THRILLER IN DANEMARCA – Minaur a pierdut, la aruncari de la 7 metri, locul 3 in European League, int...

EHF EUROPEAN LEAGUE 2022. Duminica, 15 mai 2022, la Vibocold Arena din Viborg (Danemarca), in ultima zi a turneului Final Four al EHF European League la handbal feminin (a doua competitie valorica intercluburi din Europa), in meci contand pentru locurile 3-4, Minaur Baia Mare a pierdut dupa aruncari de la 7 metri, cu 28-29 (12-14, 24-24), partida cu Herning-Ikast Handbold (Danemarca).

&

Aceasta a fost reeditarea finalei mici a competitiei din editia trecuta. In 2021, la Baia Mare, Minaur (antrenata pe atunci de Costica Buceschi si cu Kovacevici imperiala – 11 goluri, ca si Filippa Idehn, care a inchis poarta in ultimele minute) s-a impus in meciul cu Herning-Ikast cu 33-31, dupa o revenire fantastica.

&

Asadar, cele doua echipe au jucat pentru a doua oara consecutiv in finala mica a turneul Final Four al competitiei europene. Danezele sunt de 4 ori campioane ale Danemarcei, de 8 ori castigatoare a Cupei Danemarcei, de doua ori castigatoare a EHF Cup, de doua ori castigatoare a EHF Cup Winners’ Cup, castigatoare a EHF Challenge Cup si castigatoare a EHF Champions Trophy. O echipa titrata, cu o istorie de 52 de ani, care joaca in prima liga daneza din anul 1991, neintrerupt.

&

Meciul, arbitrat de cuplul Marina Duplii & Olena Pobedrina din Ucraina, a opus cele doua echipe ranite de ratarea, pentru al doilea an consecutiv, calificarii in finala pentru trofeu (Herning-Ikast a fost eliminata cu 33-34 de echipa germana SG BBM Bietigheim – principala favorita a competitiei -, intr-un veritabil thriller, decis in ultima secunda, iar Minaur a fost eliminata cu 26-22 de echipa daneza Viborg HK, gazda turneului).

&

Baimarencele au inceput mai bine, in min. 6 conducand cu 4-1, apoi totul s-a rupt, danezele egaland dupa numai 2 minute (4-4), iar in min. 11, dupa doua goluri consecutive ale lui Bakkerud, preluand prima data conducerea pe tabela de marcaj (5-6). La jumatatea reprizei, Herning-Ikast, impulsionata de Friis si Bakkerud, pune prima oara o diferenta de doua goluri intre cele doua echipe (6-8), ecart cu care se incheie si repriza, desi danezele au avut si 4 goluri diferenta (7-11, 8-12).

&

Minaur insa (ca si Herning-Ikast, de altfel) e deja recunoscuta ca o echipa a revenirilor, unele chiar spectaculoase, asa ca diferenta nu e ingrijoratoare, mai degraba firesca. Raul Fotonea le scoate din vestiare mai motivate pe baimarence si Minaur, cu Laslo, Lavko, Popa si Burlachenko in postura de marcatoare, reuseste sa egaleze in min. 37: 16-16. Imediat insa ramanem in inferioritate numerica (Burlachenko este eliminata 2 minute), iar danezele profita, Frey si Hougaard duc scorul la 16-18.

&

Fotonea cere time-out. E minutul 41. Pana acum am primit cele mai multe goluri din inter (stanga si dreapta si de pe extrema stanga – Bakkerud, Friis si Scaglione au marcat 12 din cele 18 goluri ale danezelor). De la noi, cele mai bune marcatoare sunt Yaroslava Burlachenko si Andreea Cristina Popa (cate 4 goluri).

&

La jumatatea ultimei reprize avem handicap de un gol (min. 45, 19-20), iar in min. 48 Severin egaleaza la 20, Hougaard rateaza de pe extrema dreapta si avem sansa sa revenim la conducere, dar gresim, iar Hougaard nu mai rateaza: 20-21. Jelena Lavko trage de ea (joaca accidentata) si egaleaza din nou (min. 51, 21-21) – e al 4-lea gol al lui Lavko in acest meci (procentaj 50%). E un meci al apararilor, dar in special al portarilor (pentru Minaur, Amra Pandzic are 9 parade salvatoare din 19 suturi pe poarta, procentaj 47,37%, iar pentru Herning-Ikast, Jessica Ryde a parat 13 mingi din 33 de suturi pe poarta, procentaj 39,39%).

&

Intram in ultimele 5 minute la egalitate: 22-22 (a egalat Burlachenko, din nou). ,,E un meci interzis cardiacilor" e deja pleonasm cand joaca Minaur. Marcheaza norvegianca Bakkerud de pe inter dreapta, mai sunt 2 minute si le vom juca in inferioritate numerica, Popa fiind eliminata. Herning-Ikast a pierdut semifinala in ultima secunda si isi ia masuri pentru a evita un esec similar, dar Pandzic face un meci mare in poarta Minaurului.

&

Ultimul minut de joc… Gol Lavko! Doar 20 de secunde tine bucuria, austriaca Frey le readuce pe daneze la conducere: 23-24. Mai sunt 25 de secunde. Time-out. Ce le spune Raul Fotonea? Stie Lavko, aceeasi Lavko, magistrala, inscrie si egaleaza cu 2 secunde inainte de final. Este 24-24. Cere time-out si Kasper Christensen. 2 secunde de joc… Norvegianca Bakkerud rateaza. Conform regulamentului se va trece direct la aruncari de la 7 metri.

&

Pana se stabilesc executantele, ne uitam la statistici, danezele au tras de 53 de ori la poarta (ce cadenta!), iar baimarencele de 46 de ori. Pandzic ne-a tinut in viata, dar meritul ca acestei deja desuete remontada este al tuturor jucatoarelor, multe dintre ele accidentate, sau incomplet refacute dupa accidentari. Au jucat desi cele mai multe vor pleca la alte echipe dupa acest sezon. Minaur a avut 4 momente de penalitate (adica au jucat 8 minute in inferioritate numerica), iar Herning-Ikast, o singura penalitate (2 minute in inferioritate).

&

Incep aruncarile de departajare (7 metri). E loterie. Poate castiga oricine. Prima este Minaur. Dupa primele 3 aruncari scorul e egal: 27-27 (nicio ratare). Ratam a 4-a aruncare, danezele marcheaza: 27-28. Inscriem si noi: 28-28. O fac si danezele: 28-29 (procentaj 100%). Au castigat. Insa ramane respectul pentru modul in care au luptat sportivele baimarence.

&

Pentru Minaur au inscris: Lavko (6 goluri), Burlachenko si Popa (cate 5 goluri), Severin, Tanasie, Laslo si Fujita (cate 2 goluri). O remarca speciala pentru portarii Pandzic (Minaur) – 11 parade salvatoare – si Ryde (Herning-Ikast) – 13 parade salvatoare. De la Herning-Ikast s-au mai remarcat Bakkerud (6 goluri), Scaglione, Friis si Frey (cate 4 goluri). Ce meci!

&

* Foto: @EHF

&

Catalin VISCHI, Andrei TUDORAN

Articolul THRILLER IN DANEMARCA – Minaur a pierdut, la aruncari de la 7 metri, locul 3 in European League, intr-o dramatica reeditare a finalei mici din editia trecuta apare prima data in 2mnews.