SURPRINZATOR, INFRANTI – Explorari pierde surprinzator si categoric la Baia Mare meciul cu mai slab...

LIGA NATIONALA – VOLEI MASCULIN. Sambata, 26 noiembrie 2022, la Sala Polivalenta Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 8-a a Ligii Nationale de volei masculin, CS Stiinta Explorari Baia Mare a pierdut, cu 0-3 (23-25, 22-25, 24-26), partida cu CSM Constanta. Meciul, arbitrat de clujenii Cristian Santa (principal) si Andrei Savu (secund), a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 7 (Baia Mare) si 9 (Constanta).

&

Paradoxal, cele doua echipe au trebuit sa-si dozeze eforturile pentru ca urmau sa se intalneasca in doua partide la interval de doar 19 ore – duminica, de la ora 12.00, Explorari si CSM Constanta disputa meciul tur din etapa I a Cupei Romaniei (meciul retur va avea loc in 4 decembrie, la Constanta).

&

A fost cel mai slab joc din acest campionat al baimarenilor, un meci in care nimic n-a functionat, nici macar sansa/norocul. Intr-un exces de sinceritate, antrenorul oaspetilor, Razvan Parpala, a recunoscut dupa meci ca nu s-au asteptat sa castige, cu atat mai mult in minim de seturi cu o echipa de traditie in voleiului romanesc, Explorari.

&

Un meci finalizat in o ora si 21 de minute, in care de la jumatatea celui de-al treilea set baimarenii au dat senzatia ca pot face in asa fel incat sa nu fie si ultimul, revenind de la 8-12 la conducere, cu 17-15, si avand minge de set la 24-22, insa a fost doar o senzatie. Constantenii s-au mobilizat mai bine in toate momentele-cheie si s-au impus cu 24-26, reusind o surprinzatoare victorie la Baia Mare, insa meritata, fiind net superioara la blocaj decisiv (serviciu 3-4, atac decisiv 42-42, blocaj decisiv 6-11, greseala adversarului 18-19).

&

Pentru Explorari au punctat: Cheaga (12 puncte), Tarta (11 puncte), Aldea (9 puncte), Badea (8 puncte), Hapburn (5 puncte), Silvasan-Pasca, Taboada si Dragomir (cate 2 puncte). De la constanteni s-au remarcat argentinianul Valentino Vidoni (17 puncte), Darlaczi (15 puncte), Druta (9 puncte) si Tevin Ferrel St. Jean (8 puncte – voleibalist din micul stat insular caraibian Santa Lucia).

&

In urma infrangerii, Stiinta Explorari ramane pe locul 7, cu 11 puncte, iar etapa urmatoare, a 9-a, programata in 3 decembrie 2022, joaca in deplasare, cu Rapid Bucuresti (echipa care astazi a invins in deplasare, cu 3-0, Unirea Dej). Insa pana atunci, duminica, 27 noiembrie, joaca tot la Baia Mare, meciul tur din etapa I a Cupei Romaniei, tot cu CSM Constanta.

&

* Foto: @CS Stiinta Explorari Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul SURPRINZATOR, INFRANTI – Explorari pierde surprinzator si categoric la Baia Mare meciul cu mai slab clasata CSM Constanta apare prima data in 2mnews.