Tenis, Cupa Davis: Romania – Belarus 2-3. Adi Ungur a pierdut meciul decisiv! Calificarea s-a pierdu...

În acest week-end avem Cupa Davis: România – Belarus, în Grupa I valorică a zonei Europa-Africa. Prezentarea echipelor. Tricolorii au ajuns la Minsk.

FINAL

Calificarea s-a pierdut în meciul de dublu. Cuplul Mergea – Tecău ar fi adus punctul calificării, însă Mergea a boicotat disputa, dându-se accidentat. În aceste condiții, Andrei Pavel a trebuit să improvizeze o echipă, alegându-l pe Marius Copil. Pentru Andrei Pavel ar putea fi ultimul meci pe banca României, zvonindu-se că Victor Hănescu ar putea fi instalat căpitan nejucător. Alegerile pentru șefia FR Tenis vor avea loc în luna aceasta, cel târziu luna viitoare. George Cosac, actualul conducător al forului de specialitate, împlinește patru ani la șefia FR Tenis pe 22 februarie, astfel că este de așteptat să convoace în curând Adunarea Generală.

Belarus va juca în turul al doilea al Grupei I cu Austria, iar România va întâlni echipa Israelului (0-3 cu Portugalia în primul tur), pe 15-17 septembrie, în meci pentru menținerea în Grupa I valorică a zonei Europa-Africa.

ACTUALIZARE 14.58. Gerasimov l-a depășit pe Ungur. Gerasimov s-a impus în două ore și 17 minute. Calificarea s-a pierdut în meciul de dublu.

În setul doi, la scorul de 4-3 pentru Gerasimov, Ungur a primit îngrijiri medicale.

ACTUALIZARE (5 februarue, ora 13.35). Ungur a întors în favoarea lui soarta primului set, revenind, de la 1-4 la game-uri, dar a greșit când nu trebuia. Pe propriul serviciu, a avut 6-5 și migne de set, a ratat-o, s-a ajuns în tie-break, unde a cedat.

ACTUALIZARE (5 februarie, ora 12.09). Marius Copil, prima rachetă a României, și-a făcut, în sfârșit, datoria. După eșecurile de vineri (la simplu) și de duminică (la dublu), arădeanul l-a bătut duminică pe Ilia Ivașka, omul numărul 1 al gazdelor, în trei seturi. 46, 42 și 28 de minute au durat seturile.

ACTUALIZARE (5 februarie, ora 11.17). Marius Copil a câștigat primul set în meciul cu Ilia Ivașka. Arădeanul a servit 8 ași, față de cei 5 ai.

ACTUALIZARE (4 februarie, ora 15.30). Meciul de dublu s-a încheiat cu victoria perechii bieloruse Shyla / Mîrnîi, care a trecut în patru seturi de perechea Copil / Tecău.

ACTUALIZARE (4 februarie, ora 14.40). Copil și Tecău au câștigat la tie-break al treilea set al partidei de dublu.

ACTUALIZARE (4 februarie, ora 13.35). Copil și Tecău se află în dificultate, pentru că au pierdut și setul al doilea al confruntării de dublu.

ACTUALIZARE (4 februarie, ora 13.00). Perechea Shyla / Mîrnîi a câștigat la tie-break primul set al meciului de dublu împotriva perechii Copil / Tecău.

ACTUALIZARE 3 februarie. 36 de minute a durat setul 3. Tot meciul  – o oră și 39 de minute. Scorul general este 1-1 după prima zi între România și Belarus.

ACTUALIZARE 3 februarie. Copil este condus de Gerasimov, 0-2 la seturi. Prima manșă a durat 25 de minute, iar cea de-a doua – 38.

ACTUALIZARE 3 februarie. Ungur l-a bătut pe Ivașca, în deschidere, 3-1 la seturi, după trei ore fără un minut. Primul set a durat 30 de minute, al doilea – 56 de minute, al treilea – 60 de minute, iar ultimul – 35 de minute.

ACTUALIZARE 2 februarie. Meciul dintre tenismanul român Adrian Ungur și Ilia Ivașka va deschide confruntarea dintre echipele României și Belarus, din primul tur al Grupei I valorice a zonei Europa-Africa a Cupei Davis, vineri, la ora 10,00 (ora României), potrivit site-ului competiției.

Ungur (32 ani, 313 ATP) îl va întâlni în premieră pe Ivașka (22 ani, 175 ATP).

Al doilea meci de simplu îi va opune pe Egor Gherasimov (24 ani, 341 ATP) și pe Marius Copil (26 ani, 129 ATP). Cei doi și-au împărțit victoriile la cele două dueluri directe de până acum, ambele desfășurate la Bratislava (challenger). Belarusul a câștigat în 2015, în semifinale, cu 7-6 (4), 2-6, 6-2, iar Copil s-a impus în 2016, în sferturi, cu 7-6 (4), 7-6 (5).

Sâmbătă, meciul de dublu va avea loc de la ora 12,00 și se va disputa între perechea Egor Gherasimov/Max Mirnîi și cuplul Nicolae Frunză/Horia Tecău.  Gherasimov ocupă locul 776 în ierarhia mondială de dublu, iar Mirnîi se află pe 25. Tecău, fost partener al lui Mirnîi, este pe locul 18 în clasamentul ATP de dublu, în timp ce Frunză se află pe 524.

Duminică, penultimul meci de simplu se va juca, de la ora 10,00, între Ivașka și Copil. Arădeanul s-a impus în singura partidă directă, în 2015, la Istanbul, cu 7-6 (4), 5-7, 6-4, în optimile de finală.

