STIRILE DIMINEtII - SPORT - 7 MARTIE

* Sportivul român Răzvan Arnăut a obţinut medalia de argint în limitele cat. 60 kg, la greco-romane, miercuri, la Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Novi Sad (Serbia), după ce a fost învins în finală de turcul Kerem Kamal.

* CSM Bucureşti a învins-o pe campioana CS Dinamo Bucureşti cu scorul de 24-23 (10-10), miercuri, în Sala Rapid, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

* CSA Steaua Bucureşti a învins-o pe CSHC Marton Aron cu scorul de 11-1 (3-0, 4-0, 4-1), miercuri, în deplasare, la Cârţa, într-un meci din Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă.

* DEAC Debrecen a învins formaţia ACSH Gheorgheni cu scorul de 5-2 (2-0, 1-2, 2-0), miercuri, pe propriul patinoar, în meciul cu numărul cinci din sferturile de finală ale competiţiei regionale de hochei pe gheaţă Erste Liga.

* ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe, CSTBv Olimpia CSU Braşov şi Phoenix Ştiinţa Constanţa s-au calificat, miercuri, la turneul Final Four al Cupei României la baschet feminin, după meciurile din manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

* Jucătoarele române de tenis Monica Niculescu şi Raluca Olaru, în perechi diferite, s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari.

* Grupuri de suporteri din mai multe ţări europene au trimis o scrisoare deschisă UEFA în care cer să fie ridicată interdicţia, considerată de ei ''depăşită'', în ceea ce priveşte accesul în zonele din stadion în care meciul se urmăreşte din picioare (aşa-numitele standing areas) în competiţiile din Liga Campionilor şi Europa League, scrie Reuters.

* Portarul Kevin Trapp, care a fost împrumutat de Paris Saint-Germain la Eintracht Frankfurt până la finalul sezonului, a decis să-l aleagă pe celebrul agent israelian Pini Zahavi să-i reprezinte interesele, informează cotidianul L'Equipe.

* Oficialii campioanei Bulgariei la fotbal, Ludogoreţ, au anunţat miercuri numirea pe banca tehnică a antrenorului Stoicio Stoev, acesta revenind ca tehnician al grupării din Razgrad pentru a doua oară.

* Manchester United s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o în deplasare pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-1, în manşa secundă a optimilor de finală.

* FC Porto s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, în urma unei victorii cu 3-1 (1-1) cu AS Roma, după prelungiri, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

* Agenţia mondială antidoping (AMA/WADA) poate începe faza de autentificare a datelor electronice ale laboratorului de la Moscova, recuperate la mijlocul lunii ianuarie, după ce a finalizat o primă fază de descărcare a lor, a anunţat miercuri instanţa de la Montreal.
AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

Sursa foto: Federatia Romana de Lupte (FRL)/Facebook