubului din Şoseaua Ştefan ce Mare.

* Partida amicală de fotbal dintre FC Hermannstadt şi formaţia kazahă FC Taraz, programată luni în Antalya, a fost anulată din cauza vremii ploioase, potrivit paginii de Facebook a clubului sibian.

* Meciul amical dintre echipa de fotbal Poli Iaşi şi campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb, care era programat luni, în Turcia, a fost anulat din cauza terenului impracticabil în urma unei ploi torenţiale, potrivit site-ului oficial al clubului din Copou.

* Mijlocaşul român Alexandru Chipciu a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a învins campioana Ungariei la fotbal, Vidi FC, cu scorul de 3-1 (2-0), luni, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Spania, potrivit site-ului clubului ceh.

* Fotbalistul român Bogdan Vătăjelu a fost împrumutat de clubul ceh Sparta Praga la formaţia FK Jablonec până la finalul acestui sezon, a anunţat clubul praghez pe site-ul său oficial.

* CSM Arcada Galaţi s-a calificat, luni, la turneul Final Four al Cupei României la volei masculin, după ce a învins-o în deplasare pe CSM Bucureşti cu scorul de 3-1 (25-23, 23-25, 25-22, 25-21), în ultimul meci din sferturile de finală.

* Sport Club Miercurea Ciuc a ocupat locul al doilea, iar Corona Braşov s-a clasat pe trei la finalul sezonului regulat în Erste Liga la hochei pe gheaţă. Corona Braşov a câştigat derby-ul cu Sport Club Miercurea Ciuc cu scorul de 3-2 (1-0, 2-2, 0-0), luni, pe Patinoarul Olimpic din Braşov.

* Celebrul fotbalist portughez Cristiano Ronaldo nu va putea evita numeroşii ziarişti care vor fi prezenţi marţi în faţa tribunalului din Madrid care urmează să-l condamne pentru fraudă fiscală, judecătorul respingând derogarea cerută de jucător, informează AFP.

* Oficialii clubului englez de fotbal Huddersfield Town au anunţat luni că noul antrenor al echipei este germanul Jan Siewert, până acum secund la Borussia Dortmund, liderul din Bundesliga. Acesta a semnat un contract cu echipa din Premier League până în 2021.

* Naţionala Australiei a obţinut o calificare dramatică în sferturile de finală ale Cupei Asiei la fotbal, deţinătoarea trofeului impunându-se în faţa Uzbekistanului cu 4-2 în urma loviturilor de departajare, scorul fiind 0-0 la capătul a 120 de minute.

* Fostul fundaş al naţionalei de fotbal a Angliei, Ashley Cole, a semnat un contract cu Derby County, echipă din eşalonul doi valoric, până la finalul sezonului, scrie BBC. Cole, 38 de ani, care a avut 107 selecţii la prima reprezentativă a Albionului, va evolua acum sub comanda fostului său coleg de la Chelsea şi de la naţională, Frank Lampard.

* Adrien Rabiot, trimis de conducerea lui Paris Saint-Germain să se antreneze cu echipa a doua a clubului, s-a adresat comisiei juridice a Ligii franceze de fotbal profesionist (LFP) pentru a contesta tratamentul la care este supus, informează France Football.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)