Cel din urmă meci de simplu se va disputa între Gherasimov și Ungur. Ungur s-a impus în singurul lor meci de până acum, în 2014, cu 6-3, 6-3, în calificările turneului ATP de la București.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată în Cupa Davis, în 2005, când România s-a impus cu 3-2 la Brașov în primul tur al Grupei Mondiale, prin punctele aduse de Andrei Pavel (două) și Victor Hănescu, în timp ce pentru adversari au punctat Mirnîi și perechea Volcikov/Mirnîi.

Andrei Pavel, căpitanul nejucător al echipei României, nu poate conta în acest meci pe Florin Mergea.

Vladimir Volcikov îl mai are în echipă și pe Iaroslav Șila (450 ATP la simplu, 223 ATP la dublu).

–––-

Confruntarea se va desfășura în perioada 3-5 februarie, iar dacă vor trece de Belarus tricolorii vor întâlni Austria în al doilea tur. Meciul va fi transmis în direct de Digi Sport și de Dolce Sport, începând de vineri, de la ora 10.00. Joi este tragerea la sorți.

ACTUALIZARE 31 ianuarie (ora 13.30). Tricolorii au ajuns luni după-amiază la Minsk. Marius Copil, prima rachetă a României, a postat o fotografie cu primul antrenament susținut în Belarus, iar marți la amiază au susținut prima conferință de presă.

Înaintea plecării, tricolorii s-au pregătit la Centrul Național de Tenis din București. Ocazie cu care Marius Copil a arătat cum se servește ca la carte.

Tenis, Cupa Davis: România – Belarus. Dima a fost ignorat

Dragoș Dima n-a fost chemat la meciul de Cupa Davis cu Belarus. A fost preferat un jucător mai slab clasat ca el.

Convocările pentru meciul care va avea loc în perioada 3-5 februarie, la Minsk, în primul tur al Grupei I, zona Europa/Africa, au fost anunțate zilele trecute și nu mulțumesc pe toată lumea.

Nici sibianul Victor Vlad Cornea n-a fost chemat la lot, deși este mai bine clasat, la dublu, decât Frunză. Sibianul este tras în spate de faptul că antrenorul său, Marius Vecerdea (finul lui Klaus Iohannis), este în conflict deschis cu FR Tenis.

Vlad Cornea a câștigat recent un turneu, în Turcia.

Tenis, Cupa Davis: România – Belarus. Ne-a retrogradat Spania

În 2016, România a fost învinsă de Spania cu 4-1 la Cluj-Napoca, în al doilea tur al Grupei I. Belarus a promovat în Grupa I valorică după ce a dispus cu 4-1 de Danemarca în turul al treilea al Grupei a II-a.

Tenismanul Florin Mergea lipsește din echipa de Cupa Davis a României pentru meciul cu Belarus, care va avea loc în perioada 3-5 februarie, la Minsk, în primul tur al Grupei I, zona Europa/Africa.

Florin Mergea se află într-un program de recuperare de după accidentarea de anul trecut și nu va face parte din echipa României, a anunțat Federația Română de Tenis.

Tenis, Cupa Davis: România – Belarus. Lipsește Mergea, atacăm cu Frunză

Căpitanul nejucător al echipei noastre, Andrei Pavel, i-a nominalizat pe Marius Copil (numărul 127 ATP la simplu), Adrian Ungur (316 ATP la simplu), Nicolae Frunză (582 ATP la simplu) și Horia Tecău (19 ATP la dublu).

Andrei Pavel și echipa, pe când era completă.

„Meciul de la Minsk va fi unul foarte dificil, așa cum sunt de obicei meciurile din Cupa Davis. Belarus are o echipă solidă, cu jucători tineri, care vor căuta să se afirme în acest meci. Din păcate noi mergem și fără Florin (Mergea — n. red.) care se reface după o accidentare și are nevoie de această pauză. În lotul României pentru acest meci îl vom avea pe Nicolae Frunză, un jucător tânăr și talentat. De asemenea va merge la Minsk și Ștefan Paloși, un junior de viitor, care trebuie să se obișnuiască încă de pe acum cu atmosfera meciurilor de Cupa Davis”, a declarat Pavel.

Mergea a confirmat și pe Facebook că nu va merge în Belarus.

”Cu părere de rău, vreau să vă anunț că nu voi face deplasarea la Minsk pentru meciul de Cupa Davis contra echipei Belarusului, deși mi-aș fi dorit acest lucru. Sunt în plină refacere după accidentarea suferită la Rio din cauza căreia au apărut și alte accidentări în încercarea de a reveni la nivelul de anul trecut. Dacă anul trecut am avut luxul de a îmi permite să pierd două mii de puncte, anul acesta nu mai pot face asta, iar încă o săptămână în plus în acest moment mi-ar pune în pericol următoarele luni.

De trei săptămâni am început un program special de recuperare și de exerciții specifice alături de preparatorul meu fizic, care îmi va fi alături zi de zi anul acesta, inclusiv în perioadele de pauză de la București. Progresul deja se vede și cu pași mici sper ca la Indian Wells să fiu 100% din punct de vedere fizic. Vă mulțumesc în continuare de suport și înțelegere”, a scris Mergea, pe rețeaua de socializare.

Vladimir Volcikov, căpitanul nejucător al echipei Belarus, a convocat pentru meciul cu România jucătorii Ilia Ivașka (177 ATP la simplu), Egor Gherasimov (326 ATP la simplu), Iaroslav Șila (217 ATP la dublu) și Max Mirnîi (21 ATP la dublu).