SuperLiga: Liderul U Cluj, remiza cu goluri cu Universitatea Craiova

Universitatea Cluj, liderul surprinzator din SuperLiga, a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, scor 1-1, meciul disputat in etapa cu numarul 10.

Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1, in etapa #10 din SuperLiga

Trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a fost echipa mai buna in prima repriza. A ratat mai multe ocazii, prin Simion, Bic si Nistor, iar in minutul 39 a deschis scorul prin Thiam (’39): atacantul senegalez a marcat cu capul dupa un corner executat de Nistor.

Echipa antrenata de Constantin Galca s-a intors mai motivata dupa pauza. Mitrita a avut cateva ocazii importante, insa golul a fost marcat de Oshima (’67). Sutul japonezului a fost deviat, iar portarul Gertmonas nu a putut interveni.

In urma acestui rezultat, "U" Cluj ramane pe prima pozitie in clasament, cu 22 de puncte, iar Universitatea Craiova a urcat pe locul 4, cu 16 puncte (la egalitate cu Dinamo, de pe 3).

Pentru ardeleni urmeaza deplasarea de la Poli Iasi (sambata, 28 septembrie, ora 16:45), in timp ce oltenii vor primi vizita celor de la Unirea Slobozia (luni, 30 septembrie, ora 21:00).

Au evoluat echipele:

• U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Simion, Bic – Silaghi (Blanuta ’80), Nistor, Thiam (Codrea ’85) – Berto (Rata ’80). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau
  • Universitatea Craiova: Popescu – Ndong (Capatina ’46), Maldonado, Sierra (Badelj ’46), Bancu – Oshima, Screciu (Houri ’82) – Paradela (Ivan ’61), Baiaram (Bana ’60), Mitrita – Koljic. Antrenor: Constantin Galca