SUPERLIGA – CSM Stiinta Baia Mare a castigat cu punct bonus disputa cu U Cluj

SUPERLIGA Cu doar o singură victorie în actuala ediție de campionat, C.S.Universitatea Cluj nu putea emite prea mari pretenții de la o confruntare jucată în fieff-ul vicecampioana României.

La prima acțiune ofensivă a zimbrilor consemnată undeva în secunda 45, demi-de mele-ul de doar 23 de ani Alexandru Țiglă culcă baonul în terenul de țintă al clujenilor. Neo-zeelandezul Luke Samoa transformă și meciul reîncepe de la scorul de 7-0.

Zece minute mai târziu, aripa britanică Michael Doneghan recidivează pe aceiași parte stângă, reușind al doilea eseu. La prima fază mai consistentă de atac consemnată în minutul 15, clujenii reduc din handicap, prin uvertura Ovidiu Melniciuc (autorul unei transformări din lovitură de pedeapsă, executată din zonă centrală de la circa 40 de metri).

Cu șapte minute înainte de finalul primei reprize același mijlocaș la grămadă adus în această vară de la C.S.M.Olimpia București reușește pentru a doua oară să culce balonul în terenul de țintă al adversarului. Luke Samoa transformă pentru a doua oară mărind ecartul la 16 puncte. Ultima fază a primului mitan aduce și cel de-al patrulea eseu al zimbrilor, eseu ce implicit asigura și punctul bonus ofensiv. Autorul acestei ultime execuții a purtat semnătura centrului australian de 25 de ani John Leiataua.

În actul secund zimbri reduc vizibil motoarele permițând flankerului muntenegrean Ștefan Dordevic să reușească un eseu, transformat de același mijlocaș la deschidere de doar 22 de ani, Ovidiu Melniciuc, scor 24-10. În ciuda acestei relaxări (datorată și căldurii excesive), gazdele reușesc până la final alte două eseu, prin Luke Samoa (minutul 55) și fundașul de doar 22 de ani Alexandru Bucur, acest din urmă eseu fiind al 80 din istoria confruntărilor directe.

În final zimbri se impun cu fără prea mare efort, scor 34-10, iar principala preocupare a băncii tehnice o reprezintă de acum duelul din ultima etapă din deplasare cu C.S.Dinamo București.

Eugen Apjok: ”Dacă în prima repriză jocul nostru a fost unul consistent, dovadă eseul marcat încă din minutul unu, plus că la pauză aveam deja acontat punctul bonus ofensiv, după pauză am oprit motoarele nereușind să mai jucăm.

Astăzi am obținut victoria, însă a fost o victorie urâtă, cu multe întreruperi, și cu un adversar care a încercat să distrugă jocul prin orice mijloace, fapt ce ne-a pus în dificultate de a mai încerca să jucăm cursiv. Până la urmă sper să ne prindă bine pentru că duminică ne așteaptă un meci asemănător cu cel de astăzi cred eu.

Astăzi am încercat să menajez o serie de jucători precum Florin Gorun, Constantin Pristăviță, Iuri Natriashvili, Constantin Ene sau Taniela Maravunawasawasa. Sunt mai mulți cei care sunt menajați.

Încercăm să schimbăm echipa la fiecare meci, să dăm timp de joc la toți și după acea să găsim o formulă ideală pentru retur, pentru că după cele două înfrângeri în fața contracandidatelor noastre, returul va fi unul de foc pentru noi”.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Universitatea Cluj 34-10 (24-3)

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Cristian Șerban (București), Gabriel Șeitan (București)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (București)

Observator: Clement Nemesniciuc (Iași)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Michael Doneghan, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Adrian Apostol, 10.George Oprea, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Florin Bârdașu, 3.Waisea Nailago, 4.Florian Roșu, 5.Dumani Mtya, 6.Andrei Iurea, 7.Marius Dănilă, 8.Răzvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Silviu Suciu, 18.Paul Rusu, 19.Cristian Chirică, 20.Bidzina Shamkaradze, 21.Alexandru Bucur, 22.Taliauli Sikuea, 23.Johannes Van Heerden

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.Universitatea Cluj: 15.Ionuț Mazăre, 14.Taniela Halafihi, 13.Alexandru Banu, 12.Csaba Gal-cpt, 11.Georgel Cătună, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Eduard Ciaparii, 1.Samuel Cira, 2.Răzvan Bârlădeanu, 3.Alexandru Telesa, 4.Florin Marin, 5.Claudiu Curcă, 6.Ionuț Simion, 7.Daniel Kadar, 8.Ștefan Dordevic

Rezerve: 16.Vlad Voievod, 17.Romulus Boar, 18.Adrian Chiper, 19.Sorin Suciu, 20.Vasile Dragoș, 21.Andrei Ballok, 22.Leimoni Moala, 23.Bogdan Toma