Timisoreanul Alexandru Popovici explica gestul din finalul meciului cu ASA: "Le-am spus celor de pe...

Alexandru Popovici a făcut un gest neobișnuit la finalul meciului ASA Tîrgu Mureș – ACS Poli Timișoara, scor 2-4, disputat miercuri, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii.

Atacantul timișorean a intrat pe teren în minutul 89, a marcat în 90+5, după o cursă de 70 de metri, și apoi a fugit glonț la vestiare până ca arbitrul să fluiere finalul partidei.

”A fost un gest prin care am vrut să-mi arăt frustările și supărările, pentru că în ultimele meciuri am tot fost băgat pe teren în minutul 90. Cred că merit mai mult. Le-am spus celor de pe bancă: Intru, dau gol și plec la vestiare! Și așa am făcut. M-am ținut de cuvânt”, a dezvăluit Alexandru Popovici, pentru libertatea.ro.

Popovici

Alexandru Popovici a sărit peste reclame și s-a dus la vestiare

”Știam că nu mai este mult de joc, doar intrasem în minutul 89. Nu eram inconștient să las echipa în 10 oameni dacă ar mai fi fost câteva minute de jucat”, Alexandru Popovici

Alexandru Popovici vrea Steaua în finală

Vârful de 28 de ani a povestit și faza golului superb, în urma căreia a închis meciul și a decis în mare măsură soarta calificării în finala Cupei Ligii:

”Am preluat o minge respinsă de apărarea noastră, în jumătatea noastră de teren, și de atunci am simțit că am spațiu să sprintez spre poarta adversă. M-au ajutat și demarcarea laterală a lui Croitoru, dar și calitățile mele. Sunt scund și am explozie foarte bună, plec bine de pe loc. Nu am alunecat deloc, chiar dacă un fundaș a încercat să mă împiedice. Mi-ar plăcea să jucăm cu Steaua finala Cupei Ligii”.

Popovici a făcut 9 atingeri de balon și a marcat după un sprint de 9 secunde.